Szwecja w NATO. Viktor Orban stawia warunki

Szwecja NATO Węgry wschodnia flanka NATO bezpieczeństwo Europy

Stosunki pomiędzy Budapesztem a Sztokholmem muszą ulec poprawie zanim Szwecja zostanie przyjęta do NATO – oświadczył we wtorek premier Węgier Viktor Orban, uczestniczący w forum ekonomicznym w Katarze. Szwecja w NATO znajdzie się dopiero wówczas, gdy wszystkie państwa członkowskie, w tym Węgry, wyrażą zgodę na akces.

Szwecja w NATO wyłącznie za zgodą Węgier

.„Stosunki polityczne pomiędzy Węgrami a Szwecją są bardzo złe” – stwierdził Viktor Orban, cytowany przez agencję Reutera. „Nie chcemy wnosić konfliktów do Sojuszu” – dodał.

Premier Orban poleciał do Kataru w niedzielę razem z ministrem finansów Mihalyem Vargą oraz ministrem rozwoju gospodarczego Martonem Nagyem. Jednym z tematów prowadzonych w Dosze rozmów są dostawy katarskiego gazu w celu zmniejszenia zależności od importu z Rosji.

Szwedzki wniosek o przyjęcie do NATO czeka w węgierskim parlamencie od lata 2022 roku. Rząd w Budapeszcie twierdzi jednak, że część posłów rządzącej koalicji Fidesz-KDNP ma wątpliwości czy go poprzeć, wobec krytyki szwedzkich polityków pod adresem rządu Orbana.

Pod koniec marca parlament węgierski zagłosował za przyjęciem Finlandii do NATO, niedługo przed decyzją Ankary. Nie wiadomo jeszcze, kiedy węgierski parlament będzie głosował nad wnioskiem szwedzkim.

Węgry są ostatnim prócz Turcji państwem Sojuszu, które nie ratyfikowało jeszcze przystąpienia Szwecji do NATO.

Szwecja i Finlandia – skandynawska ścieżka do NATO

.„Zbrojna napaść Rosji na Ukrainę zmusiła Zachód do zwarcia szeregów i wspólnego przeciwstawienia się jaskrawemu przypadkowi pogwałcenia prawa międzynarodowego. Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) jednogłośnie potępiła rosyjską agresję i wzmocniła obecność wojskową na terenach przylegających do zachodnich granic Rosji, Białorusi i Ukrainy na tzw. wschodniej flance” – pisze prof. Artur GRUSZCZAK, politolog, Kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak podkreśla, „Szwecja i Finlandia to państwa, dla których neutralność była przez długi okres podstawową formułą polityki bezpieczeństwa i wykładnią polityki zagranicznej”. Jednocześnie „rosyjska strategia i polityka są mocno wpisane w pamięć historyczną Finów i Szwedów. Historia obydwu narodów nosi mocne piętno rosyjskiej ekspansywności. Rysskräck, strach przed Rosją, to historycznie (od czasów wojny północnej z początku XVIII w.) zakorzeniona w szwedzkiej kulturze strategicznej obawa przed imperialną i ekspansywną strategią Kremla. Z kolei pamięć o wojnie zimowej (agresji Związku Sowieckiego na Finlandię w 1939 r.) odżywała wśród Finów przy każdej kolejnej zbrojnej operacji Kremla na terenach uznawanych za etnicznie rosyjskie”.

Musimy wspólnie obronić Europę przed Rosją

.„Pierwszym zadaniem NATO w nadchodzących latach musi stać się ochrona Europy oraz demokratycznych państw Zachodu przed zagrożeniem ze strony Rosji” – pisze prof. Bruce JONES, specjalista ds. międzynarodowych Stanford University.

Jego zdaniem „szczytem ironii byłoby poszukiwanie przez NATO rozwiązań problemu chińskiego czy jakiegokolwiek innego bez uprzedniego rozprawienia się z Rosją. Jednak nie wszystkie sposoby radzenia sobie z zagrożeniem rosyjskim leżą w gestii NATO; za lwią część odpowiada Unia Europejska. Jest to na szczęście podział biurokratyczny i instytucjonalny, który można przezwyciężyć; w szerszym kontekście Europa i Stany Zjednoczone muszą przywrócić wspólną obronę przed moskiewskimi próbami osłabienia Zachodu. NATO może odegrać w tym kluczową rolę”.

„Współpraca w zakresie polityki rosyjskiej była niezwykle utrudniona podczas kadencji Trumpa i właśnie teraz musi stać się centralnym punktem dialogów USA–Niemcy, USA–Wielka Brytania i USA–UE/NATO. To samo tyczy się kontrowersyjnego tematu przyszłej integracji Ukrainy z Euro-Atlantykiem” – pisze prof. Bruce JONES we „Wszystko co Najważniejsze”.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/Marcin Furdyna/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 maja 2023