Popołudniowe Espresso: Antyrządowe manifestacje w Czechach

Antyrządowe manifestacje w Czechach

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest poniedziałek, 5. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Sejm uchwalił w piątek wieczorem ustawę o wsparciu odbiorców ciepła

Sejm przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Przepisy mają na celu ograniczenie wzrostu cen ciepła i kosztów ogrzewania ciepłej wody. Dotyczy to zarówno gospodarstw domowych, jak i instytucji użyteczności publicznej poprzez wprowadzenie rekompensat do średnich cen wytwarzania ciepła. Za ustawą głosowało 293 posłów, przeciw było 22, wstrzymało się 112. – Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw wprowadza kompleksowe i najszersze rozwiązania wspierające mieszkańców domów i bloków oraz podmioty realizujące ważne zadania społeczne – m.in. szpitale, domy dziecka, organizacje, szkoły pozarządowe, noclegownie, OSP, warsztaty terapii zajęciowej i wiele innych – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna MOSKWA.

Polacy, którzy ogrzewają swoje domy m.in. gazem, peletem drzewnym, drewnem kawałkowym czy olejem opałowym, otrzymają jednorazowe wsparcie finansowe w postaci dodatku. Natomiast, dodatek obejmujący wszystkie rodzaje paliw będzie przysługiwał instytucjom użyteczności publicznej, które nie mają dostępu do sieci gazowej ani ciepłowniczej. – Dla odbiorców korzystających z ciepła systemowego przewidziane jest wsparcie w rekompensacie od 1100 zł do 3900 zł. Urząd Regulacji Energetyki wydaje decyzję o blokadzie stawki i rekompensacie dla ciepłowni. Ci, którzy nie korzystają z ciepła systemowego będą mogli składać wnioski w gminach. Dodatek do innych niż węgiel źródeł ciepła wynosić będzie od 500 zł dla gazu LPG do 3000 zł dla peletu – mówiła minister Anna MOSKWA.

Antyrządowe manifestacje w Czechach. Fiala: Protest został zwołany przez siły prorosyjskie

Gwałtownie rosnące ceny energii i wysoka inflacja stały się powodem protestów w Czechach. Przeciwnicy rządu premiera Petra Fiali, NATO,  dostaw sprzętu wojskowego na Ukrainę, a także wszechobecnej drożyzny, zgromadzili się na placu Wacława, w centrum Pragi. Demonstranci domagali się dymisji premiera Petra Fiali. Manifestacje zgromadziły od 70 do nawet 100 tys. osób. Głównym powodem protestu są coraz wyższe ceny w sklepach. Inflacja w Czechach wyniosła 17,2 procent. Jest to wzrost o 1,2 procent względem lipca, a także jeden z najwyższych w całej Unii Europejskiej. Demonstranci skrytykowali również plan 27- narodowego bloku, dotyczący redukcji emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcia neutralności klimatycznej. W protestach brali udział przedstawiciele zarówno prawicowych, jak i lewicowych obozów politycznych. Zdaniem premiera Petra Fiali protest został zorganizowany przez osoby, które występują przeciwko interesom Republiki Czeskiej. “Protest na placu Wacława został zwołany przez siły, które są prorosyjskie, są bliskie skrajnym stanowiskom i są przeciwne interesom Republiki Czeskiej” – ocenił Fiala. Czeska policja poinformowała, że protest miał charakter pokojowy i nie dochodziło do sytuacji, które wymagałyby interwencji. 

Emmanuel Macron broni dialogu z Moskwą

Prezydent Francji Emmanuel Macron bronił dialogu z Moskwą podczas konferencji ambasadorów francuskich. Francuski przywódca podkreślił, że “nie powinniśmy sprzymierzać się z najbardziej podżegającymi do wojny krajami” oraz “nie powinniśmy też rozważać pozostawienia kilku państw europejskich na naszej wschodniej flance, by same podejmowały działania”.

W czwartek, 1 września, w Paryżu odbyła się konferencja ambasadorów francuskich, podczas której, tradycyjnie jak co roku, przemawiał prezydent Francji Emmanuel Macron. Macron broni dialogu z Moskwą i zakwestionował w decyzje podjęte w  zachodnich stolicach o pełnym zamknięciu linii komunikacyjnych z Kremlem. Jak zauważa Clea Caulcutt na łamach Politico, wpisuje się to w politykę obraną przez Macrona wobec Rosji, która sprowadza się do prowadzenia regularnych rozmów telefonicznych z Putinem. Ich ostatnia rozmowa telefoniczna miała miejsce 19 sierpnia. Prezydent Francji stwierdził także, iż „nie możemy pozwolić, aby Europa podzieliła się” w kontekście wojny na Ukrainie i jej reperkusji. Potępił także enigmatycznych podżegaczy wojennych z wschodniej flanki NATO, a także zaapelował, iż nie można pozwolić krajom z Europy Wschodniej działać samodzielnie na rzecz Kijowa. – Nie powinniśmy też sprzymierzać się z najbardziej podżegającymi do wojny krajami, co groziłoby rozszerzeniem konfliktu i całkowitym zamknięciem komunikacji. Nie powinniśmy też rozważać pozostawienia kilku państw europejskich na naszej wschodniej flance, by same podejmowały działania – powiedział francuski prezydent. Macron poparł również niedawny apel niemieckiego kanclerza Olafa Scholza o zmiany w UE, które pozwolą jej przezwyciężyć wewnętrzne podziały, a także stawić czoła zewnętrznym rywalom, takim jak Chiny oraz Rosja. Przywódca V Republiki powiedział także, iż założenia Olafa Scholza są „w pełni zgodne” z jego postulatem o silniejszą, bardziej niezależną i suwerenną Europę.

Zachodnie panegiryki nad grobem Gorbaczowa odzwierciedlają głęboko zakorzeniony orientalizm. Twierdzenie, jakoby pozwolił on na upadek imperium sowieckiego bez rozlewu krwi, pośrednio sugeruje, że Gruzini, Łotysze i Litwini, których rzesze zabito i zraniono w nieudanych zamachach stanu w latach 1989–1991, są podludźmi. W podobnym duchu zachodni decydenci – w tym ówczesny prezydent USA George H.W. Bush – zalecali powściągliwość wobec zniewolonych narodów imperium sowieckiego, twierdząc, że ich dążenie do niepodległości zagraża istotnym wysiłkom reformatorskim Gorbaczowa

🎧 #ZapowiedźNumeru: 
„Nasza Europa ma problem” 
| 44. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 września 2022