Zmarła Helene Carrere d’Encausse - pierwsza kobieta na czele Akademii Francuskiej

Helene Carrere d’Encausse

W Paryżu 5 sierpnia 2023 r, w wieku 94 lat, zmarła Helene Carrere d’Encausse, specjalistka nauk historycznych, szczególnie tych dotyczących Rosji i jednocześnie pierwsza kobieta stojąca na czele Akademii Francuskiej – podała agencja AFP, powołując się na informacje przekazane przez dzieci zmarłej.

Kim była Helene Carrere d’Encausse

.Helene Carrere d’Encausse (ur. w 1929 roku w Paryżu) pochodziła z rodziny gruzińskich emigrantów, którzy uciekli na Zachód w wyniku rewolucji bolszewickiej. Była spokrewniona z Salome Zurabiszwili, obecną prezydent Gruzji.

W 1950 roku uzyskała francuskie obywatelstwo.

„W 1978 roku dokonała sensacyjnego wejścia na rynek wydawniczy książką „L’Empire éclaté” (pol. „Rozbite imperium”), w której przewidziała rozpad ZSRR w obliczu problemu mniejszości” – napisała AFP.

Była członkiem Akademii Francuskiej od 1990 roku, a od 1999 roku jej stałym sekretarzem. Napisała kilka biografii, w tym Lenina, Stalina i Katarzyny II.

W latach 1994-1999 była także posłanką do Parlamentu Europejskiego z ramienia gaullistowskiego ugrupowania Zgromadzenie na rzecz Republiki.

Była aktywna do ostatnich dni życia, w wypowiedziach telewizyjnych chwaliła Polskę i Polaków za zaangażowanie w pomoc dla Ukrainy. Z czasem też zdystansowała się od bezwarunkowego wsparcia dla polityki Władimira Putina.

Przyszłość Europy decyduje się dzisiaj

.Na łamach najnowszego wydania miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” włoski polityk Paolo GENTILONI opublikował ciekawy esej dotyczący obecnego punktu, w jakim znajduje się Europa. Jego zdaniem Mit Europy, który opiera się na modelu wolności i demokracji, będzie silny i przetrwa, jeśli instytucje europejskie będą w stanie decydować w bardziej wolny i demokratyczny sposób. ” Trzyletni okres, który pod pewnymi względami bardzo zmienił sytuację w Europie, pozostawia nas jednak z pewnymi fundamentalnymi wyzwaniami, z którymi będziemy musieli się zmierzyć w nadchodzących miesiącach i latach” – zauważa. Według Gentiloniego będą to transformacja ekologiczna, wzrost gospodarczy, wyścig o czyste technologie i łańcuchy dostaw, utrzymanie naszego modelu społecznej gospodarki rynkowej i przyszłość Europy w wymiarze wertykalnym, czyli z uwzględnieniem relacji z Afryką, regionem śródziemnomorskim i Zatoką Perską.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 sierpnia 2023