Szkic do „Hołdu pruskiego” w Muzeum Zamkowym w Malborku

W Muzeum Zamkowym w Malborku we wtorek odbędzie się wernisaż wystawy „Hołd 500. Historia – Kultura – Pamięć” związanej z rocznicą podpisania traktatu krakowskiego. Na wystawie zaprezentowane zostaną m.in. szkic Matejki do obrazu „Hołd pruski” czy modlitewnik Albrechta z jego odręcznymi notatkami.
W tych murach dojrzewał Hołd Pruski
.Wystawa „Hołd 500. Historia – Kultura – Pamięć” chce przybliżyć współczesnym czym był i jakie miał znaczenie historyczne Hołd Pruski. Będzie podzielona na trzy moduły. Moduł Historia, będzie opowiadał o burzliwych stosunkach krzyżacko-polskich i wybitnych postaciach, które doprowadziły do pokojowego rozwiązania i przekształcenia państwa zakonnego w świeckie, pierwsze państwo luterańskie na świecie oraz o konsekwencjach tego wydarzenia w nauce, literaturze, kulturze i polityce Europy Środkowej do końca XVIII w.
Moduł Kultura przybliży zwiedzającym sztukę, kulturę i naukę renesansowego dworu królewieckiego oraz jego związki z dworami europejskimi. Natomiast w module Pamięć zostanie zaprezentowana kultura pamięci od końca XVIII w. do współczesności, w wizjach historyków i polskich artystów.
Jak informuje kurator ds. badań i zbiorów historycznych muzeum Artur Dobry na wystawie zostaną zaprezentowane m.in. szkic Jana Matejki do obrazu „Hołd pruski”, modlitewnik Albrechta (z jego odręcznymi notatkami), okładziny książek z tzw. srebrnej biblioteki Albrechta Hohenzollerna i jego drugiej żony Anny, dokument traktatu krakowskiego czy dwa portrety. Jeden z nich przedstawia Albrechta Hohenzollerna i jego drugą żonę Annę Marię Brunszwicką, na drugim są Albrecht Fryderyk i jego żona Maria Eleonora Jülich-Kleve-Berg.
Na wystawie znajdą się także Biblie w tłumaczeniu Marcina Lutra „Biblia das ist die gantze Heilige Schrifft. Deudsch” z 1620 r. i 1575 r., a także hełm pogrzebowy Fryderyka Wilhelma „Wielkiego Elektora” i miecz sprawiedliwości króla Zygmunta I.
Muzeum Zamkowe w Malborku przypomina, że 8 kwietnia 1525 r. doszło do podpisania traktatu krakowskiego, na mocy którego dokonano sekularyzacji państwa zakonu krzyżackiego w Prusach. Słynny „hołd pruski” dokonał się dwa dni później – 10 kwietnia na krakowskim Rynku. Albrecht Hohenzollern, ostatni wielki mistrz Zakonu w Prusach, złożył przysięgę wierności królowi polskiemu Zygmuntowi I Staremu. Teren pruskiego państwa zakonu krzyżackiego został lennem Korony Polskiej i zwany był od tego czasu Prusami Książęcymi lub Księstwem Pruskim.
Wystawie towarzyszyć będzie międzynarodowa konferencja naukowa „Hołd pruski (1525-2025) – geneza, okoliczności i następstwa”, która odbędzie się w Olsztynie (12-13 maja) i Malborku (14 maja).
Wystawa „Hołd 500. Historia – Kultura – Pamięć” dostępna będzie od 8 kwietnia do 29 czerwca 2025 roku w Pałacu Wielkich Mistrzów oraz w najbardziej reprezentacyjnym wnętrzu – Wielkim Refektarzu Muzeum Zamkowego.
Złoty wiek Rzeczypospolitej
.Jak zauważa na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Prof. Krzysztof BRZECHCZYN w 1525 r., po sekularyzacji Zakonu Krzyżackiego, Albrecht Hohenzollern przeszedł na luteranizm i stał się lennikiem polskiego króla. Tak rozpoczęła się długa era polskiej wielowyznaniowości. „Początkowo nowinki religijne – pomimo edyktów Zygmunta Starego – rozpowszechniały się głównie wśród niemieckiego mieszczaństwa, a synowie szlacheccy mieli okazję zapoznać się z ideami reformacyjnymi, studiując na niemieckich uniwersytetach (głównie w Wittenberdze). Luteranizm rozpowszechniał się w Wielkopolsce, w miastach Prus Królewskich (Pomorza Gdańskiego), a w Prusach Książęcych był wyznaniem panującym. Pod koniec lat 40. XVI w. w południowej Wielkopolsce zaczęli osiedlać się bracia czescy, którzy znajdowali protektorów wśród szlacheckich rodów Leszczyńskich, Górków, Lipskich i Ostrorogów. W latach 50. XVI w. największą popularność zyskiwał kalwinizm, który upowszechniał się wśród średniej szlachty zamieszkałej w Małopolsce i magnaterii Wielkiego Księstwa Litewskiego. Wyznanie to przyciągało swoim demokratycznym ustrojem i przyznaniem prawa oporu wobec władzy państwowej, gdy ta narusza wolność sumienia. Wszystko to w jednym państwie, Rzeczypospolitej Obojga Narodów” – pisze prof. Krzysztof BRZECHCZYN. Cały tekst tutaj: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/prof-krzysztof-brzechczyn-konfederacja-warszawska/
PAP/ad