Rozbicie jedności Zachodu celem Chin

Rozbicie jedności Zachodu celem Chin

W obliczu konsolidacji państw Zachodu dotyczącego konfliktu na Ukrainie i wykluczenia Rosji na arenie międzynarodowej Chiny rozpoczynają prorosyjską ofensywę dyplomatyczną zmierzającą do rozbicia jedności Zachodu i członków NATO – ocenił we wtorek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Rozbicie jedności Zachodu ma być jednym z głównych celów obecnej polityki zagranicznej Pekinu.

.Stanisław Żaryn zauważył, że Pekin i Kreml prowadzą współpracę propagandową, w której szczególne miejsce zajmuje wojna Rosji przeciwko Ukrainie wykorzystywana przez Chiny do realizowania antyamerykańskich przekazów. “Amerykańska pomoc dla Ukrainy to według chińskich władz podżeganie do wojny, przedłużanie konfliktu i dążenie do zmiażdżenia Rosji przez agresywny Zachód” – napisał na Twitterze Stanisław Żaryn. Jak uważa ekspert jednym z głównych celów chińskiej dyplomacji ma być rozbicie jedności Zachodu względem konfliktu na Ukrainie.

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP podkreślił, że Pekin przyjmuje optykę rosyjską w sprawie wojny przeciwko Ukrainie, twierdząc, że polityka rozszerzania NATO o kraje graniczące z Rosją i wspieranie europejskich dążeń Ukrainy „nie pozostawiły Rosji wyboru”, zmuszając ją do inwazji na Ukrainę.

Prorosyjska ofensywa dyplomatyczna Pekinu

.”Propaganda Chin wskazuje również, że to, że za sprawą USA wojna się przedłuża. Zaś odwetowa polityka sankcyjna jest obliczona na wyczerpanie Rosji” – zaznaczył Żaryn. Dodał, że Chiny krytykują USA za ingerowanie w sprawy wewnętrzne innych krajów: Ukrainy, czy Tajwanu, uznając to za działania na niekorzyść pokoju i globalnej stabilizacji, powielając i uwiarygadniając przy tym kłamliwe tezy rosyjskiej propagandy.

Wskazał też, że zacieśnianie relacji Chińskiej Republiki Ludowej z Federacją Rosyjską w kontekście barbarzyńskiej wojny na Ukrainie staje się faktem. “Widać to szczególnie mocno w przekazach propagandowych. Chiny liczą na osłabienie hegemonii USA i potencjału obronnego NATO” – stwierdził pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

Zaznaczył, że aktywność chińskiej propagandy wpisuje się w działania polityczne. “Tuż przed rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę Chińczycy uruchamiają antyamerykańską i antyukraińską ofensywę dyplomatyczną” – napisał na Twitterze Żaryn.

Współpraca Rosji i Chin

.Ocenił również, że w krajach Unii Europejskiej przedstawiciele Chin postulują zaprzestanie dozbrajania Ukrainy przez Zachód, kwestionując przy tym zasadność apeli o „całkowite zwycięstwo” Ukrainy w starciu z FR, a współpracę Pekinu z Moskwą przedstawiciele Chin określają mianem „partnerstwa na rzecz rozwiązywania globalnych wyzwań”. Z kolei obawy USA odnośnie jego implikacji uznają za „podwójne standardy” USA.

Zauważył jednocześnie, że krytyka z Zachodu współpracy Chińskiej Republiki Ludowej i Rosji to według narracji rosyjskiej i chińskiej propagandy przykład niesprawiedliwych uprzedzeń Zachodu i próba izolowania obu państw.

“Wojna Rosji przeciwko Ukrainie to dla chińskiej propagandy okazja do ataków informacyjnych przeciwko USA oraz prób realizowania własnej agendy przeciwko Zachodowi. Coraz częściej narzędzia informacyjne są uzupełniane działaniami politycznymi Pekinu” – zaznaczył Żaryn.

Globalna oś Państwa Środka

.Na temat nowej konfrontacyjnej polityki zagranicznej Chin oraz dążeń Pekinu do zjednoczenia z Tajwanem na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Jagannath P. PANDA w tekście “Chiny tracą starannie budowane przewagi konkurencyjne. Zmierzają w stronę totalitaryzmu“.

“Pomimo aktualnych wewnętrznych problemów Chin Xi i KPCh są zjednoczeni w swojej nieugiętości wobec „niespokojnych” regionów takich jak Tybet, Sinciang i Hongkong. Aby wzmocnić swoje uznanie w kraju, Xi odwiedził wszystkie trzy regiony w ciągu ostatniego roku: Tybet – pierwsza od trzydziestu lat wizyta prezydencka (lipiec 2021); Hongkong – pierwsza od około dwóch lat podróż Xi poza Chiny kontynentalne (czerwiec 2022); oraz Sinciang – pierwsza od ośmiu lat wizyta w tej prowincji (lipiec 2022). W szczególności przemówienie Xi w Hongkongu z okazji dwudziestej piątej rocznicy powrotu pod panowanie Chin podkreśliło udane zastosowanie doktryny „jeden kraj, dwa systemy” i odrzucenie każdego „niepatrioty”, co jest wyraźnym nawiązaniem do kryzysu tajwańskiego. Tym samym kampania Xi na rzecz zjednoczenia z Tajwanem prawdopodobnie otrzyma odnowiony mandat”.

.”Pekin zapewne podwoi wysiłki na rzecz budowy własnej osi globalnej. Przykładem jest milczące poparcie Chin dla wojny Rosji z Ukrainą, mimo że osłabiła ona pozycję Pekinu w Europie. Świadczy o tym również stawanie Chin w obronie Korei Północnej, izolowanego na arenie międzynarodowej i samozwańczego państwa nuklearnego, mimo że Pekin od dawna żywi obawy w związku z posiadaniem przez Pjongjang broni atomowej. Jednak stabilność Pjongjangu i wpływy USA na Półwyspie Koreańskim pozostają obawami nadrzędnymi” – pisze Jagannath P. PANDA.

PAP/Aleksandra Kuźniar/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 lutego 2023