Zaginione miasto Puruszhanda odkryte? Zaskakujące znaleziska w Üçhöyük
W trakcie wykopalisk realizowanych na terenie stanowiska Üçhöyük, położonego w dystrykcie Bolvadin w prowincji Afyonkarahisar w zachodniej Turcji, archeolodzy odkryli pozostałości starożytnego silosu zbożowego oraz dwa różne odciski pieczęci, z czego jeden z nich przedstawia dwugłowego orła. Głównym celem badań prowadzonym w tym miejscu jest odnalezienie zaginionego miasta Puruszhanda. Zdaniem naukowców to właśnie w Üçhöyük znajdują się jego pozostałości, a najnowsze odkrycia mają to potwierdzać.
.Zdaniem specjalistów niedawne odkrycie z dystryktu Bolvadin rzuca nowe światło na tajemnice historii starożytnej Anatolii, a oprócz tego jednocześnie pokazuje potęgę, status i pozycję Üçhöyük, które było największym miastem regionu w latach 1700-1600 p.n.e. Puruszhanda to starożytne miasto i królestwo, które było położone w południowo-centralnej Anatolii. Ten ośrodek miejski został założony w XIX wieku p.n.e. i stanowił główną siedzibę władcy całego królestwa, który nosił tytuł „wielkiego króla”. Państwo to miało rozwinięte kontakty handlowe z mezopotamskim państwem-miastem Mari. Ostatecznie w okresie pomiędzy 1650 a 1556 r. cały ten region podbili Hetyci. Dokładna lokalizacja stolicy Purszhandy do dzisiaj pozostaje nieznana.
Na czele najnowszych prac archeologicznych prowadzonych w Üçhöyük w zachodniej Turcji stoi prof. Özdemir Koçak z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Seldżuckiego w Konyi. Badania w tym miejscu trwają od 2020 r. i bierze w nich udział duży komitet naukowy, w skład którego oprócz 48 naukowców z tureckich uniwersytetów uczestniczą także japońscy archeolodzy tacy jak: prof. Satoshi Urano, prof. Yukinori Fukatsu, z uniwersytetów Rikkyo i Hirosaki w Japonii. Turecko-japoński zespół badaczy w trakcie wykopalisk w Üçhöyük w 2024 r. odkrył pozostałości starożytnego silosu zbożowego – większość pojemnika (pithos) służąca do przechowywania ziaren uległa zniszczeniu – a także dwie różne pieczęci, z czego jedna przedstawiała dwugłowego orła, informuje portal „Arkeonews„.
Prof. Özdemir Koçak stwierdził, że na te niezwykłe skarby on i jego zespół archeologiczny natknęli się w trakcie obszaru Üçhöyük określanego jako Kuzeytepe. „W miejscu tym natknęliśmy się na duże pojemniki. Są to pierwsze znalezione przez nas w Üçhöyük dowody na uprawę roli oraz produkcję. Być może znajdziemy inne obszary związane z produkcją. Odkryty przez nas silos ma formę dużego dołu wykopanego w ziemi. Ma około 5-6 metrów długości i 3-4 metry szerokości” – stwierdził ekspert. Özdemir Koçak wspomniał przy tym, iż stanowisko Üçhöyük pochodzi z epoki brązu i jednocześnie jest jedną z największych osad pochodzących z tamtych czasów, jaka znajdowała się w regionie Anatolii i wschodniej części basenu Morza Śródziemnego.
Jak dowodzi archeolog, znalezione podczas ostatnich prac archeologicznych starożytne obiekty takie jak silos, pieczęcie i odciski pieczęci dowodzą, że ośrodek Üçhöyük stanowił centrum administracyjne państwa sprzed kilku tysięcy lat, jakie tu istniało. Ekspert wskazał, że wszystkie te zabytki, a oprócz nich także cylinder oraz wytłoczone odłamki ceramiki są szczególnymi znaleziskami dokonanymi w trakcie wykopalisk w tym miejscu. „Znaleziska te pokazują potęgę, status i pozycję osady Üçhöyük” – stwierdził prof. Özdemir Koçak.
„Wszystkie te artefakty ukazują jak duże miasto leżało w tym miejscu ponad 3 milenia temu – wówczas był to jeden z największych ośrodków miejskich Anatolii. Odcisk pieczęci, który znaleźliśmy był używany do pithosu lub jego zamknięcia. Ta pieczęć to wyjątkowo interesujące znalezisko – widnieje na niej motyw dwugłowego orła. Znaleźliśmy także odciski pieczęci cylindrycznych i inne materiały” – powiedział archeolog.
.Prof. Özdemir Koçak podkreślił, iż badacze rozważają, że ta osada jest tym samym miastem, które w dokumentach akadyjskich z około 2350 roku p.n.e. jest określana jako Puruszhanda . „Teksty te opisują jak najechał miasto Puruszhanda na prośbę wpływowego lokalnego kupca oraz jak je zdobył. W dokumentach tych znajduje się opis tego jak po podboju władca ten kazał na murach miasta narysować wizerunki samego siebie oraz króla Puruszhandy. Naszym celem jest udowodnienie, że miasto wspomniane w tych dokumentach to Üçhöyük. Było to ważne centrum handlowe Anatolii około 2000 roku p.n.e. Podczas wykopalisk odkryliśmy pieczęcie datowane na 2300 rok p.n.e. Wszystkie opisy i dokumenty, którymi dysponujemy, wskazują, że to miejsce to Puruszhanda” – dowodzi specjalista.
Oprac. MJ