Rocznice Najważniejsze. 30 lipca

Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 30 lipca?

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 30 lipca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 30 lipca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 30 lipca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1419: Podczas powstania husyckiego doszło do I defenestracji praskiej. W trakcie sporu w Radzie Miasta wyrzucono przez okno miejscowego ratusza rajców katolickich.

1619: Doszło do strajku polskich rzemieślników w Jamestown – prawdopodobnie pierwszego strajku robotniczego na kontynencie północnoamerykańskim. Polacy protestowali wobec decyzji władz o przyznaniu prawa głosu w sprawach lokalnych wyłącznie kolonistom pochodzenia angielskiego.

1656: Zwycięstwem Szwedów zakończyła się bitwa pod Warszawą – największe starcie potopu pod względem liczebności wojsk.

1840: Eduard Blásy i Ján Ruman Driečny (starszy) jako pierwsi w historii zdobyli Rysy – najwyżej położony punkt na mapie współczesnej Polski.

1903: W Brukseli rozpoczął się II Zjazd Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji. Podczas obrad doszło do podziału ugrupowania na frakcje bolszewików i mienszewików.

1930: W Montevideo odbył się finał I Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Urugwaj pokonał Argentynę 4:2 i sięgnął po trofeum.

1941: W Londynie podpisano polsko-sowiecki układ Sikorski-Majski, który przywracał stosunki dyplomatyczne między krajami (zerwane 17 września 1939 r. po agresji ZSRS na Polskę) oraz przewidywał budowę Polskich Sił Zbrojnych w Związku Sowieckim.

1944: Niemcy wysłali ostatnie transporty ewakuacyjne więźniów z Pawiaka – 1400 osób do KL Gross-Rosen oraz 400 do KL Ravensbrück.

1976: Polscy siatkarze pod wodzą Huberta Wagnera wywalczyli złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Montrealu, pokonując w meczu finałowym reprezentację ZSRS 3:2.

1980: Władysław Kozakiewicz wygrał konkurs finałowy skoku o tyczce podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie 1980 r., ustanawiając przy tym nowy rekord świata. Po udanym skoku zaprezentował słynny gest, który przeszedł do historii jako gest Kozakiewicza.

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 lipca 2024