Sztuczna inteligencja narzędziem rozwoju i walki z ubóstwem - Papież Franciszek

Z okazji trwającego w Paryżu szczytu na temat sztucznej inteligencji papież Franciszek zaapelował w liście do prezydenta Francji Emmanuela Macrona o działania na rzecz tego, by AI stała się narzędziem rozwoju i walki z ubóstwem. Przestrzegł, że sztuczna inteligencja może stać się narzędziem rozwoju, ale może być również zagrożeniem dla ludzkiej godności.

Z okazji trwającego w Paryżu szczytu na temat sztucznej inteligencji papież Franciszek zaapelował w liście do prezydenta Francji Emmanuela Macrona o działania na rzecz tego, by AI stała się narzędziem rozwoju i walki z ubóstwem. Przestrzegł, że sztuczna inteligencja może stać się narzędziem rozwoju, ale może być również zagrożeniem dla ludzkiej godności.

„Wasze wysiłki są znakomitym przykładem zdrowej polityki odnośnie AI”

.W przesłaniu opublikowanym w Watykanie papież przywołał swoje słowa z wystąpienia, jakie wygłosił w czerwcu ub.r. na szczycie przywódców G7 we włoskiej Apulii. Mówił wówczas o potrzebie zagwarantowania znaczącej kontroli człowieka nad procesem wyboru programów sztucznej inteligencji. Podkreślał, że bez takich mechanizmów kontroli AI, choć jest „nowym fascynującym narzędziem”, może też pokazać swoją „bardziej straszliwą twarz, stając się zagrożeniem dla ludzkiej godności”.

„Gratuluję podjętych z odwagą i determinacją wysiłków, by rozpocząć proces polityczny, mający na celu ochronę ludzkości przed takim wykorzystaniem sztucznej inteligencji, które ograniczałoby wizję świata do rzeczywistości wyrażonej w liczbach i zamkniętej w ustalonych z góry kategoriach” – dodał Franciszek.

„Wszystkich uczestników szczytu w Paryżu proszę, by nie zapominali, że tylko z serca człowieka pochodzi sens jego istnienia” – zaznaczył papież, przywołując słowa Blaise’a Pascala.

„Wasze wysiłki – ocenił – są znakomitym przykładem zdrowej polityki, która chce wpisać nowości technologiczne do projektu mającego na celu dobro wspólne, by otworzyć drogi dla różnych szans, jakie nie oznaczają zatrzymania ludzkiej kreatywności i marzeń o postępie, ale chcą wykorzystać tę energię w nowy sposób”.

Franciszek wyraził przekonanie, że sztuczna inteligencja może stać się „potężnym narzędziem dla naukowców i ekspertów, którzy poszukują innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju naszej planety”. Zaznaczył zarazem, że nie można zapominać, iż funkcjonowanie infrastruktury sztucznej inteligencji wiąże się z bardzo wysokim zużyciem energii.

Jak dodał, liczy na to, że w wyniku paryskiego szczytu każdy kraj będzie mógł odnaleźć w AI narzędzie rozwoju i walki z ubóstwem, a także ochrony lokalnych kultur i języków.

„Tylko w ten sposób narody Ziemi będą mogły przyczynić się do stworzenia danych, które będą wykorzystywane przez sztuczną inteligencję, reprezentując prawdziwą różnorodność i bogactwo charakteryzujące całą ludzkość” – napisał papież.

Z wykorzystania tego twórczego potencjału, który dał nam Bóg, rodzi się sztuczna inteligencja, która może stać się narzędziem rozwoju

.”Jak wiadomo, jest ona narzędziem niezwykle potężnym, wykorzystywanym w bardzo wielu obszarach ludzkiego działania: od medycyny po świat pracy, od kultury po sferę komunikacji, od edukacji po politykę. I można teraz bezpiecznie założyć, że jego wykorzystanie będzie w coraz większym stopniu wpływać na nasz sposób życia, nasze relacje społeczne, a w przyszłości nawet na sposób, w jaki pojmujemy naszą tożsamość jako istoty ludzkiej [3].

Temat sztucznej inteligencji jest jednak często postrzegany jako ambiwalentny: z jednej strony fascynuje możliwościami, jakie oferuje, a z drugiej generuje lęk przed konsekwencjami, jakie zapowiada. W związku z tym można powiedzieć, że w nas wszystkich, choć w różnym wymiarze, przeplatają się dwa uczucia: jesteśmy nastawieni entuzjastycznie, gdy wyobrażamy sobie postęp, jaki można uzyskać dzięki sztucznej inteligencji, ale jednocześnie odczuwamy lęk, gdy widzimy zagrożenia związane z jej użyciem [4].

Zresztą, nie możemy wątpić, że pojawienie się sztucznej inteligencji stanowi prawdziwą rewolucję poznawczo-przemysłową, która przyczyni się do stworzenia nowego systemu społecznego, charakteryzującego się złożonymi przemianami epokowymi. Na przykład, sztuczna inteligencja może pozwolić na demokratyzację dostępu do wiedzy, gwałtowny postęp badań naukowych, możliwość powierzenia uciążliwych prac maszynom; ale jednocześnie może przynieść ze sobą większą niesprawiedliwość między krajami rozwiniętymi a rozwijającymi się, między dominującymi a uciskanymi warstwami społecznymi, zagrażając w ten sposób możliwości kultury spotkania, a sprzyjając kulturze odrzucenia.

Zakres tych złożonych przemian jest oczywiście powiązany z szybkim rozwojem technologicznym samej sztucznej inteligencji.

To właśnie ten dynamiczny postęp technologiczny sprawia, że sztuczna inteligencja jest narzędziem, które jest jednocześnie fascynujące i groźne i wymaga refleksji na miarę sytuacji” – mówił przekazywał papież Franciszek podczas orędzie na 57. Światowy Dzień Pokoju.

Tekst dostępny na łamach Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/papiez-franciszek-o-sztucznej-inteligencji-2/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 lutego 2025