Rocznice Najważniejsze. 7 czerwca

Rocznice Najważniejsze. 7 czerwca

„Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Przedstawiamy Państwu listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Na co zwrócić uwagę 7 czerwca?

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Rocznice Najważniejsze: 7 czerwca

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 7 czerwca? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:

1099: Rozpoczęło się oblężenie Jerozolimy podczas I wyprawy krzyżowej. Miasto padnie w połowie lipca tego samego roku.

1494: Hiszpania i Portugalia zawarły traktat z Tordesillas dotyczący podziału stref wpływów na świecie.

1654: Ludwik XIV został koronowany na króla Francji. Władał do śmierci w 1715 r. Do dziś pozostaje najdłużej panującym monarchą w historii.

1849: W Poznaniu ukazało się pierwsze wydanie „Dziennika Polskiego” pod redakcją Karola Libelta. Hasło programowe pisma brzmiało: Wolność, równość i braterstwo.

1902: Na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” ukazał się pierwszy odcinek Popiołów Stefana Żeromskiego.

1925: Powstało Stronnictwo Chrześcijańsko-Narodowe.

1942: Amerykanie odnieśli zwycięstwo nad Japończykami w bitwie pod Midway na Pacyfiku. Był to jeden z najważniejszych momentów II wojny światowej w tej części globu.

1979: Rozpoczęły się pierwsze bezpośrednie i powszechne wybory do Parlamentu Europejskiego.

2003: Rozpoczęło się dwudniowe referendum europejskie w Polsce (Ogólnokrajowe referendum w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację Traktatu dotyczącego przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej).

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 czerwca 2024
Fot. Niszczyciele amerykańskie podczas bitwy pod Midway, domena publiczna, Wikimedia.