Pierwsze zdjęcie Teleskopu Webba - najgłębszy jak dotąd obraz Wszechświata

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba stworzył najgłębszy i najostrzejszy jak dotąd obraz odległego Wszechświata w podczerwieni. Znany jako Pierwsze Głębokie Pole Webba, ten obraz gromady galaktyk SMACS 0723 jest przepełniony szczegółami.

.Tysiące galaktyk po raz pierwszy pojawiły się w widoku Teleskopu Webba. Ten wycinek ogromnego Wszechświata obejmuje skrawek nieba mniej więcej wielkości ziarnka piasku trzymanego na wyciągnięcie ręki przez osobę stojącą na ziemi.

NASA, ESA, CSA oraz STScI

To głębokie pole, wykonane przez kamerę bliskiej podczerwieni Webba (NIRCam), jest kompozycją wykonaną z obrazów o różnych długościach fali, trwających łącznie 12,5 godziny – osiągając głębokość w podczerwieni przekraczającą najgłębsze pola Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, co zajmowało tygodnie.

Obraz pokazuje gromadę galaktyk SMACS 0723, jak pojawiła się 4,6 miliarda lat temu. Połączona masa tej gromady galaktyk działa jak soczewka grawitacyjna, powiększając znacznie bardziej odległe galaktyki znajdujące się za nią. NIRCam Webba sprawił, że te odległe galaktyki nabrały ostrości – mają drobne, słabe struktury, których nigdy wcześniej nie widziano, w tym gromady gwiazd i obiekty rozproszone. Naukowcy wkrótce dowiedzą się więcej o masach, wieku, historii i składzie galaktyk, ponieważ Webb poszukuje najwcześniejszych galaktyk we Wszechświecie.

To zdjęcie jest jednym z pierwszych pełnych kolorowych obrazów teleskopu. Prezydent Joe Biden odsłonił ten obraz gromady galaktyk SMACS 0723, znanej jako Pierwsze Głębokie Pole Webba, podczas konferencji prasowej w Białym Domu w poniedziałek, 11 lipca.

„Te obrazy przypomną światu, że Ameryka może dokonać wielkich rzeczy, i przypomną Amerykanom – zwłaszcza naszym dzieciom – że nie ma nic ponad nasze możliwości” – zauważył prezydent Biden. „Możemy zobaczyć możliwości, których nikt wcześniej nie widział. Możemy iść tam, gdzie nikt wcześniej nie dotarł”.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest najważniejszym na świecie obserwatorium nauki o kosmosie. Webb będzie rozwiązywał tajemnice naszego Układu Słonecznego, spoglądał w kierunku odległych światów wokół innych gwiazd oraz badał tajemnicze struktury i pochodzenie naszego wszechświata i naszego w nim miejsca. Webb jest międzynarodowym programem prowadzonym przez NASA wraz z partnerami, ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) i CSA (Kanadyjska Agencja Kosmiczna).

Pełny zestaw zostanie udostępniony we wtorek, 12 lipca, od godziny 16:30 CET, podczas transmisji telewizyjnej na żywo w NASA.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 lipca 2022