Sztuczna inteligencja pomoże w szukaniu złóż złotego wodoru

zdjęcie satelitarne złoża złotego wodoru

Opracowany właśnie przez naukowców system sztucznej inteligencji pomoże w poszukiwaniu złóż złotego wodoru – jak określa się ten pierwiastek ukryty pod ziemią w formie naturalnej.

Jak szukać złóż złotego wodoru?

.Jak opisują naukowcy z Ohio State University (USA) opracowane przez nich inteligentne algorytmy będą szukały podziemnych złóż wodoru za pomocą analizy zdjęć satelitarnych. Wiadomo bowiem, że obecność tego pierwiastka w formie naturalnych złóż jest sygnalizowana przez charakterystyczne jajowate lub półkoliste zagłębienia w ziemi, często niewidoczne łatwo z powodu ingerencji człowieka w naturalne środowisko. W ten sposób udało się już znaleźć złoża złotego wodoru m.in. we Francji, w USA, Mali, Namibii, Brazylii i Rosji.

Naukowcy wytrenowali system AI, żeby umiał je rozpoznawać na podstawie zdjęć satelitarnych. Dzięki temu już wiadomo, że naturalny wodór występuje na powierzchni częściej niż się wydawało.

Wodór występujący naturalnie jest nazywany „złotym” ponieważ nie trzeba zużywać energii do jego wyprodukowania.

Wodór – paliwo przyszłości

„Wodór to bardzo atrakcyjne źródło energii. W trakcie jego spalania powstaje tylko woda. W przeciwieństwie do energii z farm wiatrowych czy solarnych, wodór może być przechowywany i transportowany, więc mogą z niego korzystać wszystkie gałęzie przemysłu” – mówi prof. Joachim Moortgat, główny autor projektu przedstawionego w trakcie corocznej konferencji American Geophysical Union.

Naukowcy tłumaczą, że wolny wodór ciągle powstaje w skorupie ziemskiej, więc teoretycznie mógłby zrewolucjonizować dostęp do nieobciążonej emisją cieplarnianych gazów energii.

„Jedna z przyczyn, dla których jego znalezienie jest trudne, polega na tym, że wodór prawdopodobnie występuje w innych formacjach geologicznych i lokalizacjach, niż ropa czy gaz. Jednak, dzięki opracowanym przez nas narzędziom opartym na SI, możemy tworzyć mapy wszystkich zagłębień, w których może występować” – mówi prof. Moortgat.

Jednak naukowcy uważają, że zanim podziemne złoża wodoru da się wykorzystać, minie jeszcze przynajmniej kilka lat. Ich zdaniem teraz trzeba zrozumieć naturę przechowujących go podziemnych struktur. Kolejne odkrycia dokonywane na tym polu pozwolą jeszcze ulepszyć oparty na SI system poszukiwawczy – podkreślają.

Zmiany klimatu a energetyka przyszłości

.Opracowanie systemu AI do efektywnego odnajdywania złóż naturalnego wodoru jest jedynie elementem całego szeregu działań różnych ośrodków badawczych na świecie szukających paliw bezpiecznych dla klimatu Ziemi. Jest to już cała gałąź rozwiniętych gospodarek, na co uwagę zwraca Andrzej KASSENBERG w rozmowie z „Wszystko co Najważniejsze„. Jego zdaniem aby uratować klimat, jest nam potrzebna mądra rewolucja. „Ważne są wspólna, ale zróżnicowana odpowiedzialność i wspólny wysiłek technologiczny, ale mamy zamiast tego wyścig, konkurencyjność, mierzymy się głównie PKB, kto jest lepszy. Natomiast nie mierzymy jakości życia, a wyższa jakość życia nie oznacza otaczania się setkami gadżetów. Tutaj potrzebna jest zmiana, o której mówi na przykład książka Ekonomia obwarzankaKate Raworth.  Ziemia jest fizycznie skończona, w związku z czym nie możemy wyjść poza pewien ekosystem, jeżeli chcemy przetrwać. Klimat jako globalny system podtrzymujący życie na kuli ziemskiej nie może być przez nas degradowany, jeżeli chcemy uratować naszą cywilizację” – mówi Andrzej KASSENBERG.

PAP/Marek Matacz/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 grudnia 2023