Wybory prezydenckie wygrywa się w drugiej turze - Radosław SIKORSKI
Wybory prezydenckie wygrywa się w drugiej turze – podkreślił szef MSZ Radosław SIKORSKI, komentując przedstawione w poniedziałek wyniki sondażu przedwyborczego. Dodał, że jego zdaniem to, że „tak szybko dogonił Rafała TRZASKOWSKIEGO”, jest „naprawdę dobrą prognozą na główną kampanię”.
Kto wygra prawybory w Platformie Obywatelskiej?
.Premier Donald TUSK, przedstawiając na platformie X wyniki sondażu wyborczego zamówionego przez PO, przekazał, że Rafał TRZASKOWSKI pokonuje kandydata PiS w pierwszej turze 40 do 28, a w drugiej – 57 do 43; Radosław SIKORSKI w pierwszej turze przegrywa z kandydatem PiS 28 do 30, ale w drugiej wygrywa 54 do 46. Wyniki sondażu w sprawie wyborów prezydenckich przedstawiono w poniedziałek, przed zaplanowanymi na piątek prawyborami w KO, które mają wyłonić kandydata Koalicji Obywatelskiej w tych wyborach.
W pierwszej turze wyborów prezydenckich Radosław SIKORSKI przegrałby z kandydatem PiS – wynika z sondażu zamówionego przez PO. W drugiej turze obaj kandydaci KO wygrywają, jednak przewaga Rafała TRZASKOWSKIEGO jest większa od tej Radosława SIKORSKIEGO. Wynik sondażu jednoznaczny, ale to wciąż tylko wskazówka – ocenił premier Donald TUSK.
Komentarz Radosława SIKORSKIEGO? „Wybory wygrywa się w drugiej turze. Cieszę się tak z wyniku Rafała TRZASKOWSKIEGO, jak i z faktu, że w sondażu zrealizowanym jeszcze przed ogłoszeniem prawyborów idziemy łeb w łeb. Do wyborów 6 miesięcy, to będzie brutalna kampania, ale dynamika jest po naszej stronie!”.
Radosław SIKORSKI był też proszony o komentarz do sprawy w poniedziałek przez dziennikarzy w Brukseli; dopytywano go, czy wyniki sondażu nie zniechęcają go do kandydowania. „Sondaż robiony był jeszcze przed kampanią wyborczą, jest więc także i osobista satysfakcja, że po kilku dniach niezadeklarowanej kampanii jestem łeb w łeb z kandydatem, który funkcjonuje jako taki od pięciu lat. Dynamika jest bardzo mocna i daje mi satysfakcję” – powiedział Radosław SIKORSKI.
Wyraził nadzieję, że „wyborcy KO, jej członkowie zdecydują w prawyborach, kto ma tę dynamikę, by (w wyborach prezydenckich) pokonać kandydata PiS”. „Wydaje mi się, że to, iżbym wygrał z kandydatem PiS i to, że tak szybko dogoniłem Rafała TRZASKOWSKIEGO, który funkcjonuje jako kandydat na kandydata już od pięciu lat, to naprawdę dobra prognoza na główną kampanię” – dodał.
Kandydat PO, kandydat PIS – kto wygra wybory prezydenckie?
.Szczegółowe wyniki badania opublikowano na stronie PO. Jak wskazano, w dniach 5-10 listopada zrealizowała je pracownia Opinia24. W telefonicznym sondażu wzięło udział 2001 Polaków.
Według sondażu 41 proc. ogółu Polaków (czyli ok. 12,1 mln) dopuszcza możliwość oddania głosu w wyborach prezydenckich na prezydenta Warszawy Rafała TRZASKOWSKIEGO, zaś w przypadku szefa MSZ Radosława SIKORSKIEGO jest to 26 proc. (czyli ok. 7,7 mln). Radosława SIKORSKIEGO pod tym względem wyprzedza kandydat PiS – choć nie wiadomo jeszcze, kto nim będzie – na którego głosować chce 33 proc. Polaków (czyli ok. 9,7 mln osób). 24 proc. zamierza poprzeć lidera Polski 2050 Szymona HOŁOWNIĘ (ok. 7,1 mln), 19 proc. chciałoby głosować na Agnieszkę DZIEMIANOWICZ-BĄK (Lewica) (ok. 5,6 mln), a 10 proc. na jednego z liderów Konfederacji Sławomira MENZENA (ok. 2,9 mln).
„Aktualny potencjał wyborczy kandydatów Koalicji Obywatelskiej w podziale na preferencje partyjne wskazuje, że Rafał TRZASKOWSKI ma przewagę w elektoracie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Trzeciej Drogi oraz wśród niezdecydowanych jak głosować, a także niezamierzających głosować w wyborach” – wskazano w omówieniu badania.
