Popołudniowe Espresso: Do Ukrainy wróciło 215 jeńców, w tym obrońcy Azowstalu

Do Ukrainy wróciło 215 jeńców, w tym obrońcy Azowstalu

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest czwartek, 22. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Kryzys ekologiczny na Odrze. Wiceminister klimatu: 14 mln zł na odnowienie życia i zarybienie

Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska przeznaczą 14 mln zł na odnowienie życia w Odrze i jej zarybienie – mówiła w czwartek na konferencji prasowej w Szczecinie wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.  Program „Odbudowa ekosystemu i różnorodności biologicznej rzeki Odry” został zainicjowany przez przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, pomysłodawcą był fundusz w Zielonej Górze. Wszystkie zgromadzone środki przeznaczone zostaną na odnowienie życia w Odrze, a także jej zarybienie. „Ta nasza decyzja o przekazaniu kwoty łącznie 14 mln zł wynika z poczucia odpowiedzialności nie tylko za to, co się wydarzyło na Odrze, ale także za to, co się będzie działo w kolejnym czasie” – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Szczecinie wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska. Wkrótce zostanie opublikowany również raport, który przedstawi informacje o stanie Odry. Obecnie, pracuje nad nim zespół ekspertów, powołany przez minister klimatu i środowiska.

Program „Odbudowa ekosystemu i różnorodności biologicznej rzeki Odry” jest skierowany do podmiotów, które mają umowy na zarybianie, a także do uniwersytetów, które prowadzą badania naukowe. Mogą z niego skorzystać także jednostki i instytucje,  które zostały wymienione w ustawie o rybactwie śródlądowym.

Ukraina i Rosja wymieniły 270 jeńców wojennych

W środę władze Ukrainy i Rosji porozumiały się w sprawie wymiany jeńców wojennych. Do Ukrainy wróci 215 osób, w tym część obrońców Azowstalu; do Rosji 55 osób oraz związany z Kremlem ukraiński polityk Wiktor Medwedczuk. Umowę mediowali urzędnicy Arabii Saudyjskiej.   – Mam dziś dla was 215 dobrych wiadomości, właśnie zakończyliśmy wymianę, uwalniając 215 bohaterskich obrońców Ukrainy z niewoli rosyjskiej. […] Sprowadzamy naszych ludzi do domu – przekazał w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wśród jeńców są obrońcy oraz kierownictwo Azowstalu, w tym dowódca płuku Denys Prokopenko i dowódca 1. Brygady Piechoty Morskiej. Dzięki mediacji saudyjskiego księcia koronnego Muhammada ibn Salmana uwolniono także 10 jeńców zagranicznych. Są to obywatele Chorwacji, USA, Wielkie Brytanii, Maroka i Szwecji. Trzech z zagranicznych więźniów (dwóch Brytyjczyków i Marokańczyk) zostało wcześniej skazanych na śmierć przez sąd tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

Do Rosji wróci 55 jeńców oraz Wiktor Medwedczuk – ukraiński polityk, który jest uważany za przyjaciela Władimira Putina. Sterował on na Ukrainie prokremlowską partią Platforma Opozycyjna – Za Życiem. Ugrupowanie to, po wybuchu wojny, wspierało okupacyjne władze. Ukraińcy zdelegalizowali partię, a Medwedczuk został oskarżony o zdradę i w kwietniu uwięziony. 

Listwa, Łotwa i Estonia odmówią schronienia Rosjanom uciekającym przed mobilizacją

Członkowie Unii Europejskiej – Łotwa, Litwa i Estonia, które graniczą z Rosją, nie udzielą schronienia żadnemu Rosjaninowi, który będzie chciał uciec przed mobilizacją – przekazali ministrowie spraw zagranicznych wymienionych państw. Władze Łotwy poinformowały dodatkowo, że ​​jej siły obronne są w wysokiej gotowości bojowej i do 9 października biorą udział w corocznym szkoleniu wraz z siłami NATO. – Rosja ogłosiła mobilizację, która będzie przeprowadzona także w obwodzie kaliningradzkim, czyli w naszym sąsiedztwie, Litwa nie może się temu jedynie przyglądać. Siły szybkiego reagowania zostały postawione w stan podwyższonej gotowości, by zapobiec możliwym prowokacjom ze strony Rosji – poinformował minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas. Estoński wicekanclerz ministerstwa spraw wewnętrznych Veiko Komusaar powiedział natomiast, że nie ma podstaw, by zabraniać wyjazdu z Estonii tym obywatelom Rosji, którzy mieszkają w tym kraju na podstawie zezwolenia na pobyt stały. Nie zostaną oni wpuszczeni z powrotem do Estonii tylko jeśli władze dowiedzą się, że brali oni udział w działaniach wojennych na terytorium Ukrainy.

W środę Władimir Putin poinformował o częściowej mobilizacji (300 tys. osób) do sił zbrojnych Rosji. Wcielani mają być tylko rezerwiści i ludzie, którzy odbyli służbę w wojsku. Jak jednak informuje PAP za portalem Meduza, Rosjanie masowo otrzymują wezwania do wojska. – Ponieważ w dekrecie nie doprecyzowano, że wymagane jest doświadczenie udziału w działaniach bojowych lub chociażby służby w armii, to teoretycznie w ramach tej grupy można zmobilizować miliony Rosjan – zaznacza Meduza. Decyzja o ogłoszeniu mobilizacji wywołała w Rosji protesty, w których zatrzymano ponad 1300 osób.

Tomasz SZATKOWSKI: Z biorcy bezpieczeństwa Polska stała się jego głównym gwarantem w Europie Środkowej

Zagadnienie bezpieczeństwa wynikające z obecności Polski w NATO wkracza w wymiar, w którym to my stajemy się jego istotnym gwarantem dla krajów tej części Europy. Ten fakt, który wpływa fundamentalnie na ewolucję naszej pozycji w Sojuszu Północnoatlantyckim, wpływa jednocześnie na nasze bezpieczeństwo. Pytanie o to, jak ważni będziemy w NATO, to pytanie o to, jak bardzo zadbamy o rozbudowę własnego potencjału militarnego [czytaj więcej]

Podcast
Prof. Marek GARBICZ: Czy Polska jest gotowa na nadchodzący kryzys energetyczny?

Klub kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 września 2022