
Nowa Zelandia podnosi poziom alarmowy dla superwulkanu Taupō z 0 do 1, po serii małych trzęsień ziemi i deformacji (ruchów ziemi). Jednocześnie podkreślają, że prawdopodobieństwo erupcji “pozostaje bardzo niskie”. Wulkan Taupō ostatni raz wybuchł prawie 1800 lat temu.
.Agencja geologiczna GeoNet podała, że od maja tego roku w jeziorze Taupō zaobserwowano prawie 700 małych trzęsień ziemi, choć wiele z nich było zbyt słabych, aby faktycznie były odczuwalne na lądzie. Najsilniejsze małe trzęsienie ziemi, które odnotowano 10 września, miało magnitudę 4,5. Deformacje gruntu zauważono również na rafie Horomatangi, gdzie prawdopodobnie znajduje się istniejący system magmowy. To właśnie w tym miejscu odnotowano najwięcej trzęsień ziemi w rejonie Nowej Zelandii. Wulkan Taupō ostatni raz wybuchł prawie 1800 lat temu i do dzisiaj odpowiada za największą erupcję w ciągu ostatnich 5 tysięcy lat.
„Interpretujemy wypiętrzenie gruntu i aktywność trzęsień ziemi jako spowodowanych ruchem magmy i płynów hydrotermalnych wewnątrz wulkanu. […] Pobraliśmy również próbki źródeł i otworów gazowych wokół jeziora pod kątem zmian chemicznych, które mogą być związane z trzęsieniami ziemi i wypiętrzaniem gruntu” – stwierdziła agencja.
GeoNet podniósł poziom alarmu wulkanicznego dla superwulkanu Taupō z 0 do 1, co oznacza, że stało się tak po raz pierwszy od czasu wprowadzenia poziomów alarmowych w Nowej Zelandii w 1994 roku. Volcanic Alert Level System (VAL System) ma sześć poziomów, od 0 do 5, chociaż sama erupcja jest możliwa na każdym poziomie.
Od 1870 roku na Taupō miało miejsce 17 epizodów niepokoju, w tym cztery, które mogłyby zostać sklasyfikowane jako alarm wulkaniczny poziomu 2, gdyby system istniał przez ponad 30 lat, według GeoNet. Żadne z tych zdarzeń nie zakończyło się jednak erupcją.
„Poziom alertu wulkanicznego odzwierciedla obecny poziom niepokojów lub aktywności wulkanicznej i nie jest prognozą przyszłej aktywności. […] Wulkaniczne niepokoje w wulkanach, takich jak Taupō, mogą trwać miesiącami lub latami i nie skutkować erupcją” – czytamy w oświadczeniu GeoNet.
Prawdopodobieństwo erupcji w Taupō pozostaje bardzo niskie w ciągu najbliższego roku, podało GNS.
Superwulkan Taupō spowodował największą erupcję na Ziemi w ciągu ostatnich 5 000 lat, gdy wybuchł prawie 1800 lat temu, pokrywając obszary nad jeziorami dziesiątkami metrów skał i strumieniami piroklastycznymi, czyli szybko poruszającymi się strumieniami gorącego gazu. Spory obszar Wyspy Północnej był wtedy pokryty co najmniej 1 cm warstwą popiołu.
.Jeszcze większa erupcja wulkanuTaupō miała miejsce około 25 500 lat temu. Utworzyła ona duży basen, który ukształtował znaczną część obecnego kształtu jeziora. Wiadomo, że między tymi wydarzeniami wydarzyło się co najmniej 27 innych erupcji, z których wiele było znacznie mniejszych.
Oprac. MJ.