W Blaundus odkryto inskrypcję poświęconą rzymskiemu cesarzowi Hadrianowi

Blaundus

W trakcie ostatnich wykopalisk jakie były realizowane w starożytnym mieście Blaundus, którego ruiny znajdują się na obszarze współczesnego miasta Uşak w zachodniej Turcji, archeolodzy odkryli inskrypcję wyrytą na marmurowej tablicy. Znajdujący się na obiekcie napis sławił postać rzymskiego cesarza Hadriana.

Inskrypcja z II wieku n.e. z Blaundus

.Pozostałości antycznego miasta Blaundus są położone na obszarze dystryktu Ulubey w prowincji Uşak w zachodniej Turcji. Ten wiekowy ośrodek miejski został zbudowany przez Macedończyków, którzy podporządkowali sobie Anatolię po wyprawie wojennej Aleksandra Wielkiego na Persję w III wieku p.n.e. Zasiedlający te tereny Macedończycy po pewnym czasie zaczęli nawet się określać jako „Macedończycy z Blaundus”. Znaleziska archeologiczne potwierdzają relacje historyczne. W 1845 r. brytyjski geolog William John Hamilton odkrył inskrypcje na płycie z napisem „Blaundeon Makedonon”. Jednak po śmierci Aleksandra Wielkiego i rozpadzie jego imperium tereny Blaundus stały się częścią królestwa Pergamonu, a w późniejszym okresie Imperium Rzymskiego.

To właśnie w czasach rzymskich przypadł złoty okres istnienia Blaundus. Wraz z rozprzestrzenianiem się chrześcijaństwa w basenie Morza Śródziemnego w pierwszej połowie I tysiąclecia n.e. miasto to stało się siedzibą diecezji lub biskupstwa, które przetrwało aż do czasów bizantyjskich. Na terenie zabytkowego ośrodka znajduje się także świątynia Demeter, teatr, stadion, wykute w skałach grobowce oraz dobrze zachowane mury miejskie. Wykopaliska prowadzone w Blaundus są realizowane od 2018 r., a na ich czele stoi Dyrekcja Muzeum w Uşak, informuje portal „Arkeonews„.

Dyrekcja Muzeum w Uşak przygotowała projekt mający na celu odsłonięcie kolumnadowej ulicy, która znajdowała się niegdyś w centrum starożytnego miasta i pełniła funkcję targowiska. Te prace archeologiczne stanowią część szerszego programu „Dziedzictwo dla Przyszłości”, jaki jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Turystyki. Wiadomo, że ta biegnąca na osi wschód-zachód ulica, która znajdowała się przed świątynią bogini Demeter, była sercem tego antycznego miasta w okresie rzymskim i bizantyjskim.

W ramach ostatnich prac archeologicznych naukowcy odkryli inskrypcję, która była dedykowana rzymskiemu cesarzowi Hadrianowi, który panował w latach 117–138 n.e. Napis ten został wyryty na marmurowej tablicy o wymiarach 80 cm długości i 35 cm szerokości, a jego treść brzmi następująco: „Zbawcy i założycielowi cesarzowi Hadrianowi Olimpiosowi”. Archeolodzy analizujący znaczenie tej inskrypcji zauważają, iż cesarz Hadrian w momencie powstania tego marmurowego obiektu udzielał wówczas pomocy miastom i oczekiwał w zamian uznania ze strony mieszkańców regionu. Ich zdaniem to właśnie w tym celu powstał ten zabytek – chodziło o wkupienie się w łaski imperatora tak, aby miasto Blaundus otrzymało pomoc od cesarza.

Prowincjonalny Dyrektor Kultury i Turystyki, Sabri Ceylan, poinformował korespondenta tureckiej agencji prasowej „AA”, że prace wykopaliskowe na kolumnadowej ulicy rozpoczęły się w pierwszym tygodniu listopada po tym jak starożytne miasto Blaundos zostało włączone do wspomnianego projektu archeologicznego „Dziedzictwo dla Przyszłości”. Ekspert podkreślił, że kolumnadowa ulica jest najważniejszym punktem miasta. „Od początku wykopalisk w listopadzie rozpoczęliśmy odsłanianie ulicy biegnącej na osi wschód-zachód. Dotychczas odkryliśmy cztery podstawy kolumn” – stwierdził archeolog. Specjalista następnie zaznaczył, iż odkryta niedawno inskrypcja jest szczególnym znaleziskiem. „Historyczne tło tej inskrypcji jest wciąż obecnie badane. Odkrycie to potwierdza, że Hadrian był niezwykle ważną postacią jako cesarz rzymski” – powiedział naukowiec.

.Blaundus znajduje się na wąskim półwyspie otoczonym klifami i stanowi część Kanionu Ulubey – jednego z największych systemów kanionów w Turcji, który został uformowany przez rzeki Banaz i Ulubey. Miasto to leży na granicy Frygii i Lidii, dwóch historycznych krain Azji Mniejszej.

Marcin Jarzębski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 grudnia 2024