Popołudniowe Espresso: Na Ukrainie popełniono zbrodnie wojenne - Komisja śledcza ONZ

Na Ukrainie popełniono zbrodnie wojenne - Komisja śledcza ONZ

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest piątek, 23. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Polska, Irlandia i kraje bałtyckie przekazały KE wspólną propozycję sankcji wobec Rosji

W środę ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej podczas nieformalnego spotkania w Nowym Jorku zgodzili się na wprowadzenie nowych sankcji wymierzonych w Rosję, o czym poinformował Josep Borrell. Decyzja ma być odpowiedzią UE na częściową mobilizację w Rosji oraz na referenda w okupowanych częściach Ukrainy, które mają doprowadzić do ich aneksji przez Rosję. Propozycję nowego pakietu sankcji przedstawiły i przekazały Komisji Europejskiej Polska, Irlandia, Litwa, Łotwa i Estonia. Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa nowy pakiet sankcji przewiduje m.in. embargo na import produktów LPG z Rosji, zakaz współpracy z Rosją w zakresie energetyki jądrowej poprzez rozszerzenie definicji sektora energetycznego oraz usunięcie kolejnych wyłączeń sankcji dotyczących określonych sektorów rosyjskiej gospodarki.

Do tej pory UE wdrożyła siedem pakietów sankcji na Rosję (od 2014 r.). Dotychczasowe sankcje m.in odgraniczają import rosyjskiego węgla, obejmują odłączenia rosyjskich banków od systemu SWIFT, utrudniają działalność rosyjskiego banku centralnego czy też zamykają przestrzeń powietrzną UE dla rosyjskich samolotów.

Komisja śledcza ONZ: Na Ukrainie zostały popełnione zbrodnie wojenne

Komisja została utworzona w marcu przez Radzie Praw Człowieka ONZ. Oddział zbierał dowody koncentrując się na terenach wcześniej zajmowanych przez siły rosyjskie, takich jak Kijów, Czernihów, Charków i Sumy. Odwiedzili 27 miejsc i przesłuchali ponad 150 ofiar i świadków. Jak poinformował Mose, członkowie komisji znaleźli dowody na dużą liczbę egzekucji, w tym ciała ze związanymi rękami, poderżniętymi gardłami i ranami postrzałowymi głowy. Śledczy zidentyfikowali także ofiary gwałtów, których wiek sięgał od 4 do 82 lat. Jak przekazał Mose komisja nie ustaliła żadnego ogólnego wzorca stosowania przemocy seksualnej, jako strategii w wojnie. W swoich wynikach komisja nie wskazała winnych zbrodni.

Rosja zaprzecza celowemu atakowaniu ludności cywilnej podczas inwazji na Ukrainę. Moskwa została wezwana do odpowiedzi na zarzuty na posiedzeniu ONZ. Nie otrzymano jednak natychmiastowej oficjalnej odpowiedzi. – Jeśli [naruszenia Rosji] pozostaną bez odpowiedzi, wciągną nas w mroczny świat bezkarności i pobłażliwości – powiedział ambasador specjalny ukraińskiego MSZ ds. międzynarodowego prawa karnego Anton Korynewycz. W piątek Rosja rozpoczęła referenda mające na celu aneksję czterech okupowanych regionów Ukrainy: Ługańska, Doniecka, Chersonia i Zaporoża, które stanowią około 15% terytorium Ukrainy. Referenda mają trwać do wtorku. Jak przekazała agencja Reuters, mieszkańcom regionów grożą kary za nieuczestniczenie w referendum.

Władze Iranu ograniczają dostęp do internetu, aby zwalczać protesty

Protesty w Iranie wybuchły z powodu śmierci 22-letniej Mahsy Amini w areszcie śledczym. Trwają od soboty. Jak przekazały irańskie media i lokalny prokurator, cztery osoby zostały zabite w ciągu ostatnich dwóch dni. Liczba ofiar śmiertelnych (według oficjalnych źródeł) wzrosła do ośmiu. Protesty, które początkowo skupione były przede wszystkim w zamieszkanych przez Kurdów północno-zachodnich regionach Iranu, rozprzestrzeniły się na co najmniej 50 miast i miasteczek w całym kraju i są tym samym największe od fali demonstracji w 2019 roku wywołanych podwyżkami cen benzyny. 

Protesty nie słabną, dlatego władze ograniczyły dostęp do internetu. Ograniczenie dostępu ma oznaczać m.in. zamknięcie Instagrama. Oprócz tego zostały wyłączone także niektóre sieci telefonii komórkowej. Pojawiły się również problemy z aplikacją WhatsApp. Jak twierdzą irańscy użytkownicy, można na niej wysyłać tylko tekst, a nie zdjęcia. Dostęp do Internetu został odcięty w prowincji Kurdystan – ruchy te mają na celu utrudnienie udostępniania filmów z regionu, w którym władze wcześniej tłumiły niepokoje mniejszości kurdyjskiej. Filmy udostępnione do tej pory przez mieszkańców Iranu w mediach społecznościowych pokazały demonstrantów niszczących symbole Republiki Islamskiej i konfrontujących się z siłami bezpieczeństwa. Podobne ograniczenia sieci miały miejsce podczas protestów w 2019 roku. Reuters podawał wówczas, że w czasie tych protestów śmierć ponieść miało 1500 protestujących.

Daniel KOREŚ: Zapomniana historia generała Stanisława Sosabowskiego

Opowieść o postaci gen. Sosabowskiego przedstawiona w filmie „O jeden most za daleko”, to historia symboliczna, pokazująca losy polskich żołnierzy, którzy wiernie oddając życie w walce ramię w ramię z aliantami, bezsilnie obserwowali tragedię, jaka rozgrywała się w okupowanej Polsce, a po wojnie niedocenieni przez sojuszników, do końca życia pracowali fizycznie w zapomnieniu  [czytaj więcej]

🎧 #Podcast
Eryk MISTEWICZ: My wiemy co będzie dalej

Klub kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 września 2022