Popołudniowe Espresso: Komisja Europejska obniżyła prognozę tegorocznego wzrostu PKB Polski

Komisja Europejska obniżyła prognozę tegorocznego wzrostu PKB Polski

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Link do zapisów: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś poniedziałek, 16 maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Komisja Europejska obniżyła prognozę tegorocznego wzrostu PKB Polski

Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. z 5,5 proc. do 3,7 proc. Według prognoz z lutego bieżącego roku w 2023 r. polski PKB miał wzrosnąć o 4,2 proc. Obecne szacunki KE to 3 proc. Głównym powodem zmiany jest inwazja Rosji na Ukrainę. – Przewiduje się, że wojna (na Ukrainie) będzie miała znaczny wpływ na aktywność gospodarczą w horyzoncie prognozy – czytamy w komunikacie KE.

Eksperci Komisji Europejskiej dodają, że wyższa niepewność co do perspektyw gospodarczych i podwyższona inflacja zmniejszą skłonność gospodarstw domowych do wydawania pieniędzy, chociaż duży napływ ludzi uciekających z Ukrainy pobudzi konsumpcję i nieco zrekompensuje te czynniki. – Oczekuje się, że inwestycje prywatne, zwłaszcza w sprzęt, pozostaną ograniczone do końca 2022 r., ponieważ niższe zaufanie skutkuje odroczeniem decyzji inwestycyjnych firm. Oczekuje się, że podwyższona presja kosztowa i rosnące stopy procentowe będą miały również negatywny wpływ na inwestycje, zwłaszcza w budownictwie – twierdzi KE.

Gasprom nie będzie transportował gazu gazociągiem jamalskim

W rozporządzeniu z 11 maja rząd Rosji zakazał wszelkich transakcji z podmiotami wpisanymi na listę, na której znalazł się m.in. EuRoPol – właściciel polskiego odcinka gazociągu, oraz niemiecki oddział Gaspromu, którego spółki zależne obsługują tranzyt gazu w Europie. Rosja uniemożliwiła także płatności na rzecz ujętych na liście firm oraz zamroziła ich aktywa. Rozporządzenie przewiduje jednak, że ministerstwo finansów Rosji będzie mogło czasowo zezwolić na niektóre operacje z podmiotami objętymi sankcjami.

Jak przekazała agencja Reuters, sankcje na spółkę EuRoPol (48% udziałów spółki należy do Gaspromu) oznaczają dla Gazpromu zakaz użytkowania polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, dlatego koncern nie będzie więcej używać gazociągu jamalskiego do przesyłu gazu na zachód. Jak informuje Bloomberg, Gazprom już wstrzymał dostawy dla Gazprom Germania GmbH i jej jednostek w Niemczech w ramach odwetu za europejskie kary za wojnę na Ukrainie. Jak przekazały władze Kijowa, w środę dodatkowo dostawy do Europy przez Ukrainę zostały ograniczone po tym, jak kluczowy transgraniczny punkt gazociągu został wyłączony z powodu aktywności wojsk na miejscu.

Papież FRANCISZEK kanonizował Karola de Foucauld

W niedzielę 15 maja odbyły się uroczystości kanonizacyjne na Placu świętego Piotra w Watykanie podczas których papiez ogłosił dziesięciu nowych świętych. Najbardziej znanym spośród nich jest Karol de Foucauld. Francuski trapista i pustelnik działał wśród muzułmańskich Tuaregów na Saharze. W swoim życiu przeszedł długą drogę od niewiary do nawrócenia i życia w samotności. Francuski święty zmarł w 1916 roku, przełożył Ewangelię na język tuareski. Na podstawie stworzonej przez niego reguły zakonnej w latach 30 ubiegłego wieku powstały Zgromadzenia Małych Braci i Sióstr Jezusa. Karol de Foucauld zginął zastrzelony przez członka islamskiej sekt. 

Prof. Françoise THOM:
Dążeniem rosyjskich ideologów jest
likwidacja narodu ukraińskiego

Rosja stosuje masowy terror, systematycznie uprowadza lokalne elity polityczne, deportuje kobiety i dzieci w głąb Rosji, ogranicza dostęp do pożywienia w celu nastawiania ludności przeciwko ukraińskiej władzy – według sprawdzonego bolszewickiego modelu.

[czytaj więcej]

🎧 #RozmowyNajważniejsze: Polonia musi mobilizować państwa na rzecz wsparcia dla Polski i Ukrainy

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 maja 2022