„Celem TRZASKOWSKIEGO demobilizacja wyborców Konfederacji” [Krzysztof Bosak]

– Manipulacja, kłamstwo i krętactwo w takim stężeniu, jakiego jeszcze w polskiej polityce nie widziałem – tak Krzysztof Bosak na gorąco w Kanale Zero skomentował rozmowę Sławomira Mentzena z Rafałem Trzaskowskim zrealizowanym przez wicelidera Konfederacji 24 maja 2025 r. Trzaskowski u Mentzena mówił, co właściwie chciał.
Trzaskowski u Mentzena – gra wizerunkowa, nie próba przekonania wyborców Konfederacji
Lider Konfederacji ocenił, że Rafał TRZASKOWSKI nie przyszedł do Sławomira Mentzena z zamiarem przekonania prawicowych wyborców o gotowości do poparcia części postulatów Konfederacji.
Zdaniem Krzysztofa Bosaka celem Rafała TRZASKOWSKIEGO była gra wizerunkowa, mająca na celu rozmycie jego własnego stanowiska oraz demobilizację prawicowego elektoratu – a przy tym pokazanie, że się nie boi.
Zdaniem marszałka Krzysztofa Bosaka, nawet te punkty, w których Trzaskowski i Mentzen wykazali zgodność – m.in. w sprawie niepodnoszenia podatków, sprzeciwu wobec wprowadzenia euro czy wysyłania polskich żołnierzy na Ukrainę – są jedynie pozorne. Krzysztof Bosak uważa, że ciąg logiczny argumentacji Rafała TRZASKOWSKIEGO sprawia, iż należy traktować te deklaracje z dużą dozą sceptycyzmu.
Krzysztof Bosak nie odmówił jednak Rafałowi TRZASKOWSKIEMU sprawności w manipulacji i przyznał, że „nie wypadł źle”. Dodał również, że konfrontacja między Mentzenem a Trzaskowskim była łatwiejsza niż ta z udziałem Karola NAWROCKIEGO, ponieważ – jak stwierdził – łatwiej argumentować, będąc w opozycji do rozmówcy, niż prowadzić przekonującą i wiarygodną debatę, gdy występuje więcej elementów programowej zgodności.
Teflonowa powłoka Rafała TRZASKOWSKIEGO została zarysowana
Debata przeprowadzona przez Sławomira Mentzena okazała się dla Rafała TRZASKOWSKIEGO – przyzwyczajonego do występów w sprzyjających mu mediach – 1,5-godzinną, wymagającą intelektualnie rozmową. Poruszono w niej szereg tematów istotnych z perspektywy codziennego życia wyborców.
– Oznacza to, że przez cały tydzień poprzedzający ciszę wyborczą deklaracje Rafała TRZASKOWSKIEGO będą poddawane ocenie, m.in. przez platformy fact-checkingowe, co negatywnie odbije się na jego wiarygodności – ocenił marszałek Krzysztof Bosak.
Program Rafała TRZASKOWSKIEGO – w skrócie
.Jaki jest program wyborczy Rafała TRZASKOWSKIEGO? W kampanii wyborczej 2025 przedstawia Rafał TRZASKOWSKI program wyborczy, w którym opowiada się m.in. za:
- liberalizacją prawa aborcyjnego – poprzez złożenie prezydenckiego projektu ustawy;
- przyjęciem ustawy o „pigułce dzień po”;
- likwidacją Funduszu Kościelnego;
- zacieśnianie relacji z Niemcami i Francją;
- pogłębianiem integracji europejskiej;
- utrzymaniem obecnego modelu polityki migracyjnej realizowanej przez rząd Donalda Tuska;
- kontynuowaniem transformacji energetycznej zgodnie z założeniami Zielonego Ładu UE;
- wprowadzeniem w możliwej przyszłości euro w Polsce;
- utrzymaniem jak najdalej idącej pomocy dla Ukrainy;
- przyjęciem ustawy o języku śląskim;
- ideą Centralnego Okręgu Przemysłowego (bez szczegółów);
- wspieraniem środkami publicznymi społeczności LGBT.
Program Karola NAWROCKIEGO – w skrócie
.Jaki jest pogram wyborczy Karola NAWROCKIEGO? W swoich wystąpieniach w kampanii wyborczej prezes IPN przedstawił program wyborczy 2025, w którym opowiada się m.in. za:
- zacieśnianiem relacji sojuszniczych ze Stanami Zjednoczonymi;
- zwiększeniem wydatków na polską armię i wzmocnieniem bezpieczeństwa narodowego, zwiększenie liczebne wojska, co najmniej do 300 tys. żołnierzy;
- kontynuacją zagrożonych wstrzymaniem inwestycji rozwojowych: CPK, polskiego atomu, rozbudowę portów na Bałtyku etc.
- wzmocnieniem polskiej gospodarki; obniżkę VAT z 23 do 22 proc., obniżenie rachunków za energię o 1/3, zawetowaniem Zielonego Ładu UE;
- utrzymaniem złotówki jako waluty narodowej;
- silną i zdecydowaną obroną polskich granic przed zalewem nielegalnych imigrantów;
- ochroną dzieci nienarodzonych (sprzeciw wobec aborcji);
- zwiększaniem obszarów indywidualnej wolności i siły wspólnoty;
- PIT 0 proc. dla rodzin z dwojgiem i więcej dzieci, minimum 150 zł waloryzacji emerytur i rent, dostęp do usług publicznych i służby zdrowia,
- wsparciem polskiego rolnictwa i rozwoju lokalnego, również poza największymi miastami, ochronę polskiego rolnictwa przed importem z Ameryki Południowej i Ukrainy.
- uzyskaniem od Ukrainy zgody na ekshumacje na Wołyniu;
- kontynuacją działań na rzecz uzyskania reparacji od Niemiec;
- brak zgody na „niszczące ideologie”, które „demoralizują dzieci w szkołach”,
- przywracaniem pamięci o polskich bohaterach narodowych, programy patriotyczne w szkołach.
Karolina Jaszowiecka