Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 28 lutego?

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 28 lutego?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Co wydarzyło się 28 lutego? Kalendarium historyczne
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 28 lutego? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
380 – Cesarz Teodozjusz I Wielki, formalnie razem ze współpanującymi Gracjanem i Walentynianem II, wydał edykt tesaloński, na mocy którego chrześcijaństwo (nicejskie wyznanie wiary) stało się de facto religią państwową Cesarstwa Rzymskiego. Edykt potępiał te odłamy religii chrześcijańskiej, które były niezgodne z postanowieniami Soboru w Nicei z 325 r., np. arianizm (nieuznający Trójcy Świętej), wobec czego herezja była odtąd przestępstwem ściganym przez państwo. Dalsze rządy Teodozjusza I (od 392 r. samodzielne) przyczyniły się do ugruntowania i umocnienia pozycji chrześcijaństwa nicejskiego jako najważniejszej religii w imperium.
1533 – Urodził się Michel de Montaigne, francuski pisarz, filozof i humanista, jeden z głównych przedstawicieli renesansu we Francji. W 1580 r. Montaigne opublikował swoje najważniejsze dzieło – „Essais” (pol. „Próby”), będące zbiorem ponad 100 tekstów jego autorstwa. Współcześnie myśliciel uchodzi za twórcę eseju jako nowej formy literackiej.
1750 – Urodził się Ignacy Potocki, polityk, pisarz, publicysta, reformator, czołowa postać sceny politycznej Rzeczpospolitej w epoce stanisławowskiej, członek Komisji Edukacji Narodowej, marszałek wielki litewski (od 1791 r.), marszałek Rady Nieustającej, przewodniczący Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych, współtwórca projektu Konstytucji 3 maja.
1812 – Zmarł Hugo Kołłątaj, polski duchowny katolicki, publicysta polityczny, historyk, satyryk, poeta, wybitny reformator, współtwórca Konstytucji 3 maja, jeden z najważniejszych myślicieli Rzeczypospolitej doby Oświecenia. W latach 1782–1786 sprawował urząd rektora Szkoły Głównej Koronnej (ówczesna nazwa Uniwersytetu Jagiellońskiego), przeprowadzając jej gruntowną reformę. Podczas Sejmu Wielkiego (1788-1792) zgromadził wokół siebie grono znakomitych intelektualistów, dążące do opracowania i wprowadzenia w życie reform Rzeczypospolitej (tzw. kuźnica Kołłątajowska).
1920 – Urodziła się Anna Smoleńska, harcerka Szarych Szeregów, studentka historii sztuki UW, autorka symbolu Polski Walczącej. Zginęła w KL Auschwitz w 1943 r.
1973 – Zmarł Józef Unrug, dowódca Floty, związku operacyjnego marynarki wojennej II RP (1925-1939), pośmiertnie mianowany admirałem floty (w 2018 r.).
2013 – Papież Benedykt XVI ustąpił z funkcji głowy Kościoła katolickiego. Była to pierwsza tego typu dobrowolna decyzja urzędującego papieża od 1294 r., kiedy z tronu Piotrowego z własnej woli zrezygnował Celestyn V. Papież Benedykt XVI jako powód swojej decyzji podał brak sił, wynikający z pogarszającej się kondycji zdrowotnej. Do śmierci w grudniu 2022 r. zachował tytuł papieża emerytowanego.
„Piękno Historii”
.Polecamy Państwa uwadze newsletter historyczny redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka