Kto wygrał?
Wyniki wyborów we Francji

Kto wygrał? Wyniki wyborów we Francji

Aby rządzić Francją, potrzeba 289 głosów w Zgromadzeniu Narodowym. Ugrupowanie Emmanuela Macrona Ensemble! może tymczasem liczyć na 210 do 250 deputowanych.

Kto wygrał we Francji?

Pierwsze sondaże IPSOS po zamknięciu wyborów wskazują, że ugrupowanie Emmanuela Macrona nie uzyskało większości, która pozwoliłaby samodzielnie rządzić. Będzie musiał szukać koalicjantów. To, co zwraca uwagę, to fakt, że wyniki wyborów we Francji pokazują zadziwiająco niski poziom poparcia dla ugrupowania Emmanuela – taka ocena wyników wyborów parlamentarnych we Francji przeważa w pierwszych komentarzach i opiniach. Olivia Gregoire, rzeczniczka rządu, nie wykłuczyła “koalicji z żadnymi siłami umiarkowanymi, niezależnie czy spośród socjalistów, czy w centrum”.

Duża niespodzianka w sztabie Marine Le Pen

89 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym dla partii Marine Le Pen według sondażu IFOP to kolejna sensacja tych wyborów. Wynik wcześniej nieprzewidywalny przez analityków ośrodków próbujących podać wcześniej wyniki wyborów parlamentarnych we Francji. Po raz kolejny zaniżono szanse francuskiej skrajnej prawicy.

– To najlepszy wynik w historii naszego ugrupowania – stwierdziła Marine Le Pen w pierwszym wystąpieniu po ogłoszeniu wstępnych sondaży. 61 % to wynik Marine Le Pen w 11 okręgu (Nord-Pas-de-Calais).

Ministrowie, którzy przegrali wybory, odchodzą z rządu.

Wyniki będą decydujące dla 15 ministrów, którzy poddali się werdyktowi wyborców. Jeśli nie uzyskają wystarczającej liczby głosów, aby wejść do parlamentu, wówczas po przegraniu wyborów będą musieli opuścić stanowiska w rządzie.

Od zasady tej, wprowadzonej przez Emmanuela Macrona, nie będzie żadnych wyjątków. Dotyczy to także premier Elisabeth Borne. Jeśli nie dostaną się do parlamentu – odchodzą z rządu. Tak jak Brigitte Bourguignon – minister ds. zdrowia – wiadomo już, że będzie musiała odejść z rządu. Nie uzyskała potwierdzenia ze strony wyborców. Christophe Castaner, minister spraw wewnętrznych w latach 2018-2020, szef En Marche w Zgromadzeniu Narodowym, także znalazł się poza parlamentem. Nie uzyskał potwierdzenia wyborców także Richard Ferrand, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego.

Tematy dominujące kampanii we Francji

Wybory we Francji zostały w dużym stopniu zaburzone sytuacją na świecie i kryzysem energetycznym i ekonomicznym. Siła nabywcza Francuzów, ceny energii, imigracja, ekologia, szanse młodzieży – to główne tematy wyborów parlamentarnych we Francji. Wybory parlamentarne kończą maraton wyborczy: po wyborach prezydenckich wybory parlamentarne, pod warunkiem uzyskania większości, zakończą sezon wyborczy we Francji.

Opr. AJ

Więcej opinii na stronie www.WszystkocoNajwazniejsze.pl

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 czerwca 2022