Rocznice Najważniejsze. 6 marca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie prezentujemy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 6 marca?

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie prezentujemy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 6 marca?

Piękno historii

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

W realiach państwa demokratycznego, gdzie o kondycji wspólnoty politycznej współdecydują obywatele, ich znajomość historii jest wyjątkowo ważna. W Europie Środkowo-Wschodniej – regionie przez dekady skazanym na zmienność i tymczasowość, nad którym rozpościera się cień agresywnego imperializmu – rozumienie przeszłości jest jednym z fundamentów dalszej egzystencji. W świecie błyskawicznych przemian i nowych technologii, kiedy coraz śmielej rozmawiamy o podboju kosmosu oraz automatyzacji i robotyzacji procesu myślenia, historia nie traci na znaczeniu. Wręcz przeciwnie – wskazuje wypróbowane ścieżki, którymi możemy podążać, a także te, których powinniśmy unikać na dalszej drodze do rozwoju i nowoczesności. Jednocześnie historia nie rości sobie prawa do miana wyroczni. Nie oferuje gotowych rozwiązań współczesnych dylematów, ale uczy stawiać właściwe pytania.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 6 marca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 6 marca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1454: Król Kazimierz IV Jagiellończyk, na prośbę posłów Związku Pruskiego, wydał przywilej inkorporacyjny, na mocy którego Prusy i Pomorze Gdańskie zostały włączone do Korony Królestwa Polskiego.

1475: Urodził się Michał Anioł, włoski rzeźbiarz, malarz, architekt, poeta, czołowy przedstawiciel epoki renesansu w sztuce, jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach.

1483: Urodził się Francesco Guicciardini, wybitny włoski historyk i polityk, czołowy myśliciel polityczny 1 połowy XVI w., jeden z najważniejszych reprezentantów myśli republikańskiej doby nowożytnej.

1707: Królowa Anna Stuart wyraziła zgodę na ratyfikację unii realnej między Anglią i Szkocją. Ustawa weszła w życie 1 maja 1707 r. Tym samym powstało Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii.

1745: Urodził się Kazimierz Pułaski, polski generał, marszałek konfederacji barskiej, bohater walk o niepodległość Rzeczypospolitej i Stanów Zjednoczonych.

1869: Dmitrij Mendelejew po raz pierwszy zaprezentował publicznie zestawienie w postaci tabeli, nazwane później układem okresowym pierwiastków.

1902: Założono Real Madryt, najbardziej utytułowany klub w historii piłki nożnej. W 2000 r. FIFA uznała go najlepszym klubem XX wieku.

1909: Urodził się Stanisław Jerzy Lec, polski poeta, satyryk, aforysta, mistrz paradoksu, major Ludowego Wojska Polskiego. Autor m.in. „Myśli nieuczesanych”.

1926: Urodził się Andrzej Wajda, wybitny polski reżyser filmowy i teatralny, kawaler Orderu Orła Białego, twórca legendarnych filmów, takich jak m.in.: „Kanał”, „Popiół i diament”, „Człowiek z marmuru” czy „Człowiek z żelaza”.

1930: Odbył się tzw. Marsz Głodnych W Sanoku – wystąpienie miejscowej ludności podczas wielkiego kryzysu, spowodowane m.in. ogromnym bezrobociem. Podczas protestu doszło do starć uczestników marszu z policją.

1932: Urodził się Bronisław Geremek, polski historyk i polityk, profesor nauk humanistycznych, minister spraw zagranicznych (1997-2000), poseł na Sejm RP (1989-2001), eurodeputowany (2004-2008), przewodniczący OBWE (w 1998 r.), działacz opozycji politycznej w okresie PRL, uczestnik obrad okrągłego stołu, kawaler Orderu Orła Białego.

1980: Marguerite Yourcenar, francuska pisarka i tłumaczka, jako pierwsza kobieta w historii została wybrana do Akademii Francuskiej.

Patryk Palka/WszystkoCoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 marca 2024