Rocznice Najważniejsze. 26 czerwca

Rocznice Najważniejsze. 26 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 26 czerwca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 26 czerwca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 26 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

363: Cesarz rzymski Julian Apostata zginął podczas walk z Persami.

1295: Przemysł II został koronowany na króla Polski jako pierwszy władca od czasów Bolesława Szczodrego (koronacja w 1076 r.).

1541: Francisco Pizarro, jeden z najsłynniejszych konkwistadorów, zdobywca imperium Inków, został zamordowany przez zamachowców.

1901: Urodził się Henryk Barycz, historyk i archiwista, jeden z najwybitniejszych polskich badaczy epoki Odrodzenia oraz znawców dziejów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

1945: Przedstawiciele państw członkowskich ONZ podpisali w San Francisco Kartę Narodów Zjednoczonych.

1963: John F. Kennedy wygłosił w Berlinie przemówienie, podczas którego padły słynne słowa: Ich bin ein Berliner.

1967: Karol Wojtyła, wówczas arcybiskup metropolita krakowski, został mianowany kardynałem przez papieża Pawła VI.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 czerwca 2024
Fot. Przemówienie J.F.K. w Berlinie w 1963 r., Robert Knudsen, Biały Dom, domena publiczna, Wikimedia.