Starożytna figa z Irlandii. Unikatowe znalezisko liczy 2 tys. lat
W trakcie wykopalisk prowadzonych na terenie cypla Drumanagh w północnej części hrabstwa Dublin w Irlandii archeolodzy odkryli starożytną figę pochodzącą dokładnie sprzed 2 tys. lat. To zdumiewające znalezisko sprzed wieków zostało opisane przez badaczy jako niezwykle rzadkie oraz wyjątkowo cenne, gdyż naświetla ona słabo wciąż poznany temat relacji handlowych pomiędzy Imperium Rzymskim a Irlandią w starożytności.
Starożytna figa z Irlandii
.Na przylądku Drumanagh, który jest położony w pobliżu miejscowości Loughshinney oraz miasta Rush, w czasach starożytnych znajdowała się ważna faktoria handlowa Cesarstwa Rzymskiego, która umożliwiała prowadzenie wymiany towarowej na dość sporą skalę z celtyckimi plemionami Irlandii. To właśnie na terenach ruin tej placówki prowadzone były w ostatnim czasie wykopaliska w ramach których to odkryto zwęglony kawałek wiekowej figi. Jak wykazało datowanie egzotyczny owoc pochodzi sprzed dwóch mileniów.
Zaskakujące unikatowe znalezisko w postaci dwutysiącletniej figi, to nie jedyny cenny skarb jaki został znaleziony w trakcie prac archeologicznych na terenie dawnej faktorii handlowej położonej na cyplu Drumanagh. Jak poinformował University College Dublin, wśród innych odkrytych artefaktów znalazły się liczne przedmioty ceramiczne oraz wyroby metalowe, a także inne pozostałości pokarmów i produktów spożywczych pochodzących z antycznych czasów, informuje portal „Arkeonews„.
Na czele zespołu archeologów prowadzących wykopaliska w Drumanagh stoi Christine Baker, będąca archeologiem oraz specjalistą ds. dziedzictwa jednostki administracyjnej Fingal. Prace archeologiczne na przylądku są realizowane od kilku lat w sezonach letnich. Jak wskazali eksperci starożytna figa dostarcza nowych informacji na temat tego jakie towary podlegały wymianie w ramach relacji handlowych pomiędzy Imperium Rzymskim a celtyckimi plemionami Irlandii. „Pochodzące sprzed XIII-wieku nasiona fig zostały odkryte podczas wykopalisk prowadzonych na terenie średniowiecznych części Dublina, Cork i innych miast” – powiedziała profesor Merial McClatchie, dyrektor grupy badawczej zajmującej się starożytną żywnością oraz archeolog z Wydziału Archeologii Uniwersytetu College Dublin (UCD).
Pierwsze tego typu znalezisko z Irlandii
.Jak podkreślają archeolodzy odkryta figa z cypla Drumanagh jest pierwszym tego typu znaleziskiem dokonanym w Irlandii. „Nigdy wcześniej w przypadku badań archeologicznych w Irlandii nie zidentyfikowano owocu figi, zmieniło się to dopiero wraz z niedawnym odkryciem. To co jest szczególnie ważne w fidze z Drumanagh to fakt, iż pochodzi ona ze starożytności. Do tej pory nie było podobnego znaleziska w Irlandii. Jest to też zdecydowanie najstarszy przykład egzotycznego owocu, jaki znaleziono w tym kraju” – stwierdziła profesor Merial McClatchie.
Chociaż handel figami swym zasięgiem obejmował całe Imperium Rzymskie, to jak zaznaczyła Merial McClatchie do tej pory zdawano sobie sprawy, iż Rzymianie handlowali tymi owocami z sąsiednimi krainami jak Irlandia. „Do tej pory nie wiedzieliśmy, że figi dotarły nawet do Irlandii” – powiedziała archeolog. Chociaż w szczytowym momencie osiągniętej powierzchni terytorialnej Imperium Rzymskie kontrolowało cały basen Morza Śródziemnomorskiego, wliczywszy w to całą Południową Europę, znaczną część Zachodniej Europy oraz Południowo-Wschodniej Europy, Azji Mniejszej i Północnej Afryki, to położona na zachód od Wielkiej Brytanii Irlandia nie stała się terenem rzymskiej ekspansji.
Ustanowienie rozległych szlaków handlowych oraz zaawansowanych systemów dróg w obrębie Cesarstwa Rzymskiego umożliwiło upowszechnienie się rzymskiej kuchni w rozmaitych, często bardzo oddalonych od siebie, regionach. Rzymianie przyczynili się do popularyzacji chociażby wielu rodzajów nowych ziół, przypraw, orzechów (takich jak migdały) oraz owoców (pokroju chociażby winogron, daktyli, czy fig). Jak podkreślili archeolodzy, ostatnie znaleziska z Drumanagh pozwoliły m lepiej zrozumieć to jak żyli ludzie w Irlandii 2 tysiące lat temu.
.„Nasze wykopaliska ujawniły wiele szczegółów na temat tego jak wyglądało życie oraz praca ludzi w Drumanagh. Obecnie wiemy, że do Irlandii importowano nie tylko towary, ale również styl życia. Na terenach tych wietrznych klifów ludzie jedli chleb z orkiszu, pili oliwę z oliwek, a także jedli figi. Oprócz tego okazuje się, że korzystali ze szklanych naczyń i eleganckich ceramicznych filiżanek. Nosili także brokat i szklane koraliki. Dotychczas zidentyfikowane dowody wskazują na powiązania społeczności zamieszkujących te ziemie z kulturą obszaru Chester/Wirral w rzymskiej Brytanii. Te więzi utrzymywały się nawet w okresie pierwszych 2 stuleci po rzymskim podboju Brytanii” – poinformowała archeolog. Faktoria na półwyspie Drumanagh to ważne irlandzkie krajowe stanowisko archeologiczne z epoki żelaza, obejmujące półwysep o powierzchni około 46 akrów, otoczony serią wałów ziemnych.
Marcin Jarzębski