Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Tematem obrad lekcje religii w szkołach

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

401. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski rozpoczęło się 10 czerwca w Katowicach. Jego głównym tematem obrad są lekcje religii w szkołach i kwestia katechezy parafialnej – zapowiedział rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak.

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

.Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało o zmniejszeniu liczby lekcji religii w szkołach z dwóch do jednej tygodniowo od początku roku szkolnego 2025/2026. Resort wprowadził zasadę, zgodnie z którą lekcje religii powinny odbywać się na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Ponadto ocena z lekcji religii nie wlicza się już do średniej ocen.

Rzecznik KEP podczas briefingu prasowego z 10 czerwca ocenił, że sytuacja dotycząca lekcji religii w szkołach jest trudna. „Ogłoszone (…) rozporządzenia zgodnie z naszymi ustaleniami są niezgodne z prawem. W związku z tym skierowane zostały odpowiednie wnioski, aby została sprawdzona ich zgodność z Konstytucją RP oraz innymi aktami prawnymi w Polsce, w tym także z obowiązującym konkordatem” – powiedział ks. Leszek Gęsiak.

Wskazał, że Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne rozporządzenie dotyczące nieuwzględnienia oceny z lekcji religii w średniej ocen, ponieważ zostało ono wprowadzone w życie bez porozumienia ze stroną kościelną i związkami wyznaniowymi. „Wiemy, że w obecnej sytuacji rząd nie uznaje wyroków TK, więc mamy pewien rodzaj pata, z którego bardzo trudno jest wyjść. Nie ma też żadnej innej instytucji prawnej w Polsce, do której moglibyśmy się odwołać. Najwyższym organem jest właśnie TK. (…) Podejmujemy i przygotowujemy kolejne kroki prawne, które będą sukcesywnie przez biskupów podejmowane” – zapowiedział ks. Leszek Gęsiak. Rzecznik KEP wyjaśnił, że zmiany dokonywane przez MEN spowodowały konieczność dostosowania do obecnej sytuacji katechezy parafialnej, która nie jest tożsama z lekcjami religii w szkołach.

Modlitwa pod krzyżem kopalni Wujek

.Dnia 10 czerwca o poranku przedstawiciele KEP złożyli kwiaty, zapalili znicze i odmówili modlitwę pod krzyżem-pomnikiem ofiar pacyfikacji Kopalni Węgla Kamiennego Wujek w Katowicach. 16 grudnia 1981 r. podczas strajku przeciwko stanowi wojennemu zginęło tam dziewięciu górników. Podczas briefingu prasowego administrator archidiecezji katowickiej bp Marek Szkudło wskazał, że w 1981 r. został wikarym w parafii św. Michała Archanioła w Katowicach.

„Przeżywałem radość poświęcenia sztandaru Solidarności, a później przyszedł stan wojenny i ta tragedia – śmierć dziewięciu górników. Dlatego chciałem, żeby pierwsze kroki prezydium KEP skierowało właśnie pod krzyż kopalni Wujek. (…) Pomodliliśmy się, prosząc o postawę odwagi w wyznawaniu prawdy” – podkreślił bp Szkudło.

Obchody stulecia archidiecezji katowickiej

.Przed rozpoczęciem obrad biskupi wzięli także udział w mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. 401. Zebranie Plenarne KEP zostało połączone z obchodami 100-lecia diecezji katowickiej. Została ona ustanowiona przez papieża Piusa XI w 1925 r. Natomiast w 1992 r. podniesiona do rangi archidiecezji przez papieża Jana Pawła II.

Dnia 11 czerwca o godz. 18.30 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odprawiona będzie msza święta pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza – legata papieskiego na 401. Zebranie Plenarne KEP. Będzie to główna uroczystość z okazji 100-lecia archidiecezji katowickiej. Zakończenie 401. Zebrania Plenarnego KEP przewidziano na 12 czerwca. Konferencja Episkopatu Polski zrzesza biskupów katolickich z całej Polski. Podczas zebrań plenarnych spotykają się oni dwa razy w roku, aby dyskutować i podejmować decyzje w najważniejszych sprawach dotyczących Kościoła katolickiego w kraju.

Ciche przemeblowanie Episkopatu Polski

.Po przyjęciu przez papieża Franciszka rezygnacji kard. Kazimierza Nycza i nominacji na metropolię warszawską abp. Adriana Galbasa trudno mieć wątpliwości: ostatnie lata przynoszą ciche przemeblowanie na szczytach hierarchii polskiego Kościoła. A zmian w najbliższych latach będzie więcej – pisze Michał KŁOSOWSKI w opublikowanym na łamach „Wszystko co Najważniejsze” tekście „Ciche przemeblowanie Episkopatu Polski„.

„W ostatnich latach w polskim Kościele widoczna jest tendencja do cichego, lecz konsekwentnego przemeblowania wśród najwyższych dostojników. Jednym z powodów jest oczywiście wiek najważniejszych hierarchów. Jednym z przykładów tego procesu jest zaś niedawna decyzja papieża Franciszka o przyjęciu rezygnacji kard. Kazimierza Nycza i powierzeniu warszawskiej metropolii arcybiskupowi Adrianowi Galbasowi, dotychczasowemu biskupowi pomocniczemu w archidiecezji katowickiej”.

„Zmiana na jednym z kluczowych stanowisk hierarchii kościelnej w Polsce to też jednak sygnał kontynuacji procesów modernizacyjnych i reform, które papież Franciszek wdraża w Kościele na całym świecie. Arcybiskup Adrian Galbas, znany z umiarkowanego podejścia i skłonności do rozmowy z różnymi grupami społecznymi, może okazać się symbolem nowego etapu w polskim Kościele. Kierowany jest w końcu do najtrudniejszych prac – Warszawa z całą swoją polityczną otoczką, multikulturowością i biznesem to wyzwanie dla każdego biskupa. Zły Leopolda Tyrmanda ma się tu całkiem dobrze mimo upływu kolejnych lat”.

.”Zmiana w jednej z najważniejszych polskich metropolii to też element naturalnej wymiany pokoleniowej w polskim Kościele. To również okazja do wprowadzenia nowych priorytetów, takich jak troska o ekologię, sprawiedliwość społeczną czy większe zrozumienie dla problemów młodych ludzi. W Warszawie jak w soczewce widać, jak zmieniło się polskie społeczeństwo. I trudno pozbyć się wrażenia, że dla papieża odpowiedzią na tę zmianę – niezależnie od szerokości geograficznej w Polsce – jest właśnie biskup Adrian Galbas”.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/michal-klosowski-ciche-przemeblowanie-episkopatu-polski/

PAP/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 czerwca 2025
Fot. Flickr/EpiskopatNews.