Rządy stawonogów 470 mln lat temu, odkrycia paleontologów

Rządy stawonogów 470 mln lat temu, odkrycia paleontologów

470 mln lat temu w morzach dominowały olbrzymie stawonogi. Niektóre z nich mogły mierzyć nawet 2 metry długości, na co wskazują najnowsze odkrycia paleontologów, badających skamieniałości w Maroku.

.Odkrycia paleontologów, z międzynarodowego zespołu, przedstawiono na łamach „Scientific Reports”. Przedstawiane badania skamieniałości z Maroka pokazują obraz życia w morzach w ordowiku 470 mln lat temu. W ekosystemie dominowały wówczas olbrzymie stawonogi. Stanowisko paleontologiczne, skąd pochodzą skamieniałości, znajduje się w pobliżu Taichoute w prowincji Zagora. Dzisiaj jest to pustynia, ale przed setkami milionów lat obszar zalany był morzem.

Stawonogi – przodkowie dzisiejszych owadów, pająków czy krewetek – osiągały na tamtych terenach nawet dwa metry długości. Niektóre gatunki na tym stanowisku nie były wcześniej znane naukowcom. Zachowały się głównie odciski twardych części organizmów, trafiają się jednak również ślady miękkich narządów, dzięki czemu paleontolodzy mają niezwykłą okazję poznania anatomii zwierząt z tak wczesnego etapu ewolucji.

Stanowisko leży blisko formacji geologicznej Fezouata. Znana jest ona z licznych skamieniałości z okresu ordowiku, najnowsze odkrycia są jednak wyjątkowe. Zachowały się bowiem skamieniałości swobodnie pływających gatunków stawonogów. Po śmierci ciała zwierząt trafiały głęboko na dno morza, gdzie stawały się pożywieniem dla innych gatunków.

Rozwój paleontologii i paleogenomiki

.W 2022 r. odkrycia w dziedzinie paleontologii zostały docenione Nagrodą Nobla w zakresie fizjologii i medycyny. Wyróżnienie otrzymał Svante Pääbo za pracę nad odczytaniem genomu neandertalczyka i człowieka z Jaskini Denisowa. Naukowiec, dzięki swoim badaniom, dał początek archeogenetyce i paleogenomice.

„Svante Pääbo jest twórcą paleogenomiki, czyli genomiki archaicznej, jak sam lubi nazywać tę nową dyscyplinę. Jest ona oparta na genetyce i pojawiła się przed 30 laty jako jego autorski pomysł. Wśród wymienionych sukcesów paleogenomiki większość jest jego zasługą lub powstała przy jego udziale” – pisał na łamach Wszystko co Najważniejsze prof. Marek SANAK.

Jak wskazał profesor, badania Pääbo wprowadziły paleontologię na nowe ścieżki rozwoju.

PAP/Wszystko co Najważniejsze/KR

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 stycznia 2023