Rozpoczął się festiwal teatralny "Kierunek Wschód" w Białymstoku
Spektaklem „Wujaszek Wania” Antoniego Czechowa w interpretacji amerykańskiego teatru rozpocznie się w wieczorem 8. festiwal teatralny „Kierunek Wschód”, organizowany przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Impreza potrwa do 7 października.
Spektakle z całego świata
.Ideą międzynarodowego festiwalu jest prezentacja kultury pogranicza, w tym przedstawień zza naszej wschodniej granicy. Ma on służyć zacieśnianiu współpracy kulturalnej państw z obszaru Partnerstwa Wschodniego i ośrodków kultury zlokalizowanych na pograniczu.
„Kierunek Wschód” to jedna z najważniejszych imprez białostockiego teatru. W tym roku będzie można zobaczyć siedem spektakli teatrów z Czech, Gruzji, Macedonii Północnej, Litwy, Stanów Zjednoczonych, niezależnych białoruskich artystów a także białostockiego teatru.
Festiwal rozpocznie w niedzielę pokaz „Wujaszka Wani” Antoniego Czechowa w interpretacji amerykańskiego zespołu Lit Moon Theatre Company. Spektakl będzie grany też we wtorek rano. Jak podaje organizator, spektakl w reżyserii Johna Blondella przedstawia „Wujaszka Wanię” jako współczesną opowieść o poszukiwaniu sensu życia i miłości, a reżyser skupia się na ukazaniu złożoności postaci i ich wewnętrznych rozterek. W przedstawieniu zagra Vardan Mkrtchyan – dyrektor Państwowego Teatru Akademickiego im. Gabriela Sundukyana w Erywaniu w Armenii.
Jak mówiła wcześniej zastępczyni dyrektora Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku Martyna Zaniewska, dotąd starano się zapraszać teatry głównie ze Wschodu, ale chcąc, aby Białystok stał się platformą wymiany kulturalnej między Wschodem a Zachodem, zaproszono artystów ze Stanów Zjednoczonych.
W programie znalazły się spektakle teatrów, z którymi białostocka instytucja współpracuje już od kilku lat. Będzie to m.in. litewski Teatr Miejski w Olicie, który pokaże „Hotel Renaissance” czy Narodowy Teatr w Bitoli (Macedonia Północna), który przyjedzie ze spektaklem „Hamlet – dzień morderstwa”.
Swoją interpretację „Hamleta” zagra też Movement Theatre z Gruzji. Natomiast białostocki teatr pokaże „Skąpca”.
Kto wystąpi podczas festiwalu „Kierunek Wschód”?
.Podczas festiwalu swoją premierę będzie miał spektakl „Dokąd zmierzasz, wilku?” w reżyserii Moniki Dobrowlańskiej, w którym zagrają niezależni artyści białoruscy z Fundacji Inexkult. Tematem przedstawienia, które powstało na podstawie książki Ewy Wieżnawiec, jest rola kobiet, które są nośnikiem wartości kulturowych, języka i tradycji.
Tegoroczny „Kierunek Wschód” zakończy w poniedziałek, 7 października, spektakl czeskiego Teatru Miejskiego w Pradze „Café 1933” nawiązujący do tematu Wielkiego Głodu na Ukrainie.
Spektakle festiwalowe będą pokazywane w Uniwersyteckim Centrum Kultury Uniwersytetu w Białymstoku i Kinie Ton. Po każdym z nich zaplanowano rozmowy z twórcami.
Impreza została dofinansowana ze środków ministerstwa kultury i budżetu województwa podlaskiego.
O wartości teatru
.Głosy największych gwiazd światowego kina w zasadzie nie są widzom znane. Praktycznie w każdym kraju aktorzy mają swoich dubbingowych stałych dublerów – „bliźniaków”. Kinomani we Francji, Niemczech, Czechach, Hiszpanii i w innych krajach Starego Kontynentu nie znają prawdziwych głosów największych aktorek i aktorów. Nie wiedzą nawet tego, co w polskiej obiegowej sprawności aktorskiej uchodzi za element zasadniczy, czy dany artysta mówi wyraźnie (dykcja!), czy też może nie za bardzo. Chodzą słuchy, że Brando bełkotał, a Emma Stone nie wymawia „eszczerzetów” (skandal po prostu!). Genialny podobno Dustin Hoffman wręcz zjada samogłoski (no, ma swoje lata wprawdzie, ale jednak …). Wszystko to według polskich norm aktorskich dyskwalifikuje ich jako profesjonalistów. Odpadliby po pierwszym etapie egzaminów wstępnych na każdej polskiej uczelni czy w studium edukującym aktorów.
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB