Toruń jedynym miastem z Polski w najnowszej rekomendacji Lonely Planet dla Francuzów

Toruń jest jedynym miastem z Polski, wymienianym wśród 10 propozycji najpopularniejszych kierunków w Europie Środkowo-Wschodniej, które opublikowało prestiżowe i popularne jednocześnie wydawnictwo Lonely Planet w rekomendacjach skierowanych do francuskich czytelników.

Autorzy listy doceniają w tym mieście gotycką architekturę ceglaną, charakteryzującą miasto z jego oficjalnym hasłem promocyjnym „Gotyk na dotyk”.   Toruń jest jednym z nielicznych miast polskich, które nie zostały zrujnowane w czasie bombardowań niemieckich, dlatego może się poszczycić wieloma zabytkowymi miejscami takimi jak oryginalna, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Starówka, piękna, bogata i tętniąca życiem, czy ruiny średniowiecznego zamku. W tym, drugim po Krakowie, mieście o największej ilości oryginalnych gotyckich budynków na szczególną uwagę zwraca zabytkowy Ratusz.

W mieście Kopernika warto też odwiedzić Planetarium. Toruń jest znany  z piernika i posiada poświęcone mu muzeum.  Francuzi zwracają uwagę na urok miasta, szczególnie nocą. Zagraniczni turyści doceniają w Toruniu także stosunkową odległość do innych polskich miast, jak Gdańsk, Poznań czy Warszawa.

Francuzi będący w Toruniu polecają zarezerwować na miasto trzy dni, głównie po to, aby móc spokojnie podziwiać kamienice ciągnące się wzdłuż uliczek na Starym Mieście, z których każda jest na swój sposób warta uwagi. Wspominają także typową polską gościnność czy kuchnię- francuscy blogerzy we wpisach z wizyty w mieście często rekomendują zakupienie zapiekanki w ulicznej budce.  Zwracają też uwagę na dużą ilość rzeźb, co kojarzy im się z Wrocławiem i tamtejszymi krasnalami..

.Inne miejsca podane przez Lonely Planet jako warte odwiedzenia w regionie to Alpy Julijskie (Słowenia), Sarajewo, wyspa Mljet (Chorwacja), Orheiul Vechi (Mołdawia), Tallin, Loket (Czechy), Ždiar (Słowacja), Ryga i Mińsk.

JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 lutego 2018