„Tydzień Dźwięku”, organizowany w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Trwający od 2 kwietnia „Tydzień Dźwięku” jest dziesiątym spośród „50 tygodni w Mieście Nauki”, organizowanych w Katowicach i okolicznych miastach. Tygodnie tematyczne, poświęcone istotnym społecznie zagadnieniom, są częścią trwających obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
50 tygodni w Mieście Nauki
.Obchody EMNK 2024 podzielono na grupy programowe. Oprócz 50 tygodni w Mieście Nauki są to: Miasto–Region–Akademia, program młodych Miasta Nauki, program edukacyjny Nauczyciele-Nauczycielom i program wydarzeń specjalnych. Najbardziej widoczne w przestrzeni publicznej są wydarzenia 50 tygodni w Mieście Nauki.
Cykl ten otworzył w styczniu „Tydzień zimna”, kolejne tygodnie dotyczyły skarbów, rysunków, sztucznej inteligencji, gór czy miłości. Za każdy z tygodni odpowiedzialna jest jedna z uczelni konsorcjum, zapewniając program wydarzeń naukowych, popularnonaukowych, kulturalnych, społecznych i rozrywkowych. Za rozpoczęty we wtorek „Tydzień Dźwięku” odpowiada Uniwersytet Śląski (UŚ).
„To propozycja dla wszystkich, którzy chcą przyjrzeć się dźwiękowi z wielu perspektyw i poszukać jego znaczenia w różnych obszarach życia. Wspólnie zagłębimy się w świat nauki i badań – dowiemy się, jak dźwięk wpływa na nasz stan psychofizyczny oraz funkcjonowanie naszego mózgu” – czytamy w informacji prasowej UŚ.
Podczas tygodnia organizowane będą spacery dźwiękowe, w wyniku których powstaną krótkie etiudy muzyczne z wykorzystaniem dźwięków nagranych w Katowicach przez uczestników. Z nagranych dźwięków powstanie wspólna improwizacja/koncert wraz z wizualizacjami – obrazami/zdjęciami – we współpracy z dr hab. Pawłem Mędrkiem oraz studentami Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach: Aleksandrem Steblikiem oraz Pauliną Radomską.
2 oraz 3 marca odbędzie się sesja plenarna i konferencja naukowa „Dźwięk i jego droga”, którą poprowadzi dr Sara Knapik-Szweda, gośćmi specjalnymi będą natomiast m.in.: prof. Evan Ruud z norweskiego University of Oslo and the Norwegian Academy of Music, dr Alexandra Ullsten z szwedzkiej School of Health Sciences at Örebro University, prof. dr hab. Bogusław Fugiel z Instytutu Fizyki im. Augusta Chełkowskiego, Uniwersytet Śla?ski.
Tydzień Dźwięku – koncerty, warsztaty, sesje muzykoterapii
.Także we 3 kwietnia zorganizowana zostanie wizyta studyjna w Miejskim Szpitalu w Rudzie Śląskiej, podczas której odbędą się sesje muzykoterapeutyczne z dziećmi przedwcześnie urodzonymi i ich rodzinami na oddziale neonatologicznym.
Odbędą się też warsztaty „Dźwięk jest wśród nas – eksploracja dźwięków w społeczności”. Na Rynku w Katowicach stanie Mobilne Centrum Muzyki – przewoźna i plenerowa scena, na której grono muzykoterapeutów oraz studentów muzykoterapii z katowickiej Akademii Muzycznej zaprosi osoby uczestniczące do spontanicznej gry, śpiewu i tańca do muzyki.
Tego samego dnia odbędę się również próby w Operze Śląskiej, warsztaty śpiewu oraz warsztaty dźwiękowe dla seniorów.
5 marca odbędzie się też koncert z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Dawida Runtza wraz z solistą Jakubem Jakowiczem.
W weekend zaplanowane zostały warsztaty oraz koncert „Moje dźwiękowe miasto”.
Świat polskiej oświaty zachęca
.O tym, jak rodzima nauka zaskakuje i promuje nasz kraj pisze na łamach Wszystko co Najważniejsze Dawid KOSTECKI, dyrektor generalny Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Ocenia on, że podczas ostatniej dekadzie Polska dzięki atrakcyjnej ofercie dydaktycznej, skierowanej do studentów i naukowców, pozycjonuje się, jeśli chodzi o szkolnictwo wyższe, w czołówce krajów europejskich. Dążymy do usytuowania naszych uczelni jako partnerów i konkurentów dla prestiżowych ośrodków akademickich z przekonaniem, że niesiemy cenne doświadczenia i odkrycia, które zmienią bieg przyszłości.
„Zgodnie z rezultatami projektu Atlas z 2022 roku, realizowanego z inicjatywy Institute of International Education, Polska plasuje się na szóstym miejscu w Europie pod względem liczby studentów zagranicznych. Sam fakt, że aż 7,3 proc. osób pobierających naukę w naszym kraju to obcokrajowcy, pozwala wierzyć w siłę naszej edukacji, która nie ma granic i dociera do najdalszych zakątków świata. W dobie globalizacji, gdy nacisk kładzie się na tworzenie wspólnej płaszczyzny badawczej, absolwenci polskich uniwersytetów odgrywają rolę ambasadorów dziedzictwa narodowego po powrocie do krajów macierzystych by poszerzać wiedzę o możliwościach, jakie oferuje im Polska” – opisuje autor artykułu.
Co więcej, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) już od sześciu lat inicjuje i wspiera proces umiędzynarodowienia. Szczególnym osiągnięciem Agencji jest jej zaangażowanie w drugi największy w Europie program mobilnościowy – CEEPUS (Środkowoeuropejski Program Wymiany Uniwersyteckiej) – w którym kraje Grupy Wyszehradzkiej, Austria oraz Bałkany mogą intensyfikować współpracę akademicką. To tylko niewielki fragment naszego bogatego portfolio dla studentów, naukowców i instytucji. Zajmujemy się również promocją i upowszechnianiem wiedzy na temat języka polskiego jako obcego na poziomie akademickim.
„Swoistą arché polskiej nauki jest stale zmieniająca się infrastruktura badawcza. Tworzone nowe centra badań naukowych, szeroko dostępne zbiory biblioteczne czy rosnąca liczba otwieranych Welcome Centre w murach polskich uczelni pozwalają na całkowitą adaptację studenta – pisze Dawid KOSTECKI.
W szerokiej palecie programowej na uwagę zasługuje też program Lektorzy NAWA, który w szczególności odpowiada potrzebom dyplomacji naukowej i kulturalnej.
„W bieżącej edycji programu wysyłamy 82 lektorów do 39 państw rozsianych na 5 kontynentach, aby we wskazanych ośrodkach akademickich nauczali języka polskiego jako obcego. To ludzie z pasją, ogromną determinacją, aby krzewić polską kulturę i język nawet w najbardziej odległych zakątkach globu – np. Chinach, Meksyku, Stanach Zjednoczonych czy Tajlandii. Lektorzy NAWA współpracują z placówkami dyplomatycznymi i instytutami polskimi w organizacji wydarzeń kulturalnych. Ich rola jest nie do przecenienia w kreowaniu wizerunku Polski za granicą” – opisuje ekspert.