Rocznice Najważniejsze. 3 stycznia
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 3 stycznia?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 3 stycznia
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 3 stycznia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
106 p.n.e. – Urodził się Cyceron (Marek Tuliusz Cycero), rzymski pisarz, mówca, filozof, polityk, jeden z najwybitniejszych myślicieli świata starożytnego.
1521 – Marcin Luter, jeden z liderów i głównych ideologów reformacji protestanckiej, został ekskomunikowany przez papieża Leona X.
1661 – Ukazał się premierowy numer „Merkuriusza Polskiego Ordynaryjnego”, najstarszej polskiej gazety wydawanej regularnie drukiem.
1881 – Zmarła Filipina Płaskowicka, nauczycielka, działaczka oświatowa, założycielka pierwszej na ziemiach polskich organizacji kobiecej, która przyjęła nazwę Koło Gospodyń Wiejskich (we wsi Janisławice).
1892 – Urodził się John Ronald Reuel Tolkien, brytyjski pisarz i filolog, profesor na Uniwersytecie Oksfordzkim, jeden z prekursorów i najwybitniejszych twórców gatunku fantasy w literaturze, autor m.in. „Władcy Pierścieni”, „Hobbita” oraz „Silmarillionu”.
1897 – Urodziła się Pola Negri, właśc. Apolonia Chałupiec, polska aktorka, jedna z największych gwiazd ery kina niemego.
1926 – Miała miejsce konsekracja Augusta Hlonda, późniejszego prymasa Polski, na pierwszego w historii biskupa katowickiego (diecezja katowicka powstała w 1925 r.).
1945 – Krajowa Rada Narodowa podjęła decyzję o konieczności odbudowy Warszawy i przywróceniu jej funkcji stolicy Polski. Odbyło się to z inspiracji Józefa Stalina, który jeszcze przed wyjazdem na konferencję jałtańską chciał mieć w swoich rękach silny argument uwiarygadniający władze komunistyczne w Polsce.
1946 – Władze komunistyczne wydały dekret o nacjonalizacji przemysłu (Ustawa z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej).
1959 – Alaska oficjalnie stała się 49. stanem USA.
1965 – W gdańskiej kawiarni „Cristal” powstał zespół Czerwone Gitary.
1985 – Zmarł Tadeusz Pełczyński, weteran I oraz II wojny światowej, żołnierz Legionów Polskich, generał brygady Polskich Sił Zbrojnych, szef sztabu Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), następnie szef sztabu Komendy Głównej Armii Krajowej oraz zastępca dowódcy AK.
1993 – George H.W. Bush (senior) i Borys Jelcyn podpisali amerykańsko-rosyjski traktat rozbrojeniowy START II (ang. Strategic Arms Reduction Treaty), celem którego była redukcja zbrojeń strategicznych, w tym przede wszystkim ograniczenie ilości głowic nuklearnych.
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka