Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 14 lutego?

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 14 lutego?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Co wydarzyło się 14 lutego? Kalendarium historyczne
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 14 lutego? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1757 – Urodził się Kazimierz Nestor Sapieha, generał artylerii litewskiej, marszałek konfederacji Wielkiego Księstwa Litewskiego podczas Sejmu Wielkiego (1788-1792), sygnatariusz aktu Konstytucji 3 maja, uczestnik Insurekcji Kościuszkowskiej (1734).
1791 – Zmarł Franciszek Salezy Jezierski, duchowny katolicki, pisarz, publicysta, jeden z czołowych przedstawicieli polskiego oświecenia, krytyk przywilejów szlacheckich, propagator praw mieszczan i chłopów. Autor licznych mów, kazań oraz powieści historycznych, m.in. „O bezkrólewiach w Polszcze i o wybieraniu królów, począwszy od śmierci Zygmunta Augusta Jagiełły aż do naszych czasów…”, „Katechizm o tajemnicach rządu polskiego…”, „Jarosza Kutasińskiego herbu Dęboróg, szlachcica łukowskiego, Uwagi nad stanem nieszlacheckim w Polszcze”, „Gowórek herbu Rawicz, wojewoda sandomirski. Powieść z widoku we śnie” czy „Rzepicha, matka królów, żona Piasta, między narodami sarmackimi słowiańskiego monarchy tej części ziemi, która się nazywa Polska”.
1831 – W trakcie Powstania Listopadowego doszło do bitwy pod Stoczkiem, w której korpus Józefa Dwernickiego zwyciężył z Rosjanami.
1892 – Urodził się Tadeusz Pełczyński, weteran I oraz II wojny światowej, żołnierz Legionów Polskich, generał brygady Polskich Sił Zbrojnych, szef sztabu Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), następnie szef sztabu Komendy Głównej Armii Krajowej oraz zastępca dowódcy AK.
1919 – W pobliżu Mostów (dziś miasto na Białorusi) doszło do walk żołnierzy polskich z oddziałami Armii Czerwonej. Część historyków uważa ten moment za początek wojny polsko-sowieckiej (1919-1921). Inni wskazują na pierwsze dni stycznia i trwające wówczas walki o Wilno (zajęte przez Sowietów 5. 01.)
1936 – Urodziła się Anna German, jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek XX w., kompozytorka, aktorka.
1942 – Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysław Sikorski powołał do życia Armię Krajową. Organizacja wywodziła się ze Związku Walki Zbrojnej, który powstał 13 listopada 1939 roku. ZWZ był organizacją ogólnonarodową i w zamyśle ponadpartyjną, ściśle podporządkowaną rządowi emigracyjnemu. Armia Krajowa stanowiła jego kontynuację. Komendantem Głównym AK został gen. Stefan Grot-Rowecki – dotychczasowy dowódca ZWZ. Po przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową ranga sił zbrojnych w kraju znacząco wzrosła. Odtąd stawały się oficjalnie podziemnym Wojskiem Polskim. Podstawowym celem AK było stawianie oporu okupantom oraz przygotowanie akcji zbrojnej, która przywróci Polsce niepodległość. Do zakończenia II wojny światowej Armia Krajowa pozostała największym podziemnym wojskiem w Europie.
2005 – Powstała platforma internetowa YouTube.
„Piękno Historii”
.Polecamy Państwa uwadze newsletter historyczny redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka