Wirtualne muzeum Michela Houellebecqa

Wirtualne muzeum Michela Houellebecqa

W centrum sztuki Le Radar we francuskim Bayeux do końca grudnia zwiedzający mogą zobaczyć wystawę „Mmmh”. Nazwa wystawy, przygotowanej przez współczesne artystki, Alice Lascanne i Sonię Derzypolski jest skrótem od „Maison-musée Michel Houellebecq”. 

.Na interaktywnej wystawie przedstawione jest wyimaginowane muzeum Michela Houellebecqa, które mogłoby powstać w domu pisarza w 150 lat po jego śmierci. Zwiedzający mają się wcielić w osoby odpowiedzialne za muzeum Houellebecqa i podejmować decyzje w sprawie tego, co pozostawić jako dziedzictwo po autorze „Uległości”.

Jak mówią twórcy wystawy, nie chodzi w niej o samą postać Michela Houellebecqa, ale o pokazanie złożoności kwestii dziedzictwa kulturalnego.

MuzeumMichela Houellebecqa ma zachęcić do refleksji nad tym, co  pozostawić jako ślady po życiu i twórczości osób istotnych dla kultury, a także nad tym, czym jest dziedzictwo kulturalne i co można tym wyrażeniem określić. Domy pisarzy i artystów cieszą się zainteresowaniem zwiedzających, dlatego twórcy wystawy wybrali do swojej idei dom najpopularniejszego współczesnego francuskiego pisarza. 

Michel Houellebecq jest najczęściej czytanym na świecie francuskim pisarzem. Znany głównie jako autor powieści „Uległość”, opisującej Francję po wyborach prezydenckich wygranych przez kandydata partii muzułmańskiej, Michel Houellebecq pokazuje w swoich książkach słabe punkty zachodnich społeczeństw. Kreślony przez niego obraz problemów, z którymi boryka się Francja i Zachód, wywołuje ożywione dyskusje wraz z każdym pojawieniem się nowej książki.

Wymyślone przez współczesnych artystów muzeum Michela Houellebecqa stawia więc zwiedzających przed wyborami, dotyczącymi tego, co powinno zostać z dorobku pisarza, który jest obecnie zarówno najpopularniejszym francuskim współczesnym autorem, ale jednocześnie autorem kontrowersyjnym. To do odwiedzających wystawę należy wybór, czy po Michelu Houellebecqu zostanie cała jego twórczość, jedynie część twórczości niewzbudzająca polemik, czy też pisarz nie zostanie w ogóle włączony do grona wielkich pisarzy i całkowicie zapomniany po śmierci. 

Odwiedzający mogą rozpocząć zwiedzanie – trwające około 20 minut – kilkakrotnie, aby zobaczyć różne, alternatywne scenariusze przyszłości twórczości Michela Houellebecqa. 

.Wystawa „Mmmh”, Maison-musée Michel Houellebecq będzie trwała do 31 grudnia 2022 r. w centrum sztuki Le Radar w Bayeux. Została przygotowana we współpracy z Centrum Pompidou w ramach festiwalu żywej literatury „Extra!”.

Julia Mistewicz
Paryż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 listopada 2022