Witold SOKAŁA: "Zamieszanie po wyborach. W poszukiwaniu sojuszników zdrowego rozsądku"
Witold SOKAŁA

Witold SOKAŁA

"Zamieszanie po wyborach. W poszukiwaniu sojuszników zdrowego rozsądku"

Polskiej demokracji potrzebny jest sojusz umiarkowanych środowisk politycznych, think-tanków oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego na rzecz poprawy rozwiązań instytucjonalnych związanych z wyborami, a szerzej – z całą sferą funkcjonowania państwa, o którym znów powszechnie mówi się, że istnieje „tylko teoretycznie”.

Eryk MISTEWICZ: "O sprawie PKW. Akt demokratyczny ulega erozji"
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

"O sprawie PKW.
Akt demokratyczny ulega erozji"

Patrzę na Państwową Komisję Wyborczą, na to, co ta instytucja rozumie ze zmieniającej się rzeczywistości, z epoki nowych mediów, co rozumie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, co rozumieją Sejm, Senat, co rozumieją ci, od których zależy jak najbardziej UCZCIWE przeprowadzenie wyborów.

Paweł STRUMIŃSKI: "Preferowanie komitetów partyjnych jest nie tylko nieuzasadnione, ale i niesprawiedliwe."
Paweł STRUMIŃSKI

Paweł STRUMIŃSKI

"Preferowanie komitetów partyjnych jest nie tylko nieuzasadnione, ale i niesprawiedliwe."

Już sam sposób losowania numerów list powoduje, że partie ogólnopolskie zyskują kilka dni na przygotowanie kampanii. Dodatkowo, jak to ma miejsce w przypadku komitetów niepartyjnych, które chcą również wystawić listy do sejmiku, uniemożliwiono całkowicie współdziałanie komitetów lokalnych z komitetem sejmikowym, co jest kuriozalne, ponieważ nie są to komitety konkurencyjne.

Paweł STRUMIŃSKI: "PKW. Opowieści z mchu i paproci"
Paweł STRUMIŃSKI

Paweł STRUMIŃSKI

"PKW. Opowieści z mchu i paproci"

PKW poszła zdecydowanie za daleko w interpretacji tego zapisu, zakazując nie nakłaniania czy zachęcania, lecz zakazując wyrażania emocji poprzez „polubienie” konkretnego kandydata