Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 26 lutego?

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 26 lutego?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Co wydarzyło się 26 lutego? Kalendarium historyczne
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 26 lutego? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1799 – Urodził się Benoît Clapeyron, francuski fizyk, inżynier i matematyk, jeden z twórców podstaw współczesnej termodynamiki, autor równania stanu gazu doskonałego, członek Francuskiej Akademii Nauk oraz projektant urządzeń kolejowych. Pracował m.in. przy budowie pierwszej francuskiej linii kolejowej na linii Paryż–Wersal–Saint-Germain.
1802 – Urodził się Victor Hugo, francuski pisarz i polityk, czołowy przedstawiciel romantyzmu we Francji i jeden z najwybitniejszych twórców literatury francuskiej. Autor powieści, dramatów, utworów poetyckich, a także przemówień politycznych. Jego najważniejszym i najsłynniejszym utworem są „Nędznicy”. Pośród szeregu innych dzieł pisarza znajdują się m.in. dramat „Hernani” oraz powieść „Notre-Dame de Paris”, w Polsce znana najczęściej pod nazwą „Dzwonnik z Notre-Dame”.
1832 – Car Mikołaj I ogłosił Statut Organiczny Królestwa Polskiego, który zastąpił konstytucję zniesioną po Powstaniu Listopadowym (a wcześniej regularnie łamaną). Zlikwidowano m.in. Sejm, a Wojsko Królestwa Polskiego włączono do armii rosyjskiej. Statut Organiczny podtrzymywał ograniczoną autonomię Kongresówki, ale w praktyce był regularnie łamany przez władze carskie.
1861 – Zmarł Wojciech Chrzanowski, generał, kartograf i topograf wojskowy, podczas Powstania Listopadowego członek Sztabu Głównego i gubernator wojskowy Warszawy (sierpień-wrzesień 1831 r.), uczestnik Wiosny Ludów, dowódca armii piemonckiej, której przewodził m.in. w bitwie pod Novarą z Austriakami (1849 r.).
1900 – Urodziła się Halina Konopacka, wybitna polska lekkoatletka specjalizująca się w kilku dyscyplinach sportowych. W 1928 r. zdobyła pierwszy złoty medal dla Polski w historii Letnich Igrzysk Olimpijskich. Nie tylko odniosła wówczas zwycięstwo w zawodach, ale ustanowiła nowy rekord świata w rzucie dyskiem kobiet (39,62 m). Do końca kariery pozostała w tej konkurencji niepokonana. Halina Konopacka łącznie zdobyła aż 27 tytułów mistrzyni Polski w kilku dyscyplinach sportowych. Poza rzutem dyskiem uprawiała również rzut oszczepem, pchnięcie kulą, skok w dal i skok wzwyż, a ponadto grała w piłkę ręczną i jeździła konno. Prowadziła również działalność artystyczną – parała się poezją i malarstwem, publikowała w „Wiadomościach Literackich” i „Skamandrze”. Po wybuchu II wojny światowej wyemigrowała z kraju i osiadła na stałe w Stanach Zjednoczonych (zm. 1990 r.).
1927 – Na mocy rozporządzenia ministerstwa spraw wewnętrznych II RP Mazurek Dąbrowskiego oficjalnie został polskim hymnem państwowym.
1999 – Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał dokumenty ratyfikujące polskie członkostwo w NATO. Uprzednio ustawę o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego przyjęły Sejm i Senat RP (17 lutego). Finalizacją procesu akcesyjnego, trwającego od początku lat 90. XX w., było przekazanie na ręce Sekretarz Stanu USA aktu przystąpienia Polski do NATO (12 marca). Od tego momentu Rzeczpospolita oficjalnie stała się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.
„Piękno Historii”
.Polecamy Państwa uwadze newsletter historyczny redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka