Francja oskarża Rosję o przeprowadzenie ataku hybrydowego

Catherine Colonna

Szefowa MSZ Francji Catherine Colonna poinformowała we wtorek, że Rosja przeprowadziła próbę cyberataku na strony jej resortu, a także tworzyła tzw. strony lustrzane francuskich gazet, na których zamieszczano antyukraińskie artykuły w ramach szeroko zakrojonej kampanii dezinformacyjnej.

.Catherine Colonna oznajmiła w komunikacie, że strona rosyjska prowadzi tę kampanię dezinformacji m.in. we francuskim sektorze zaawansowanych technologii i w prestiżowych mediach, a w działania te zaangażowane są przedstawicielstwa dyplomatyczne i kulturalne Rosji.

Atak rosyjskich hakerów

.Jak wyjaśnia AFP, hakerzy tworzyli tzw. strony lustrzane mediów i instytucji, czyli wyglądające dokładnie tak samo, jak strony autentyczne i linkowane z nimi, ale zawierające fałszywe treści. Ofiarą tych manipulacji padły m.in. dzienniki „Le Figaro”, „Le Monde”, „Le Parisien” i portal informacyjny 20Minutes, a także wiele publikacji niemieckich jak „Der Spiegel”, „Bild”, czy „Die Welt”.

Te fałszywe artykuły były następnie rozpowszechniane i intensywnie powielane w mediach społecznościowych. Szefowa dyplomacji wyjaśniła, że atakowi na strony ministerstwa spraw zagranicznych udało się zapobiec, a celem cybernapaści były też inne francuskie strony rządowe.

„Francuskie władze wykryły wymierzoną we Francję kampanię cyfrową, której celem jest manipulowanie informacją, zaangażowane są w nią podmioty rosyjskie i uczestniczą w niej też podmioty państwowe lub powiązane z państwem rosyjskim” – głosi oświadczenie, jakie rzecznika resortu spraw zagranicznych przeczytała dziennikarzom.

Catherine Colonna o rosyjskim ataku hybrydowym

.Minister dodała, że Francja współpracuje z partnerami, aby nie dopuścić do sytuacji, w której prowadzona przez Rosję strategia wojny hybrydowej odniesie sukces. Colonna podkreśliła, że rosyjska kampania dezinformacji jest aktem „niegodnym stałego członka Rady Bezpieczeństwa (ONZ)”.

Przedstawiciel służb bezpieczeństwa wyjaśnił w rozmowie z AFP, że we Francji znaleziono kilkadziesiąt domen wykupionych przez Rosjan w celu prowadzenia tej kampanii. „Nie mamy do czynienia z ludźmi, którzy prowadzą działania w dawkach homeopatycznych. Oni zaczynają industrializować (tę operację)” – powiedział. Zastrzegł jednak, że pozostaje wiele niewiadomych w tym śledztwie, jak na przykład czy Rosjanom chodzi o „mikrotargetowanie wybranych grup społecznych”, czy też o prowadzenie „stałej kampanii niskiej intensywności” lub o przygotowania do „masywnej operacji zaplanowanej na konkretny moment”.

Doppelganger

.Bazową strukturą całej kampanii jest prorosyjski portal RRN.world, czyli Reliable Recent News (Wiarygodne Świeże Wiadomości, dawnej Reliable Russian News – Wiarygodne Rosyjskie Wiadomości) utworzony kilka miesięcy po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Operacja, którą ujawniła we wtorek minister Colonna, to druga faza kampanii nazwanej Doppelganger i wykrytej w 2022 roku przez europejską organizację EU DisinfoLab oraz Meta – firmę matkę Facebooka – wyjaśnia przedstawiciel francuskich służb bezpieczeństwa.

Wojna hybrydowa

.Na temat specyfiki wojny hybrydowej i jej różnorakich form, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Michał KLEIBER w tekście „Konflikt hybrydowy to dużo więcej niż propaganda internetowa„.

„Terminy takie jak konflikt, agresja, atak czy wręcz wojna, podawane z określeniem hybrydowyhybrydowa, większości z nas kojarzyły się dotychczas z szerzonymi w internecie dezinformacją, propagandą i kłamstwem. Opinia ta ukształtowała się oczywiście na podstawie wielu przeprowadzonych i niestety często skutecznych działań tego typu. Wyobraźnia władców państw autorytarnych z jednej strony, a rozwój nowych technologii i metod agresji z drugiej zmieniły jednak ten obraz sytuacji. Sformułowanie „konflikt hybrydowy” wyszedł ze swych pierwotnych ram i poprzez stosowanie niespodziewanych działań może być dzisiaj wywoływany praktycznie we wszystkich obszarach życia publicznego”.

„W istocie idea działań hybrydowych nie jest nowa, ale rozwój globalizacji, mobilności i nowych technologii zasadniczo zwiększył jej zakres i konsekwencje. Skuteczne zapobieganie zagrożeniom hybrydowym ze strony państw autorytarnych i ugrupowań terrorystycznych wymaga od świata demokratycznego zdecydowanego podjęcia wielu przemyślanych działań. Są one niezbędne, aby móc określać zagrożenia hybrydowe, a ich sednem jest szerzenie społecznej świadomości zagrożeń, przewidywanie możliwych wydarzeń i ścisła współpraca rządów, instytucji publicznych i prywatnych oraz całych społeczeństw”.

.”Konflikt na granicy polsko-białoruskiej wzmocnił zainteresowanie tym tematem. Jak dzisiaj dokładnie już rozumiemy, intencją białoruskich i rosyjskich prowodyrów konfliktu była m.in., a może wręcz głównie chęć destabilizacji politycznej naszego kraju i jego pozycji w UE za pomocą nieznanej dotychczas i całkowicie nieoczekiwanej metody umożliwiania nielegalnego przekroczenia granicy tysiącom niepożądanych imigrantów. Zebrane w trakcie tego konfliktu doświadczenia niejako wymuszają na nas pogłębioną refleksję na temat podobnie nieprzewidywalnych niebezpieczeństw”- pisze prof. Michał KLEIBER.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 czerwca 2023