#NajważniejszeDnia. Kluczowy moment dla losów Europy

#NajważniejszeDnia. Kluczowy moment dla losów Europy

Photo of Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”, szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów, publikuje w prasie polskiej i zagranicznej. Autor programów radiowych i telewizyjnych. Stypendysta Departamentu Stanu USA oraz rzymskiego Angelicum. Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie i London University of Arts.

Ryc.Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

W dzisiejszym komentarzu #NajważniejszeDnia Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze podkreśla, że dziś znajdujemy się w kluczowym momencie dla losów Europy. Stary Kontynent żyje tym, co dzieje się na jego dwóch krańcach – debatą prezydencką i wyborami we Francji oraz wydarzeniami na Ukrainie.

 – Co łączy te dwa skrajne, przeciwstawne wydarzenia na dwóch krańcach Europy? Otóż mam głębokie poczucie, że te dwa wydarzenia ukonstytuują współczesną Europę, przynajmniej na najbliższą dekadę. Jeżeli Emmanuel Macron wygra niedzielne wybory prezydenckie we Francji, wówczas wizja Europy większej, szerszej, bardziej uniwersalistycznej, nie narodowej, ale Europy ponadnarodowej będzie wizją spełniającą się coraz bardziej. Wobec dramatu Ukrainy i tego heroicznego oporu, jaki Ukraińcy stawiają nacierającym Rosjanom, powodować będzie to kolejne konflikty. To, czego dzisiaj uczą nas Ukraińcy, to patriotyzm. To miłość do ojczyzny, walka za wolność, niepodległość, za którą czasem trzeba oddać życie.

Michał KŁOSOWSKI wskazuje także, że najbliższe dni i tygodnie od wyborów we Francji przez rosyjską ofensywę w Donbasie zdecydują o kondycji i kształcie Europy.

.Zapraszamy do obejrzenia wideo-komentarza.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 kwietnia 2022