Rocznice Najważniejsze. Co wydarzyło się 9 lutego?

Rocznice Najważniejsze” to wybór doniosłych, przełomowych oraz interesujących wydarzeń historycznych przygotowany przez Redakcję portalu „Wszystko co Najważniejsze”. Codziennie przedstawiamy listę rocznic, o których w danym dniu szczególnie warto pamiętać. Co wydarzyło się 9 lutego?
Cykl Rocznice Najważniejsze
.Historia jest niewyczerpanym źródłem informacji. Jej znajomość pomaga zrozumieć otaczającą rzeczywistość. To nie tylko opis minionych zdarzeń, ale przede wszystkim opowieść o przeszłości kształtująca pamięć i tożsamość – potężne narzędzie społecznej kontroli, a zarazem skuteczna tarcza przed manipulacją.
Poprzez cykl „Rocznice Najważniejsze” pragniemy w sposób symboliczny kultywować pamięć o postaciach i wydarzeniach istotnych dla polskiej oraz europejskiej tożsamości, a także tych, które miały fundamentalne znaczenie dla rozwoju światowej kultury i cywilizacji. Chcemy również zaciekawić i zaskoczyć, a przy tym zachęcić Czytelnika do dalszego zgłębiania wiedzy na poruszane przez nas tematy.
Co wydarzyło się 9 lutego? Kalendarium historyczne
.Co wydarzyło się w dziejach Polski i świata dnia 9 lutego? Przedstawiamy wybór „Rocznic Najważniejszych”:
1591 – Urodził się Stanisław Koniecpolski, hetman polny koronny oraz hetman wielki koronny, jeden z najwybitniejszych dowódców wojskowych w historii Rzeczpospolitej, czołowa postać polsko-litewskiej sceny politycznej swoich czasów. Bronił granic państwa na wschodzie, południu i północy, biorąc udział w wojnach z Rosjanami, Tatarami i Szwedami, a także w konfliktach z Kozakami. Walczył m.in. w bitwach: pod Smoleńskiem, pod Kłuszynem, pod Moskwą, pod Cecorą, pod Martynowem, pod Trzcianą, pod Sasowym Rogiem czy pod Ochmatowem. Stłumił także powstanie kozackie Tarasa Fedorowicza. Na jego polecenie rozpoczęto w Warszawie wznosić pałac, mający pełnić rolę jego stołecznej rezydencji. Dziś znany jest pod nazwą Pałacu Prezydenckiego i pełni funkcję siedziby Prezydenta RP.
1667 – Zawarto rozejm w Andruszowie (30 stycznia wg kalendarza juliańskiego) kończący wojnę Rzeczpospolitej z Moskwą (1654-1667). Na jego mocy państwo polsko-litewskie doznało poważnych ubytków terytorialnych na wschodzie, tracąc m.in. województwa czernichowskie, smoleńskie i lwią część kijowskiego. Ponadto Zaporoże miało podlegać władzy zarówno Rzeczpospolitej, jak i Rosji, co w praktyce oznaczało utratę wpływów w tym regionie przez Polskę i Litwę.
1801 – Zawarto francusko-austriacki traktat pokojowy w Lunéville, który wspólnie z francusko-brytyjskim pokojem w Amiens (1802) kończył wojnę Francji z II koalicją atyfrancuską. Jednym ze skutków tych wydarzeń był poważny kryzys idei legionowej wśród Polaków walczących u boku Napoleona i mających nadzieję na kontynuację wojny z Austrią, a w przyszłości także z pozostałymi dwoma zaborcami Rzeczpospolitej. Sytuacja uległa jednak zmianie w latach 1805-1807, kiedy napoleońska Francja w kolejnej serii wojen faktycznie zmierzyła się z Austrią, Prusami i Rosją.
1943 – Oddział Hryhorija Perehijniaka „Dowbeszki-Korobki” zamordował ok. 150-173 mieszkańców kolonii Parośla I. Zbrodnia ta była pierwszym masowym mordem, jakiego członkowie UPA dokonali na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w ramach zaplanowanej akcji ludobójczej, która przeszła do historii pod nazwą rzezi wołyńskiej.
1959 – Zmarł Stefan Dąb-Biernacki, generał dywizji Wojska Polskiego, żołnierz I Brygady Legionów Polskich oraz członek Polskiej Organizacji Wojskowej podczas I wojny światowej, weteran wojny polsko-sowieckiej (1919-1921), stronnik Józefa Piłsudskiego podczas zamachu majowego (1926 r.), jeden z głównodowodzących siłami polskimi podczas kampanii wrześniowej 1939 r.
1961 – Odbyła się premiera filmu „Matka Joanna od Aniołów” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.
1965 – Miała miejsce premiera kultowego filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hassa.
1984 – Zmarł Jurij Andropow, sowiecki polityk, generał, działacz komunistyczny, szef KGB w latach 1967-1982, przywódca ZSRS jako sekretarz generalny Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KC KPZR) w latach 1982-1984.
„Piękno Historii”
.Polecamy Państwa uwadze newsletter historyczny redakcji „Wszystko co Najważniejsze” – „Piękno Historii”.
Nasz newsletter to przestrzeń dla każdego, kto interesuje się historią – zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Co tydzień prezentujemy wybór najważniejszych i najciekawszych wydarzeń historycznych, których rocznice obchodzimy w danym tygodniu. Znajdą tu Państwo również jakościowe teksty na temat historii autorstwa profesjonalnych historyków, napisane w sposób przystępny i ciekawy.
Newsletter „Piękno Historii” to także szansa na zapoznanie się z głosem z epoki, w który warto się wsłuchać. Prezentujemy go pod postacią cytatu z wybranego źródła historycznego. Proponujemy ponadto zdjęcie bądź obraz z epoki, dzięki którym obcowanie z przeszłością będzie ciekawsze. Znajdą tu Państwo również polecenia książek historycznych, po jakie warto sięgnąć. Co tydzień przedstawimy także sylwetkę polskiego naukowca, wynalazcy, myśliciela lub artysty, którego dokonania wpłynęły na świat, jaki znamy dziś.
Zapraszamy do subskrybowania!
Link do zapisów: [Zapisz się].

WszystkoCoNajważniejsze/PatrykPalka