Rocznice Najważniejsze. 31 października
„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 31 października?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Rocznice Najważniejsze: 31 października
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 31 października? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1424 – Urodził się Władysław Jagiellończyk, syn Władysława Jagiełły i Zofii Holszańskiej, król Polski (1434-1444) i Węgier (1440-1444), który zginął w bitwie z Turkami pod Warną, przez co przylgnął do niego przydomek Warneńczyk.
1517 – Tego dnia Marcin Luter ogłosił w Wittenberdze swoich 95 tez, które stały się zaczątkiem reformacji protestanckiej.
1607 – Zmarł Wawrzyniec Goślicki, duchowny katolicki, biskup kamieniecki, chełmski, przemyski i poznański, kanclerz Księstwa Siedmiogrodzkiego, sekretarz królewski Zygmunta II Augusta oraz Stefana Batorego, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy politycznych, autor m.in. De optimo senatore libri duo.
1754 – Założono Uniwersytet Columbia (jako King’s College).
1901 – Na deskach Teatru Miejskiego w Krakowie (obecny Teatr im. Juliusza Słowackiego) odbyła się prapremiera „Dziadów” Adama Mickiewicza w opracowaniu Stanisława Wyspiańskiego.
1918 – Powstała Polska Agencja Telegraficzna.
1922 – Benito Mussolini został premierem Królestwa Włoch.
1926 – Powstał Polski Związek Hokeja na Trawie (PZHT).
1936 – Zmarł Ignacy Daszyński, polityk, działacz niepodległościowy, jeden z liderów polskiego ruchu socjalistycznego, premier Rządu Ludowego Republiki Polskiej w 1918 r., wicepremier Rządu Obrony Narodowej (1920-1921), marszałek Sejmu RP (1928-1930), jeden z Ojców Niepodległości.
1940 – Tego dnia zakończyła się bitwa o Anglię, jedno z najważniejszych starć II wojny światowej i decydujących o biegu historii XX w. Według historyków brytyjskich najbardziej intensywne naloty trwały od 10 lipca do 31 października.
1945 – Zmarł Wincenty Witos, polityk, lider ruchu ludowego na ziemiach polskich, trzykrotny premier RP (1920-1921, 1923, 1926), mąż stanu, jeden z Ojców Niepodległości.
1965 – Zmarł Jan Kowalewski, jeden z najwybitniejszych oficerów w historii polskiego wywiadu. W 1919 r. stworzył specjalną komórkę kryptoanalizy, która podczas wojny polsko-sowieckiej zajmowała się łamaniem szyfrów nieprzyjaciela. Dzięki jej aktywności możliwe było dokonanie „Cudu nad Wisłą” w 1920 roku.
1984 – Sikhijscy fundamentaliści zamordowali Indirę Gandhi, premier Indii w latach 1966–1977 oraz 1980–1984, centralną postać Indyjskiego Kongresu Ludowego. Indira Gandhi była jedyną kobietą piastującą stanowisko szefowej rządu indyjskiego oraz jedną z najważniejszych postaci na scenie politycznej Indii w XX w.
„Piękno Historii”
.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].
WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka