W starożytnym mieście Assos odkryto najstarszą mozaikę w Turcji

Podczas ostatnich wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie ruin starożytnego greckiego miasta Assos, które znajdują się w wiosce Behramkale, położonej w prowincji Çanakkale w północno-zachodniej Turcji dokonano niezwykłych odkryć. Badacze odkopali kunsztownie wykonaną mozaikę sprzed 2200 lat oraz imponujący monumentalny grobowiec sprzed około 1800 lat.
Starożytne greckie miasto Assos
.Prace archeologiczne na terenie antycznego miasta Assos są prowadzone od ponad 140 lat. Ich początek przypadł już na okres lat 1881-1883, kiedy po raz pierwszy przeprowadzono tam wykopaliska. Po długiej przerwie na setną rocznicę początku wykopalisk w tym miejscu badania archeologiczne wznowiono w 1981 r. Od tego momentu archeolodzy pracują w tym miejscu nieprzerwanie i odkrywają kolejne cenne zabytki oraz artefakty sprzed wieków. W ostatnich miesiącach w miejscu tym odbył się 44. sezon wykopalisk, który był wspierany oraz finansowany przez tureckie ministerstwo kultury i turystyki oraz specjalizującą się w przemyśle stalowym i żelaznym firmę ICDAS.
Assos to starożytne miasto położone na szczycie i zboczach wulkanicznego wzgórza, jakie znajduje się na południowym wybrzeżu regionu znanego w starożytności jako Troas. Był on położony tuż obok wyspy Lesbos w północno-zachodniej Anatolii. Przez stulecia Assos było domem dla różnych społeczności i pełniła rolę ważnego miasta portowego, informuje portal „Arkonews„.
Jest ono znane z doskonale zachowanych antycznych ruin, takich jak chociażby pozostałości świątyni Ateny z VI wieku p.n.e. Assos było także ważnym ośrodkiem filozoficznym, który przyciągał takich najwybitniejszych filozofów oraz kluczowe postaci starożytnego świata jak Arystoteles. Obecnie ruiny tego miasta stanowią atrakcyjną destynację dla turystów z całego świata, których przyciąga do niego bogata spuścizna archeologiczna oraz piękne walory przyrodnicze.
Najstarsza mozaika Anatolii
.Profesor Nurettin Arslan, będący wykładowcą na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu Onsekiz Mart w Çanakkale oraz kierownikiem zespołu archeologów prowadzących obecnie wykopaliska na terenie stanowiska Assos, poinformował turecką agencję prasową Anadolu, że w trakcie tegorocznego sezonu wykopalisk w miejscu tym dokonano licznych nowych odkryć. Szczególnie interesujące znaleziska zostały zidentyfikowane na akropolu, czyli położonej na wzgórzu i mającej najczęściej obronny charakter dzielnicy. Charakterystyczne dla antycznych greckich miast akropole, położone na najwyższym terenie, zawierały główne budynki miejskie i religijne.
Jednym z ostatnich odkryć z Assos są pozostałości karczmy, jaka znajdowała się przy zachodnim murze miasta, przy którym to prace archeologiczne są realizowane relatywnie od niedawna. Gospodę tę zdobiła piękna mozaika, która także została zidentyfikowana przez badaczy. Mozaika została datowana przez naukowców na okres hellenistyczny i składa się z kolorowych, wielokątnych kamieni ułożonych w geometryczne i roślinne wzory.
Archeolodzy stwierdzili, że mozaiki wykonane w podobnym stylu jakie zachowały się we fragmentarycznej formie są znane z innych starożytnych miast Anatolii. Z kolei jedyne mozaiki, które przetrwały w pełnym kształcie do naszych czasów, są znane z Macedonii i Grecji. Na podstawie szacunków archeologów nowo odkryta mozaika w Assos liczy 2200 lat.
„Jest to jedna z pierwszych mozaik z okresu hellenistycznego w Anatolii. Została ona wykonana z wielokątnych tesserae (techniki mozaikowej wykorzystującej kamienie, szkło lub marmurowe elementy, za sprawą których osiągano lepszy efekt wizualny – przyp. red.). Ta struktura była prawdopodobnie wykorzystywana jako gimnazjon w okresie hellenistycznym, a później przekształcona w teren mieszkalny w okresie bizantyjskim. To naprawdę szczęście, że mozaiki przetrwały nieuszkodzone, mimo późniejszego wykorzystania tego miejsca” – powiedział prof. Nurettin Arslan.
.Archeolog wspomniał także o innym stanowisku wykopaliskowym w Assos znajdującym się w wschodniej części agory. Nurettin Arslan wyjaśnił, że poprzedni badacze określili tę strukturę błędnie mianem „fontanny”. „Prace nad tą strukturą zostały zakończone. Po wykopaliskach odkryliśmy, że ta monumentalna budowla, wcześniej uważana za fontannę, jest w rzeczywistości grobowcem lub heroonem (budowlą grobową – przyp. red.) należącym do prominentnej rodziny z Assos. W zachodniej części południowego stoa (w starożytnej Grecji wolno stojąca, wydłużona hala kolumnowa) znajduje się pomnik grobowy dwóch braci. Nowo odkryty grobowiec to heroon z okresu rzymskiego, który prawdopodobnie należał do wpływowej rodziny w mieście”.
Marcin Jarzębski