Ogółem 89 proc. zwolenników KO, 74 proc. zwolenników Lewicy, 49 proc. zwolenników Trzeciej Drogi, 29 proc. niezdecydowanych oraz 28 proc. niezamierzających głosować w wyborach parlamentarnych widzi się w roli wyborcy Rafała TRZASKOWSKIEGO. W przypadku Radosława SIKORSKIEGO wartości te wynoszą odpowiednio: 53 proc. – KO, 41 proc. – Lewica, 23 proc. – Trzecia Droga, 22 proc. – niezdecydowani oraz 15 proc. – osoby, które nie zamierzają głosować w wyborach do Sejmu.
Prawybory prezydenckie: Radosław SIKORSKI czy Rafał TRZASKOWSKI?
.W sondażu sprawdzono, jakie byłyby wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich, gdyby startowali w niej przedstawiciele pięciu największych ugrupowań politycznych. Założono dwa warianty listy kandydatów – z Rafałem TRZASKOWSKIM oraz z Radosławem SIKORSKIM.
W pierwszym wariancie Trzaskowski zdobywa 40 proc. głosów, kandydat PiS – 28 proc., kandydat Konfederacji Sławomir MENTZEN – 15 proc. głosów, marszałek Sejmu Szymon HOŁOWNIA – 13 proc., zaś spodziewana kandydatka Lewicy szefowa MRPiPS Agnieszka DZIEMIANOWICZ-BĄK – 4 proc.
W drugim wariancie, z wynikiem 30 proc., wygrywa kandydat PiS. Dopiero na drugim miejscu jest Radosław SIKORSKI (28 proc.). Na trzecim miejscu (21 proc.) znalazł się Szymon HOŁOWNIA, na czwartym (16 proc.) – Sławomir MENTZEN, zaś na piątym (6 proc.) – Agnieszka DZIEMIANOWICZ-BĄK.
W wariancie, w którym kandydatem Koalicji Obywatelskiej jest Rafał TRZASKOWSKI, mógłby on liczyć w drugiej turze wyborów prezydenckich na 57 proc. głosów, zaś kandydat Prawa i Sprawiedliwości – na 43 proc. Przewaga kandydata KO nad kandydatem PIS wynosi zatem 14 punktów procentowych.
W wariancie, w którym kandydatem Koalicji Obywatelskiej jest Radosław SIKORSKI, mógłby on liczyć w drugiej turze wyborów prezydenckich na 54 proc. głosów, zaś kandydat Prawa i Sprawiedliwości – na 46 proc. Przewaga kandydata KO nad kandydatem PiS wynosi zatem osiem punktów procentowych.
W piątkowych prawyborach członkowie partii wchodzących w skład KO – czyli PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i Zielonych – będą wybierać pomiędzy prezydentem Warszawy, wiceszefem PO Rafałem TRZASKOWSKIM, a szefem MSZ Radosławem SIKORSKIM. Wyniki będą podane w sobotę. Wyłoniony w głosowaniu kandydat KO na prezydenta ma 7 grudnia na Śląsku zaprezentować swój program.
Kiedy wybory prezydenckie 2025 r.
.Prezydent Andrzej Duda sprawuje swój urząd do 6 sierpnia 2025 r. Będzie to zakończenie jego drugiej kadencji w najwyższej funkcji państwowej. Po raz trzeci nie może się ubiegać o ten urząd.
Wybory prezydenckie rozpisane zostaną po decyzji, którą podejmie Marszałek Sejmu. Już zapowiedział on, że decyzję o dniu wyborów prezydenckich 2025 r. podejmie bez zbędnej zwłoki, zgodnie z zapisami Konstytucji RP. Dokładniej, art. 128 Konstytucji RP stwierdza, że Marszałek Sejmu zarządza wybory Prezydenta RP na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta.
Marszałek Szymon Hołownia ma do wyboru 4, 11, 18 lub 25 maja. Słusznie zauważył on jednak, że 4 maja to jeszcze długi weekend, co utrudniałoby proces wyborczy, zaś 25 maja oznaczałoby II turę wyborów prezydenckich w Zielone Świątki, co również nie jest najlepszym rozwiązaniem.
W tej sytuacji najbardziej prawdopodobną datą pierwszej tury wyborów prezydenckich w 2025 r. jest niedziela 18 maja 2025 r. Gdyby okazało się, że wybory, podobnie jak w latach poprzednich, nie wskażą zwycięzcy w pierwszej turze, wówczas druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w dwa tygodnie później, a więc w niedzielę 1 czerwca 2025 r.
Pamiętać powinniśmy, że decyzja wyborców musi zostać potwierdzona uchwałą Sądu Najwyższego o zatwierdzeniu wyniku wyborów.
