Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 12 lutego?

Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 12 lutego?

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 12 lutego?

Cykl Rocznice Najważniejsze

.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.

Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.

Co wydarzyło się 12 lutego? Kalendarium historyczne

.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 12 lutego? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”: 

1798 – Zmarł Stanisław August-Poniatowski, król Polski i wielki książę litewski w latach 1764-1795, ostatni władca Rzeczpospolitej. Zasłużony reformator państwa i współtwórca Konstytucji 3 maja, a zarazem postać kontrowersyjna. Uległość króla wobec carycy Rosji Katarzyny II, przystąpienie do konfederacji targowickiej (1792) i późniejsza abdykacja po III rozbiorze (1795) kładą się cieniem na jego wizerunku. 

1809 – Urodził się Abraham Lincoln, prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1861–1865, za rządów którego doszło m.in. do wojny secesyjnej. Jednym z najbardziej pamiętnych osiągnięć prezydenta Lincolna jest Proklamacja Emancypacji (dekret prezydencki) z września 1862 r., znosząca niewolnictwo na terenie stanów południowych oraz późniejsza 13. poprawka do konstytucji USA, mocą której zniesiono niewolnictwo na terenie całego kraju (uchwalona przez Kongres w styczniu 1865 r.).

1809– Urodził się Karol Darwin, brytyjski przyrodnik i biolog, autor teorii ewolucji.

1865 – Urodził się Kazimierz Przerwa-Tetmajer, pisarz, poeta, publicysta, jeden z najpopularniejszych autorów okresu Młodej Polski, autor m.in. cyklu opowiadań „Na skalnym Podhalu”, zbioru nowel „W czas wojny” oraz powieści, dramatów i wierszy takich jak „Otchłań”, „Lubię, kiedy kobieta…” czy „Zbroja Zawiszy”. 

1892 – Francuski wynalazca Léon Bouly jako pierwszy w historii opatentował kinematograf (wpierw jako „kinematograf Léona Bouly”, a od 1893 r. „kinematograf”). Ponieważ nie było go stać na regularne opłacanie składek patentowych nazwa maszyny, którą skonstruował, pozostała niechroniona. Z okazji skorzystali bracia Auguste i Louis Lumière, którzy 13 lutego 1895 r. również otrzymali patent na urządzenie zwane „kinematografem”. Pod względem konstrukcji nie była to jednak wierna kopia maszyny Bouly’ego, ale sprzęt znacznie sprawniejszy i doskonalszy, przewyższający technicznie zarówno jego wynalazek, jak i wszystkie inne powstające wówczas urządzenia, służące do nagrywania i wyświetlania ruchomych obrazów. Mimo, że bracia Lumière nie byli pierwszymi wynalazcami sprzętu tego typu, to właśnie ich wersja urządzenia była najpopularniejsza i najbardziej przyczyniła się do rewolucji w kinematografii.

1904 – We Lwowie miało miejsce spotkanie inauguracyjne Polskiego Towarzystwa Filozoficznego.

1989 – Powstał Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR).

„Piękno Historii”

.Polecamy Państwa uwadze newsletter historyczny redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – „Piękno Historii”.

Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.

Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowcawynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania  wpłynęły na świat, jaki znamy dziś. 

Zapraszamy do subskrybowania!

Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 lutego 2025
Fot. Marcello Bacciarelli, Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym / domena publiczna.