Starożytne sarmackie artefakty z Kazachstanu. Odkrycie odsłoniło granice dawnego stepowego imperium

starożytne sarmackie artefakty

Podczas wykopalisk prowadzonych w kopcu Karabau-2, który znajduje się w obwodzie atyrauskim w północno-zachodnim Kazachstanie, archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia.  Badacze zidentyfikowali dziewięć grobów, z których siedem zachowało się w dobrym stanie, a także liczne starożytne sarmackie artefakty. O znaleziskach tych poinformowały władzy obwodu atyrauskiego.

Starożytne sarmackie artefakty

.Kopiec Karabau-2, który jest położony w obwodzie atyrauskim w północno-zachodnim Kazachstanie, nad brzegami północno-wschodniego Morza Kaspijskiego, był w ostatnim czasie miejscem intensywnych prac archeologicznych w toku których naukowcom udało się zidentyfikować także starożytne sarmackie artefakty.

Sarmaci byli starożytnym ludem koczowniczym zamieszkującym stepy Eurazji, a dokładnie głównie obszary odpowiadające terenom dzisiejszej południowej Rosji, Ukrainy oraz części Kazachstanu. Zamieszkiwali oni te ziemie w okresie od V wieku p.n.e. do IV wieku n.e. Byli blisko spokrewnieni ze Scytami i odegrali istotną rolę w historii regionu, wchodząc w kontakty z sąsiednimi kulturami, jak np. Rzymianami, czy Persami. 

Fot. Władze obwodu atyrauskiego.

W obwodzie atyrauskim znajduje się nie tylko kopiec Karabau-2, gdyż region ten jest pełen kopców, które tworzą swego rodzaju zespół kurhanów związanych z kulturą sarmacką, jaka rozwijała się w tym regionie w starożytności. Dobrze zachowany kopiec Karabau-2 ma jednak duże znaczenie, gdyż znaleziono w nim szereg artefaktów, które dostarczają cennych informacji na temat praktyk pogrzebowych, struktury społecznej i codziennego życia Sarmatów.

Wykopaliska archeologiczne na kurhanie Karabau-2 trwają od dwóch lat, poinformowały władze administracyjne obwodu atyrauskiego. W ich trakcie odkryto dziewięć grobów, z których siedem zawierało starożytne sarmackie artefakty. Wśród znalezisk związanych z tym koczowniczym ludem jeździeckim zamieszkującym m.in. te tereny od VI wieku p.n.e. do IV wieku n.e., informuje portal „Arkeonews„.

Obwód atyrauski wyznacza wschodnią granicę imperium sarmackiego

.Wśród znalezisk znajdują się biżuteria (w tym złotą), broń, ceramiczne naczynia oraz ludzkie szczątki. Niektóre z nich zostały uznane za „grobowce królewskie” ze względu na zbiorowy charakter pochówków. Jednym z najcenniejszych odkrytych artefaktów okazała się złota bransoleta ważąca około 370 gramów, ozdobiona wizerunkami lampartów górskich po obu stronach.

Fot. Władze obwodu atyrauskiego.

Stojący na czele zespołu archeologów prowadzących wykopaliska w kopcu Karabau-2 Marat Kasenov poinformował, że historycy od dawna uważali tereny obwodu atyrauskiego za część imperium sarmackiego – teorię tę potwierdziły najnowsze odkrycia. Jak poinformował archeolog, znaleziono w sumie około tysiąc starożytnych artefaktów z okresu sarmackiego, w tym 100 złotych ozdób, często zdobionych wizerunkami drapieżników, takich jak lampart, tygrysy, a także wszystkożercy takiego jak dzik. Ponadto w trakcie najnowszych wykopalisk odkryto dwie doskonale zachowane drewniane misy – do tej pory w Kazachstanie nie natrafiono na takie znalezisko.

.Marat Kasenov zapowiedział kontynuację badań i realizację szeroko zakrojonych planów na przyszłość. Podkreślił, że w projekt zaangażowani będą nie tylko archeolodzy, ale także antropolodzy, geografowie, artyści oraz inni specjaliści, co pozwoli na jeszcze szersze spojrzenie na odkrycia. Wykopaliska prowadzone w latach 2023–2024 obejmowały pracę 20 osób oraz wsparcie pięciu pracowników muzeum i antropologów z Astany i Ałmaty. Znaleziska zaprezentowano na wystawie „Złoto Sarmatów”, w której udział wzięli regionalni urzędnicy, historycy i eksperci ds. kultury.

Marcin Jarzębski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 lutego 2025
Fot. Władze obwodu atyrauskiego.