Rocznice Najważniejsze. 6 grudnia

Rocznice Najważniejsze. 6 grudnia

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 6 grudnia? 

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 6 grudnia

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 6 grudnia? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1656 – W trakcie potopu szwedzkiego zawarto traktat w Radnot między królem Szwecji Karolem X Gustawem a księciem Siedmiogrodu Jerzym II Rakoczym. W porozumieniu uwzględniono również interesy sojuszników: Bohdana Chmielnickiego, elektora brandenburskiego Fryderyka Wilhelma Hohenzollerna oraz Bogusława Radziwiłła. Zakładał podział terytorium Rzeczpospolitej między wymienione strony.

1802 – Urodził się Adam Ferdynand Adamowicz, lekarz weterynarii i medycyny, historyk nauki, jeden z pionierów polskiej weterynarii oraz twórca polskiego słownictwa weterynaryjnego.

1820 – Powstało Towarzystwo Lekarskie w Warszawie.

1889 – Urodziła się Ludwika Nitschowa, polska rzeźbiarka, twórczyni warszawskiego pomnika Syreny.

1894 – Urodził się Tadeusz Romer, polityk, dyplomata, ambasador RP w Japonii (1937–1941) oraz w Związku Sowieckim (1942–1943), minister spraw zagranicznych w rządzie Stanisława Mikołajczyka (1943–1944), organizator pomocy dla polskich uchodźców żydowskiego pochodzenia w Japonii i w Szanghaju.

1904 – Prezydent USA Theodore Roosevelt zapowiedział w dorocznym orędziu wprowadzenie w życie tzw. „doktryny grubej pałki” lub „Rooseveltowskiego uzupełnienia doktryny Monroe„. Jak przekonywał: „Chroniczne przejawy złej woli lub niemoc, które skutkują ogólnym rozluźnieniem więzi cywilizowanego społeczeństwa, mogą tak w Ameryce, jak i gdzie indziej w ostateczności wymagać interwencji jakiegoś cywilizowanego narodu, a na obszarze półkuli zachodniej zmusić Stany Zjednoczone, by zgodnie z doktryną Monroe, w rażących przypadkach takich wykroczeń lub bezsilności – jakkolwiek niechętnie – działały w charakterze międzynarodowej siły policyjnej”.

1921 – Zawarto angielsko-irlandzki traktat pokojowy kończący wojnę o niepodległość Irlandii. Powoływał Wolne Państwo Irlandzkie pozostające z Wielką Brytanią w unii personalnej jako dominium. W 1937 r., po wprowadzeniu konstytucji, państwo przekształcono w Irlandię.

1945 – Rozpoczął się I zjazd Polskiej Partii Robotniczej.

1945 – Urodził się Rafał Wojaczek, poeta i prozaik, jeden z najbardziej utalentowanych przedstawicieli polskiej literatury z pokolenia powojennego.

1953 – Zmarł Konstanty Ildefons Gałczyński, poeta, publicysta, żołnierz, uczestnik kampanii wrześniowej, członek Korpusu Ochrony Pogranicza, autor m.in. powieści satyrycznej „Porfirion Osiełek czyli Klub Świętokradców”, „Pieśni o żołnierzach z Westerplatte”, a także szeregu innych utworów poetyckich, które następnie wykonywały gwiazdy polskiej sceny muzycznej i kabaretowej, m.in. Marek Grechuta, Grzegorz Turnau, Anna German, Alicja Majewska, Jacek Wójcicki, Piotr Fronczewski, Kabaret Potem czy Kabaret Olgi Lipińskiej.

1956 – W trakcie igrzysk olimpijskich w Melbourne, niedługo po upadku powstania węgierskiego, doszło do meczu piłki wodnej pomiędzy drużynami Węgier i ZSRR, który przeszedł do historii jako „krew w wodzie”.

1960 – Rozpoczął się trwający do 15 grudnia spis powszechny w Polsce.

1991 – Sejm RP powołał Jana Olszewskiego na urząd Prezesa Rady Ministrów.

„Piękno Historii”

.Ruszył nowy projekt redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – newsletter „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 grudnia 2024
Fot. Konstanty Ildefons Gałczyński z żoną Natalią / autor nieznany / Wikimedia.