Rocznice Najważniejsze. 25 sierpnia

Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 25 sierpnia?

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 25 sierpnia?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 25 sierpnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 25 sierpnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1656: W trakcie potopu szwedzkiego doszło do bitwy pod Łowiczem, w której wojska Stefana Czarnieckiego odniosły zwycięstwo nad Szwedami.

1830: Pod wpływem rewolucji lipcowej we Francji wybuchło powstanie belgijskie zakończone finalnie zwycięstwem Belgów i proklamowaniem niepodległej Belgii.

1888: Ojciec Adam Chmielowski (św. Brat Albert) założył w Krakowie Zgromadzenie Braci Albertynów.

1920: Sukcesem powstańców zakończyło się II powstanie śląskie.

1920: Podczas wojny polsko-sowieckiej zakończyły się walki trwające w dniach 13-25 sierpnia, które przeszły do historii jako Bitwa Warszawska.

1930: Po upadku pierwszego rządu Walerego Sławka (23 sierpnia) powołano drugi rząd Józefa Piłsudskiego. Skład gabinetu był niemal identyczny, z tą różnicą, że Walerego Sławka zastąpiono Józefem Piłsudskim, a nowym wicepremierem został Józef Beck.

1939: Niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” przypłynął do portu Wolnego Miasta Gdańska pod pretekstem kurtuazyjnej wizyty.

1939: W reakcji na zawarcie niemiecko-sowieckiego paktu Ribbentrop-Mołotow w Londynie podpisano polsko-brytyjski traktat sojuszniczy. II Rzeczpospolitą reprezentował ambasador Edward Raczyński, a Wielką Brytanię sekretarz spraw zagranicznych Edward Halifax.

1961: Wystartował I Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie.

1991: Białoruś ogłosiła niepodległość od ZSRS.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 sierpnia 2024