Kto wygra wybory prezydenckie – co mówią sondaże?
.Sondaże prowadzone na pół roku przed wyborami prezydenckimi obarczone są olbrzymim ryzykiem. Po pierwsze dlatego, że zbyt wiele jest czynników politycznych, ekonomicznych, społecznych, które do ostatniej chwili oddziaływać będzie na wyborców. Po drugie dlatego, że nie wiadomo wciąż, kto będzie kandydatem wskazanym przez dominujące na polskiej scenie politycznej partie. Po trzecie, nieznane jest nazwisko osoby publicznej, która mogłaby wejść jako rozjemca do świata politycznych walk, a której nazwisko nie jest dotąd „zbrukane” polityczną rywalizacją. 100.000 podpisów do zebrania na listach poparcia nie stanowi dużej bariery wejścia dziś nie tylko dla reprezentantów partii politycznych, ale także ruchów społecznych czy wpływowych influencerów medialnych.
O ile lista kandydatów w tych wyborach zostanie opublikowana przez Państwową Komisję Wyborczą na 45 dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich, o tyle lista nazwisk potencjalnych kandydatów prowadzona jest od początku tej „prekampanii” przez tygodnik „Gazeta na Niedzielę”. Stan aktualny pozwalający zorientować się w tym, kto kandyduje na prezydenta w wyborach prezydenckich 2025 r. został przedstawiony w tym tygodniku w ostatnią niedzielę. W kolejności alfabetycznej przedstawiono 51 nazwisk:
- 1. Tomasz ADAMEK – sportowiec
- 2. Rajmund ANDRZEJCZAK – generał
- 3. Magdalena BIEJAT – polityk lewicy
- 4. Mariusz BŁASZCZAK – były minister obrony
- 5. Tobiasz BOCHEŃSKI – polityk PiS
- 6. Zbigniew BOGUCKI – polityk PiS
- 7. Krzysztof BOSAK – lider Konfederacji
- 8. Przemysław CZARNEK – polityk PiS
- 9. Agnieszka DZIEMIANOWICZ BĄK – polityk lewicy
- 10. Krzysztof GAWKOWSKI – polityk lewicy
- 11. Dorota GAWRYLUK – publicystka
- 12. Łukasz GIBAŁA – Kraków dla Mieszkańców
- 13. Szymon HOŁOWNIA – lider Polska 2050
- 14. Klaudia JACHIRA – polityk Zielonych
- 15. Dawid JACKIEWICZ – Przyszłość 5.0
- 16. Patryk JAKI – polityk Suwerennej Polski
- 17. Marek JAKUBIAK – polityk PiS
- 18. Michał KLEIBER – naukowiec
- 19. Janusz KORWIN-MIKKE – polityk UPR
- 20. Władysław KOSINIAK-KAMYSZ – lider PSL
- 21. Katarzyna KOTULA – polityk lewicy
- 22. Jakub KUMOCH – dyplomata
- 23. Łukasz LITEWKA – polityk lewicy
- 24. Marek MAGIEROWSKI – b. ambasador Polski w USA
- 25. Paulina MATYSIAK – polityk lewicy
- 26. Sławomir MENTZEN – lider Konfederacji
- 27. Piotr MILOWAŃSKI – polityk PiS
- 28. Mateusz MORAWIECKI – były premier
- 29. Arkadiusz MULARCZYK – polityk PiS
- 30. Karol NAWROCKI – prezes IPN
- 31. Barbara NOWACKA – polityk lewicy/PO
- 32. Piotr NOWAK – polityk PIS
- 33. Marcin OCIEPA – polityk PIS
- 34. Marcin PIĄTKOWSKI – ekonomista
- 35. Kacper PŁAŻYŃSKI – polityk PiS
- 36. Roman POLKO – wojskowy
- 37. Marcin PRZYDACZ – polityk PIS
- 38. Łukasz SCHREIBER – polityk PiS
- 39. Jacek SIEWIERA – szef BBN
- 40. Radosław SIKORSKI – szef MSZ
- 41. Krzysztof STANOWSKI – publicysta
- 42.Tomasz SZATKOWSKI – b. ambasador Polski przy NATO
- 43. Andrzej ŚLIWKA – polityk PiS
- 44. Dominik TARCZYŃSKI – polityk PiS
- 45. Rafał TRZASKOWSKI – polityk PO
- 46. Donald TUSK – premier
- 47. Maciej WILK – Tak dla CPK
- 48. Ewa ZAJĄCZKOWSKA-HERNIK – polityk Konfederacji
- 49. Adrian ZANDBERG – polityk lewicy
- 50. Andrzej ZYBERTOWICZ – socjolog
- 51. Stanisław ŻÓŁTEK – polityk PolExit
PAP/Arkadiusz Jordan