
Dziś środa, 4 maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der LEYEN przedstawiła w Strasburgu szczegółowe informacje w sprawie szóstego pakietu unijnych sankcji przeciwko Rosji. Wspólnota zamierza m.in. wykluczyć z systemu SWIFT trzy rosyjskie banki, w tym największy – Sbierbank. Unia zablokuje też działalność na swoim terytorium trzech dużych rosyjskich nadawców, by przeciwdziałać szerzeniu propagandy. Najważniejsze sankcje obejmują jednak paliwa z Rosji. Ursula von der LEYEN zapowiedziała, że wspólnota chce w ciągu sześciu miesięcy zrezygnować z rosyjskiej ropy, a do końca roku – z produktów ropopochodnych. „Poprzez te działania odcinamy Rosji możliwość unowocześniania i dywersyfikowania gospodarki. Putin chciał wymazać Ukrainę z mapy. Jest jasne, że mu się to nie powiedzie. Wręcz przeciwnie: Ukraina podniosła się w odwadze i jedności. A on zatapia swój własny kraj, Rosję” – powiedziała Ursula von der LEYEN. W ramach szóstego pakiety sankcji na unijną „czarną listę” wpisani mają też dostać wojskowi i inne osoby odpowiedzialne za zbrodnie wojenne w Buczy.
Ursula von der LEYEN w Strasburgu zapowiedziała również dalsze wsparcie dla Ukrainy. W ocenie Komisji Ukraina potrzebuje teraz około pięciu miliardów euro miesięcznie, by móc funkcjonować, a odbudowa zniszczeń wojennych będzie kosztowała nawet kilkaset miliardów euro. Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała w Strasburgu, że Europa ma szczególną odpowiedzialność wobec Ukrainy. Zaproponowane sankcje muszą teraz jednomyślnie zatwierdzić państwa członkowskie. Szef Rady Europejskiej Charles MICHEL jest dziś w Kiszyniowie. Jak zaznaczył na wspólnej konferencji prasowej z mołdawską prezydent Maią SANDU, Wspólnota zastanawia się, jak może zapewnić większą pomoc militarną dla Kiszyniowa, w tym wsparcie w rozbudowie armii. Przewodniczący Rady wyjaśnił, że będzie to dodatkowe wsparcie w dziedzinach logistyki i cyberobrony, na które Unia już się zgodziła.
Bezrobocie w marcu w Polsce wyniosło 3 procent
W marcu bezrobocie w Polsce było na poziomie 3 proc. Stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej wyniosła 6,2 proc. – wynika z danych Eurostatu. W strefie euro było to 6,8 proc. „To bardzo dobry wynik, zwłaszcza że unijna średnia wyniosła 6,2 proc.” – powiedziała rodziny i polityki społecznej Marlena MALĄG. „Stopa bezrobocia w Polsce w marcu była taka sama jak przed miesiącem. W porównaniu z marcem 2021 r. odnotowano jednak spadek. Wówczas stopa bezrobocia wynosiła 3,7 proc. To pokazuje, że rynek pracy w Polsce ma się dobrze, sytuacja jest stabilna. To bardzo dobra wiadomość” – oceniła szefowa MRiPS.
Z danych Eurostatu wynika, że Polska po raz kolejny znalazła się w czołówce państw europejskich z najniższym bezrobociem. Lepiej wypadły tylko Czechy z wynikiem 2,3 proc. i Niemcy z bezrobociem na poziomie 2,9 proc. Trzecie miejsce zajmujemy razem z Maltą, która w marcu br. również zanotowała stopę bezrobocia na poziomie 3 proc. Średnia unijna wyniosła 6,2 procent. W strefie euro było to 6,8 procent.
Korea Północna wystrzeliwuje rakietę balistyczną w kierunku wschodnich wybrzeży Korei Południowej
Korea Północna wystrzeliła w środę rakietę balistyczną w kierunku morza u wschodniego wybrzeża kraju – poinformowało południowokoreańskie wojsko, mniej więcej tydzień po tym, jak Korea Północna oznajmiła, że będzie dalej rozwijać swoje siły nuklearne „w najszybszym możliwym tempie”. Wystrzelenie pocisku, które było 14 próbą użycia broni przeprowadzoną przez Koreę Północną w tym roku, wydarzyło się na kilka dni przed objęciem urzędu przez nowo wybranego prezydenta Korei Południowej Yoon SUK-YEOL 10 maja. Południowokoreańskie wojsko poinformowało, że wykryło start około południa w rejonie Sunan w Pjongjangu. Ostatnia próba rakietowa miała miejsce niecałe trzy tygodnie po tym, jak 16 kwietnia Korea Północna wystrzeliła taktyczną broń kierowaną. Pjongjang ostatnio zintensyfikował testy broni, wznawiając w marcu wystrzeliwanie rakiet dalekiego zasięgu po raz pierwszy od 2017 roku.
Urzędnicy w Seulu i Waszyngtonie twierdzą, że Korea Północna może również przygotowywać się do nowej rundy prób jądrowych. W zeszłym tygodniu przywódca Korei Północnej, Kim Dzong UN, zobowiązał się do przyspieszenia rozwoju arsenału jądrowego swojego kraju, nadzorując jednocześnie wielką paradę wojskową. Rozmowy o denuklearyzacji ze Stanami Zjednoczonymi pozostają w impasie. „Nasze wojsko utrzymuje stan gotowości, jednocześnie uważnie monitorując działania związane z ewentualnymi dodatkowymi wystrzałami” – poinformowało w oświadczeniu południowokoreańskie wojsko.

Platformy krytykowane są głównie w związku ze świadomą promocją szkodliwych informacji, ale nie zapominajmy, że całkiem sporo informacji istotnych politycznie jest przez nie również usuwanych. [czytaj więcej]
RozmowyNajważniejsze.
Nicolas TENZER: Europa musi zerwać
wszelkie więzi gospodarcze z Rosją

Klub kawowy
Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL
“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI
Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN
Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES
Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.
Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].
Pysznej kawy i pięknego popołudnia!