Życie we Wszechświecie?

Astrofizycy odkryli planetę podobną do Ziemi krążącą wokół karła typu M, czyli najczęstszego typu gwiazdy występującego w kosmosie, która nie posiada atmosfery. Życie we Wszechświecie może być trudniejsze do odnalezienia.

.Duża liczba planet krąży wokół karłów typu M, ponieważ są one wszechobecne we Wszechświecie i mogą one nie posiadać atmosfery. Mało prawdopodobne jest, że istoty żywe mogą być obecne na takich ciałach niebieskich. Odkrytą planetę bez atmosfery nazwano GJ 1252b jak podaje phys.org. Okrąża ona swoją gwiazdę dwukrotnie w czasie trwania dnia na Ziemi. Jest ona niewiele większa od naszej planety i znajduje się nieco bliżej swojej gwiazdy, niż Ziemia Słońca. To sprawia, że GJ 1252b jest gorąca i niegościnna. Może to wskazywać, że życie we Wszechświecie będzie trudniejsze do znalezienia.

Ciśnienie promieniowania gwiazdy jest ogromne, wystarczające, aby zdmuchnąć atmosferę planety – mówi Michelle Hill, współautorka badania i astrofizyk z UC Riverside. 

Utrata atmosfery

.Ziemia również traci część swojej atmosfery z powodu wpływu Słońca, ale emisje wulkaniczne i inne procesy związane z cyklem węglowym sprawiają, że straty są ledwo zauważalne. Jednak planeta znajdująca się bliżej swojej gwiazdy nie może stale uzupełniać utraconej ilości atmosfery. W naszym układzie słonecznym taki los spotkał Merkurego. Ma on atmosferę, ale niezwykle cienką, składającą się z atomów zdmuchniętych z jego powierzchni przez Słońce. Ekstremalne ciepło planety powoduje, że atomy te uciekają w przestrzeń. 

Aby stwierdzić, że GJ 1252b nie posiada atmosfery, astronomowie zmierzyli promieniowanie podczerwone pochodzące od planety, gdy jej światło zostało przesłonięte podczas zaćmienia wtórnego. Ten rodzaj zaćmienia występuje, gdy planeta przechodzi za gwiazdą i światło planety, jak również światło odbite od jej gwiazdy, zostaje zablokowane. 

Promieniowanie ujawniło wysokie temperatury panujące na planecie w ciągu dnia, szacowane na ponad 1200 stopni Celsjusza. Temperatura ta jest tak wysoka, że złoto, srebro i miedź stopiłyby się na planecie. Ciepło, w połączeniu z zakładanym niskim ciśnieniem na powierzchni, doprowadziło badaczy do przekonania, że nie ma tam atmosfery. 

Nawet przy ogromnej ilości dwutlenku węgla, który zatrzymuje ciepło, badacze doszli do wniosku, że GJ 1252b nadal nie byłaby w stanie utrzymać atmosfery. Zdaniem badaczy planeta mogłaby mieć 700 razy więcej węgla niż ma Ziemia, a nadal nie miałaby atmosfery. Początkowo tworzyłaby się, ale potem zwężała i ulegała erozji. Gwiazdy karłowate M mają zazwyczaj więcej rozbłysków i aktywności niż Słońce, co jeszcze bardziej zmniejsza prawdopodobieństwo, że planety ściśle je otaczające mogłyby utrzymać swoje atmosfery. 

Możliwe, że stan tej planety może być złym znakiem dla planet znajdujących się jeszcze dalej od tego typu gwiazdy. Jest to coś, czego dowiemy się z Kosmicznego Jamesa Webb’a, który będzie przyglądał się planetom takim jak te – mówi Michelle Hill. 

.W sąsiedztwie słonecznym Ziemi znajduje się 5 tysięcy gwiazd, z których większość to karły typu M. Nawet jeśli planety krążące wokół nich można całkowicie wykluczyć, nadal istnieje około 1000 gwiazd podobnych do Słońca, które mogą nadawać się do zamieszkania. Jeśli planeta jest wystarczająco daleko od karła M, może potencjalnie zachować atmosferę. Nie możemy jeszcze stwierdzić, że wszystkie skaliste planety wokół tych gwiazd zostaną zredukowane do losu Merkurego.  

Oprac. Emil Gołoś

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 października 2022