Struktura mózgu u konserwatystów i postępowców jest inna - najnowsze badania

struktura mózgu

Struktura mózgu a poglądy polityczne – to fascynujący, choć niebezpieczny temat. Według badania przeprowadzonego przez instytut iScience, różnica w wielkości mózgowego jądra migdałowego ma wpływ na opinie polityczne. Część ta odpowiada między innymi za rozpoznawanie niebezpieczeństw.

Struktura mózgu a podatność na ideologie

.„Czy ideologia polityczna jest skorelowana ze strukturą mózgu?” – pyta naukowe czasopismo iScience, należące do poważnego wydawnictwa Cell Press przedstawiając badanie, które zostało przeprowadzone we współpracy z Uniwersytetem Amsterdamskim.

Naukowcy połączyli zarejestrowane dane mózgowe z ankietą dotyczącą preferencji politycznych uczestników. Badani odpowiadali na pytania o ich tożsamość społeczną i ekonomiczną, np. o to, gdzie widzą siebie na skali od postawy progresywistycznej do postawy konserwatywnej i z jaką partią polityczną się identyfikują. Inne pytania dotyczyły ich związków z taką lub inną ideologią społeczną i ekonomiczną, na przykład stanowiska w sprawie praw kobiet i homoseksualistów, nierówności dochodowych i podziału zysków.

„Postrzegamy ideologię w sposób złożony, wielowymiarowy, obejmujący różne postawy w sprawach społecznych i ekonomicznych, a także identyfikację z postępowymi lub konserwatywnymi ideałami” – powiedział Diamantis Petalas, badacz psychologii politycznej i neurobiologii w American College of Greece.

Konserwatyści mają większe jądro migdałowe

.Badanie dowiodło, że konserwatyści mogą pochwalić się nieco większymi ciałami migdałowatymi – tą częścią mózgu, która odgrywa kluczową rolę w identyfikowaniu i reagowaniu na potencjalne zagrożenia. Diamantis Petalas tak interpretuje te wyniki badań: „Nieco większe ciało migdałowate po prostu podkreśla zwiększoną wrażliwość mózgu na kwestie związane z potrzebą bezpieczeństwa, zmniejszeniem niepewności i zagrożenia, a może bardziej ostrożnym przetwarzaniem negatywnych bodźców”. „Posiadanie większego ciała migdałowatego może być przypisane genom, środowisku lub, co najbardziej prawdopodobne, kombinacji tych dwóch elementów. Jest to prawdopodobnie związane z większą skłonnością do rozumienia niebezpieczeństwa”.

Zespół wzywa do dalszych badań nad „złożonym związkiem” między strukturą mózgu a przekonaniami politycznymi. Jednocześnie zauważa, jak trudne są to badania: „Ciało migdałowate jest mniej więcej tak duże jak łuskany orzeszek ziemny – a różnica między konserwatystami a progresywistami jest mniej więcej wielkości ziarna sezamu”.

Oprac. NG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 września 2024