#RozmowyNajważniejsze. Europa musi zerwać wszelkie więzi gospodarcze z Rosją

#RozmowyNajważniejsze.
Europa musi zerwać wszelkie więzi gospodarcze z Rosją

Photo of Nicolas TENZER

Nicolas TENZER

Prezes Centre d’étude et de réflexion pour l’action politique (CERAP), ekspert kwestii geostrategicznych i analizy ryzyka politycznego. Autor trzech oficjalnych raportów rządowych, z których dwa dotyczą strategii międzynarodowej oraz 21 książek m.in. Quand la France disparaît du monde, 2008, Le monde à l’horizon 2030. La règle et le désordre, 2011 oraz La France a besoin des autres, 2012.

Ryc. Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Nicolas TENZER w rozmowie z Michałem KŁOSOWSKIM wskazuje, co Europa może zrobić, aby pomóc Ukrainie: zerwać wszelkie więzi gospodarcze z Rosją, rozszerzyć sankcje, w tym na sektor paliwowy i SWIFT, oraz dostarczać więcej broni na Ukrainę.

.Nicolas TENZER podkreśla, że Europa powinna zwalczać imperializm i zerwać wszelkie więzi gospodarcze z Rosją. Mówi, że to może być klucz do zapewnienia stabilnego systemu bezpieczeństwa w Europie w przyszłości.

TENZER wskazał też, że stabilności struktury europejskiej nie mogą tworzyć państwa niezdecydowane i wahające się co do współpracy z Rosją. Zaznaczył, że kluczowymi czynnikami europejskiego bezpieczeństwa mogą być w przyszłości: Francja, Polska oraz kraje bałtyckie.

– Kiedy nastąpi okres po wojnie na Ukrainie, musi on być przede wszystkim nauką. Po pierwsze, nigdy więcej nie angażujmy Rosji Putina w politykę. Nie znośmy też sankcji, dopóki Rosja zajmuje część terytoriów Ukrainy, ale także terytoriów Mołdawii czy Gruzji. Białoruś właściwie także już została najechana. Dlatego przede wszystkim nie znośmy sankcji. Nie angażujmy też Rosji ponownie i nie powracajmy do codzienności w stosunkach z nią – zaapelował w #RozmowyNajważniejsze Nicolas TENZER.

Rozmawia: Michał KŁOSOWSKI

„Rozmowy Najważniejsze” to cykl rozmów, w którym cenione osobistości świata nauki, biznesu i polityki opowiadają o wizerunku Polski: o tym, jak go budować, wzmacniać i promować.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 kwietnia 2022