Popołudniowe Espresso: Nagrody Pulitzera przyznane

Nagrody Pulitzera przyznane

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś wtorek, 10 maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Emmanuel Macron w Berlinie

Prezydent Francji spotkał się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholem w poniedziałek 9 maja. Była to pierwsza zagraniczna wizyta Emmanuela Macrona po reelekcji. 

W Berlinie prezydent Francji spotkał się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Przedstawiciele obu państw podkreślili wolę wspólnej pracy nad wzmacnianiem Europy. Emmanuel Macron mówił podczas spotkania o roli przyjaźni francusko-niemieckiej. Niemiecki kanclerz zadeklarował, że jest zainteresowany pomysłem francuskiego prezydenta, aby stworzyć „polityczną wspólnotę europejską”, do której mogłyby należeć również kraje takie jak Ukraina czy Wielka Brytania. Nowa wspólnota polityczna, zaproponowana przez Emmanuela Macrona, miałaby zrzeszać europejskie kraje – należące bądź nie do Unii Europejskiej – w ramach współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, energii, infrastruktury czy inwestycji. Podczas konferencji prasowej po spotkaniu, Emmanuel Macron ogłosił również, że wie już, kogo wybierze na urząd premiera Francji. Na razie jednak nie podaje do wiadomości publicznej nazwiska przyszłego premiera.

Nagrody Pulitzera przyznane

Ukraińscy dziennikarze zostali uhonorowani przez radę przyznającą Nagrody Pulitzera. Zostali oni wymienieni podczas ogłaszania tegorocznych laureatów. oświadczeniu. – Rada postanowiła złożyć hołd ukraińskim dziennikarzom, których odwaga, determinacja i poszukiwanie prawdy pozwalają na nieustanne relacjonowanie inwazji wojsk Władimira Putina na Ukrainę. Pomimo nieustających ataków, porwań i śmierci dziennikarze nie ustają w pełnieniu swoich zawodowych obowiązków i przekazują światu prawdziwy obraz okropnej wojennej rzeczywistości – oświadczyła należąca do rady Marjorie MILLER. Od początku wojny zginęło siedmiu dziennikarzy, w tym troje z Ukrainy.

Nagrodę otrzymał także zespół The Washington Post za relacje z marszu na Kapitol zwolenników byłego prezydenta Donalda Trumpa, który odbył się 6 stycznia 2021 roku. W kategorii fotografii prasowej nagrodę zdobyła agencja Reuters za materiały dokumentujące pandemię koronawirusa w Indiach a The Miami Herald otrzymał nagrodę za relacje opisujące akcję po zawaleniu się budynku mieszkalnego, w którym zginęło 98 osób.

Dziennikarzom The New York Times przyznano trzy nagrody: za materiały opisujące zatrzymania obywateli na terenie Stanów Zjednoczonych przez policję, które zakończyły się śmiercią zatrzymanych. Drugą za relacje o cywilnych ofiarach amerykańskich ostrzałów na Bliskim Wschodzie. Trzecią za krytyczne artykuły Salamishah Tillet, która pisała o kwestiach rasy w sztuce i kulturze. Oprócz tego dziennikarka New York Timesa Andrea Elliot zdobyła Nagrodę Pulitzera za książkę opisująca biedę w Stanach Zjednoczonych. Książka jest efektem publikacji, które ukazywały się na łamach gazety od 2013 roku. 

Korea Południowa ma nowego prezydenta

Yoon Suk-yeol został zaprzysiężony na najwyższy urząd w państwie przed parlamentem w Seulu. Polityk w swoim inauguracyjnym przemówieniu mówił o zagrożeniu, jakie stwarza dla jego kraju próba pozyskania broni atomowej przez Korę Północną. – Program nuklearny Korei Północnej zagraża bezpieczeństwu naszego kraju i całej Azji Północno-Wschodniej, ale drzwi do dialogu są otwarte, abyśmy mogli pokojowo rozwiązać ten problem – powiedział. Zadeklarował też wsparcie gospodarcze dla sąsiedniego kraju pod warunkiem, że władze w Pjongjangu zakończą program nuklearny. Nowy prezydent Korei Południowej stwierdził też, że Seul wzmocni swoje zdolności odstraszania i ostrzegł przed uderzeniem wyprzedzającym, jeśli pojawią się oznaki zbliżającego się ataku z Północy.

61-letni Yoon Suk-yeol w marcu wygrał wybory prezydenckie. Był popierany przez konserwatywną Partię Władzy Ludowej. Do polityki wszedł niecały rok temu, wcześniej przez 26 lat był prokuratorem. W kampanii mówił o walce z korupcją i wyrównaniu szans gospodarczych dla obywateli. Wśród Koreańczyków rośnie frustracja z powodu pogłębiających się nierówności i rosnących cen mieszkań. W kwietniu inflacja w kraju osiągnęła najwyższy poziom od ponad 13 lat. Kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa dodatkowo pogłębił wybuch wojny na Ukrainie, co może zagrozić perspektywom wzrostu gospodarczego. Nowy prezydent formalnie przejął obowiązki w poniedziałek o północy. W ceremonii zaprzysiężenia uczestniczyło około 40 tysięcy osób.

Prof. Mariusz WOŁOS: „Wyprawa kijowska”.
Niezrealizowane marzenie Piłsudskiego o wolnej Ukrainie

Ostatnią przyczyną fiaska budowy państwa ukraińskiego w 1920 roku było nastawienie mocarstw zachodnich – zwycięzców pierwszej wojny światowej. Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania czy Włochy liczyły na zwycięstwo „białej” Rosji, która odbuduje swoje terytorium także na obszarze Ukrainy, a co za tym idzie, będzie dysponować ogromnymi możliwościami produkcji zbóż czy eksploatowania tamtejszych bogatych zasobów naturalnych. Państwa Ententy chciały jak najszybciej nawiązać współpracę handlową z „białą” Rosją.  

[czytaj więcej]

RozmowyNajważniejsze.
Nicolas TENZER: Europa musi zerwać
wszelkie więzi gospodarcze z Rosją

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 maja 2022