Wszystko o inwestowaniu – w co inwestować, żeby zarobić? Giełda, fundusz inwestycyjny, a może obligacje?

UNIQA

Polacy najczęściej wybierają bezpieczne formy oszczędzania, takie jak lokaty bankowe i obligacje skarbowe, co wynika z raportu – Polak Inwestor 2024. Ponad 36% badanych wskazało, że interesuje się alternatywnymi aktywami, jak szlachetne kruszce czy nieruchomości. Dowiedz się, w co zainwestować i na czym polega dywersyfikacja portfela inwestycyjnego?

W co zainwestować? Strategie inwestowania dla początkujących

Aktywa, w które inwestujesz, powinny być dobrane pod kątem Twojej indywidualnej sytuacji finansowej oraz osobistej. Nie jest to proste, zwłaszcza jeśli nie dysponujesz specjalistyczną wiedzą w tym zakresie. Ważny jest wybór odpowiedniej dla Ciebie strategii inwestycyjnej, zależnej od:

· horyzontu czasowego inwestycji,

· poziomu akceptacji ryzyka inwestycyjnego,

· celów inwestycyjnych,

· poziomu wiedzy i doświadczenia.

Jeśli na przykład masz 50 lat i chcesz inwestować z myślą o emeryturze, powinieneś przede wszystkim zabezpieczyć swoją finansową przyszłość. Przeczytaj więcej o swoich możliwościach lokowania środków finansowych na stronie: https://www.uniqa.pl/porady-emerytura-i-inwestycje/ikze-co-to-jest-kto-moze-skorzystac-z-indywidualnego-konta-emerytalnego.

Zasadniczo eksperci wyróżniają główne strategie inwestowania:

· Strategia „Buy and Hold” – w tłumaczeniu oznacza „kupuj i trzymaj”, a polega ona na zakupie aktywów i zachowaniu ich przez długi czas. Wiąże się ona z dłuższym horyzontem inwestycyjnym, a aktywa nie są zbywane przy krótkoterminowych wahaniach rynkowych.

· Strategia dywidendowa – polega na inwestowaniu w akcje lub obligacje, które regularnie przynoszą dywidendę, czyli wypłatę zysku. W ten sposób tworzysz źródło dochodu pasywnego, ale i masz szansę na potencjalny wzrost zainwestowanego kapitału.

· Strategia inwestycji wartościowej – polega na kupowaniu akcji w możliwie jak najniższej cenie, gdy są one niedowartościowane, w porównaniu do ich rzeczywistej wartości. Okazje cenowe pozwalają zarobić, nawet w krótkim terminie.

· Strategia inwestycji wartościowej – obejmuje inwestycje w przedsiębiorstwa cechujące się potencjałem szybkiego wzrostu przychodów i zysków, nawet jeśli obecne wskaźniki wyceny są dość wysokie. Celem takiego trybu inwestowania jest osiągnięcie dochodów z tytułu wzrostu wartości akcji.

· Strategia „Trend Following” – polega na inwestowaniu zgodnie z aktualnymi trendami rynkowymi.

Obranie strategii jest ważne, ale jednocześnie powinieneś wiedzieć, że nie można wkładać „wszystkich jajek do jednego koszyka” – tą złotą zasadą dywersyfikacji posługują się najwięksi inwestorzy. Sprawdź, na czym ona polega.

Najważniejsza dywersyfikacja inwestycji

Inwestowanie to trudna sztuka wyboru konkretnych instrumentów, które z jednej strony pozwolą na wypracowanie spodziewanych, możliwie jak najwyższych zysków, ale z drugiej nie będą na tyle ryzykowne, byś stracił swój kapitał.

Przy konstruowaniu swojego portfela inwestycyjnego najlepiej umieścić w nim różne formy inwestycji, których ryzyko utraty części lub całości zainwestowanych środków będzie się bilansowało.

Zobacz, w jakie instrumenty finansowe możesz inwestować.

Giełda – akcje, obligacje i fundusze

Giełda Papierów Wartościowych, czyli polskie GPW notuje różne papiery wartościowe, które włączyć możesz do swojego portfela. Mogą się w nim znaleźć:

· Akcje – papiery wartościowe emitowane przez spółki akcyjne, które wiążą się z określonymi prawami dla posiadacza – akcjonariusza.

· Obligacje – dłużne papiery wartościowe, które polegają na udzieleniu przez posiadacza pożyczki emitentowi. Inwestor ma prawo do odsetek obliczanych od wartości nominalnej obligacji.

· Certyfikaty inwestycyjne – papiery wartościowe emitowane przez zamknięte lub mieszane fundusze inwestycyjne, w tym fundusze emerytalne.

Bezpieczne inwestowanie w fundusze, lokaty i konta oszczędnościowe

Jeśli zależy Ci na ograniczeniu ryzyka inwestycyjnego do zera, skorzystaj z bezpiecznych instrumentów finansowych. Możesz powierzyć swoje pieniądze funduszom inwestycyjnym – np. obligacji lub tym zarządzającym IKE czy IKZE – Indywidualnymi Kontami Emerytalnymi oraz Indywidualnymi Kontami Zabezpieczenia Emerytalnego.

Możesz również lokować pieniądze w banku – w lokaty i konta oszczędnościowe. Sprawdź wysokość oprocentowania takich produktów i miej na uwadze, że zapłacić musisz podatek od zysków kapitałowych.

Informacja Reklamowa

Materiał przygotowany przez UNIQA TFI S.A. w celach reklamowych. Nie jest ofertą w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Inwestowanie w fundusze wiąże się z ryzykiem utraty całości lub części zainwestowanych środków, a szczegółowe informacje o funduszach inwestycyjnych zarządzanych przez Uniqa TFI oraz o związanych z nimi ryzykach zawarto w prospektach informacyjnych oraz kluczowych informacjach dostępnych w siedzibie TFI oraz na stronie www. Pełna treść noty prawnej znajduje się na https://www.uniqa.pl/emerytura-i-inwestycje/nota-prawna/.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 marca 2025