W Hadze powstanie trybunał ds. agresji Putina na Ukrainę

W Hadze powstanie trybunał ds. agresji Putina na Ukrainę

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze “może prowadzić śledztwo przeciwko Putinowi – na przykład za zbrodnie przeciwko ludzkości” – oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Niemiec Marco Buschmann.

.”To nie jest hipotetyczny przypadek. Bo to, co obserwujemy na Ukrainie, mogłoby zostać uznane przez sądy za zbrodnię przeciwko ludzkości” – powiedział minister. Buschmann wskazał przy tym na “celowe niszczenie cywilnej infrastruktury”, w wyniku którego “ludzie bez prądu i ogrzewania są narażeni na zimę z temperaturami minus 30 stopni”. “Wskazówką, że Putin jest za to bezpośrednio odpowiedzialny, mogą być np. jego telewizyjne wystąpienia, w których tłumaczy, że jest to pożądana taktyka” – stwierdził w sobotę minister sprawiedliwości Niemiec w rozmowie z portalem RND.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas środowej uroczystości wręczenia Nagrody im. Sacharowa wezwał Parlament Europejski do przyjęcia rezolucji w sprawie utworzenia specjalnego trybunału ds. agresji Putina na Ukrainę.

.Zełenski wystąpił zdalnie; uczynił to w imieniu “mężnego narodu ukraińskiego, reprezentowanego przez prezydenta Ukrainy, pochodzących z wyboru przywódców i społeczeństwo obywatelskie”, którzy opierają się agresji Putina, i których uhonorowano tegoroczną nagrodą.

“Jestem wdzięczny wszystkim przywódcom i państwom, wszystkim politykom i organizacjom międzynarodowym, które współpracują z nami i podejmują wszelkie możliwe wysiłki, aby stworzyć trybunał do spraw zbrodni rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wzywam wszystkich, wasze partie i państwa do skutecznego poparcia tej sprawy” – powiedział.

“Trybunał powinien powstać. Parlament Europejski już poparł ten pomysł. Musimy jak najszybciej przekuć go w rzeczywistość poprzez przyjęcie odrębnej rezolucji Parlamentu Europejskiego, popierającej utworzenie Trybunału poprzez poparcie przez reprezentowane w tym zgromadzeniu kraje odpowiedniej rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ” – podkreślił ukraiński prezydent, zwracając się do zebranych w PR w Strasburgu.

Zaapelował też do PE o poparcie uznania Hołodomoru (Wielkiego Głodu wywołanego sztucznie przez Stalina na Ukrainie w latach 1932-1933) za ludobójstwo narodu ukraińskiego.

“Wiem, że jutro będziecie rozpatrywać sprawę uznania zbrodni Hołodomoru na narodzie ukraińskim za ludobójstwo. I wzywam was do poparcia takiego uznania maksymalną większością głosów, aby oddać sprawiedliwość. Europa musi wysłać jak najsilniejszy sygnał, że w historii tragedii na naszym kontynencie, w historii zbrodni przeciwko ludzkości i człowieczeństwu, popełnionych na naszej ziemi, nie pozostaje żadna luka – powiedział Zełenski.

Nagroda im. Sacharowa

.Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola wręczyła na sali nagrodę Serhijowi Krukowi, przewodniczącemu Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy Iwanowi Fiodorowowi, burmistrz Melitopola Julii Pajewskiej, założycielce ewakuacyjnej jednostki medycznej Anheli Tyrze, obrończyni praw człowieka i aktywistce Ołeksandrze Matwijczuk oraz przedstawicielom ukraińskiego ruchu Żółta Wstążka.

Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli, to wyróżnienie przyznawane jednej osobistości lub grupie osób szczególnie zasłużonych w walce na rzecz praw człowieka i wolności. Wyróżnienie ustanowił w grudniu 1988 roku Parlament Europejski. Patronem nagrody jest Andriej Sacharow, radziecki naukowiec, obrońca praw człowieka i dysydent, uhonorowany w 1975 roku Pokojową Nagrodą Nobla.

Pierwszymi laureatami Nagrody im Sacharowa w roku ustanowienia byli Nelson Mandela i Anatolij Marczenko; w roku 2021 nagrodą uhonorowano Aleksieja Nawalnego. Kilka osób wyróżnionych Nagrodą im. Sacharowa otrzymało potem Pokojową Nagrodę Nobla.

Rosyjskie zbrodnie muszą zostać osądzone

.Na konieczność osądzenia rosyjskich zbrodni wojennych zwracają uwagę także intelektualiści spoza Ukrainy. “Jeżeli chcemy pociągnąć Rosję do odpowiedzialności w związku z nielegalną agresją – a wydaje mi się, że powinniśmy wysłać społeczności międzynarodowej, w tym w szczególności potencjalnym agresorom, jasny sygnał, że tego rodzaju zachowanie nie będzie tolerowane – musimy znaleźć mechanizm, za którego pośrednictwem udałoby się to zrobić” –twierdziprof. Kevin HELLER, profesor prawa międzynarodowego publicznego na uniwersytecie w Amsterdamie.

Jak podkreśla prof. Kevin HELLER na łamach “Wszystko Co Najważniejsze“, powołanie międzynarodowego trybunału ws. agresji Putina na Ukrainę, jest potrzebne. “Społeczność międzynarodowa powinna pomóc w sfinansowaniu takiego trybunału i wesprzeć jego prace. W działania te powinna zaangażować się w szczególności Rada Europy jako organizacja międzynarodowa, która pomoże Ukrainie w stworzeniu trybunału. Takie rozwiązanie na kilka zalet. Prawie wszystkie państwa członkowskie Rady Europy mają długotrwałe zobowiązania zakładające walkę ze zbrodnią agresji. Przytłaczająca większość krajów świata, które ratyfikowały poprawki Międzynarodowego Trybunału Karnego dotyczące agresji, należy do Rady Europy. Przytłaczająca większość krajów świata, które penalizują agresję w swoim krajowym prawodawstwie, również należy do Rady Europy. Poza tym wszystkie kraje Europy Środkowo-Wschodniej, którym szczególnie zależy na ściganiu rosyjskiej agresji, także należą do Rady Europy. Uważam zatem, że problem z odpowiedzialnością za rosyjską agresję ma europejskie rozwiązanie w postaci wspieranego przez Radę Europy hybrydowego trybunału z siedzibą na Ukrainie“. [LINK]

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 grudnia 2022