Popołudniowe Espresso: Rozpoczęła się rosyjska ofensywa w Donbasie

Rozpoczęła się rosyjska ofensywa w Donbasie

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś wtorek, 19 kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Premier Morawiecki we Lwowie

Premier Mateusz MORAWIECKI, dzień po rosyjskim ataku rakietowym na miasto, otworzył dziś we Lwowie miasteczko kontenerowe dla uchodźców. Budowa takich osiedli to inicjatywa polskiego rządu. O wizycie premiera poinformował w mediach społecznościowych minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Z inicjatywy polskiego rządu na Ukrainie powstają miasteczka kontenerowe dla uchodźców wewnętrznych. Schronienie w nich znajda kobiety i dzieci uciekające ze wschodu Ukrainy przed rosyjska agresją – napisał Michał DWORCZYK. 

Podczas wizyty premier apelował. – Nie możemy zostawić naszych sąsiadów w osamotnieniu. Jak ocenił, najgorsza dla tych, którzy walczą, jest świadomość, że mogą być osamotnieni. – Musimy podtrzymywać tego ducha walki właśnie także poprzez to, że troszczymy się o najsłabszych – podkreślił Morawiecki. Premier mówił, że pomysł budowy miasteczek kontenerowych był omawiany na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego u prezydenta Andrzeja Dudy i był podnoszony przez posła Pawła Kukiza. – Dziękuję wszystkim za inspirację, ale także za realną, operacyjną, organizacyjną pracę, za wykonanie – powiedział Morawiecki. Szef polskiego rządu odwiedził także szpital, w którym leczeni są ranni ukraińscy żołnierze. 

Rosyjska ofensywa w Donbasie

We wtorek, siły rosyjskie próbowały przełamać ukraińską obronę wzdłuż prawie całej linii frontu na wschodzie Ukrainy, rozpoczynając to, co prezydent Wołodymyr ZEŁENSKI nazwał “bitwą o Donbas”. Starcie to jest uznawane przez ekspertów za oczekiwaną drugą fazą wojny. – Bardzo duża część rosyjskiej armii jest teraz skoncentrowana na tej ofensywie – powiedział Zelenskij w nocnym wystąpieniu wideo. – Bez względu na to, ile rosyjskich wojsk tam wyślą, będziemy walczyć. Będziemy się bronić – dodawał. Szef gabinetu prezydenta Zełenskiego, Andrij Jermak, zapewnił Ukraińców, że ich siły są w stanie powstrzymać ofensywę. – Uwierzcie w naszą armię, jest bardzo silna – powiedział. 

Poza ofensywą w Donbasie, gdzie rosyjskie wojsko skoncentrowała znaczne siły, Rosja próbuje przejąć pełną kontrolę nad południowo-wschodnim miastem portowym Mariupol, które jest oblężone od początku wojny, jest miejscem najcięższych walk i największej katastrofy humanitarnej. Dziesiątki tysięcy mieszkańców zostało uwięzionych w mieście, bez dostępu do żywności i wody. Rząd ukraiński uważa, że zginęło tam już ponad 20 000 cywilów. Obrońcy miasta kontrolują już wyłącznie tereny fabryki AzovStal, na południu miasta. Zdobycie miasta połączyłoby terytorium prorosyjskich, separatystycnzych republik Donbaskiej i Ługańskiej z Krymem, który Moskwa bezprawnie zaanektowała w 2014 r., i pozwoliłoby rosyjskim wojskom zaatakować inne części Ukrainy. 

79. rocznica powstania w Getcie Warszawskim

– Bohaterowie Powstania w Getcie Warszawskim pokazali, że walka w słusznej sprawie nigdy nie jest beznadziejna i przegrana – napisał premier Mateusz Morawiecki. Na Facebooku przypomniał o przypadającej dziś 79. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim Getcie. Szef rządu wskazał, że powstanie w getcie było pierwszym miejskim zbrojnym zrywem w okupowanej Europie. Jak napisał, decyzję o jego wybuchu podjęły podziemne organizacje żydowskie działające na terenie okupowanej Polski na wieść o rozpoczęciu przez Niemców likwidacji getta. Zaznaczył, że zryw ten był wyrazem gniewu i desperackim protestem przeciwko zbrodniczej polityce nazistowskich Niemiec. – Żyjący od trzech lat w straszliwych warunkach przeludnienia, głodu, chorób i terroru polscy Żydzi wykazali się wielkim aktem odwagi wydając walkę stukrotnie silniejszym Niemcom – napisał. Jednocześnie Mateusz Morawiecki wskazał, że dziś podobnie brzmiące apele płyną w świat z Mariupola, Buczy, Charkowa i innych ukraińskich miast. Jak zaznaczył, oni wciąż walczą. – Cześć i chwała Bohaterom Powstania w Getcie Warszawskim, którzy pokazali, że barbarzyństwu, złu i totalitaryzmowi należy postawić zdecydowaną tamę w każdych okolicznościach historycznych – napisał.

W 79. rocznicę wybuchu Powstania w getcie warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje jubileuszową edycję akcji „Żonkile”. Na ulicach Warszawy po raz dziesiąty będzie można spotkać wolontariusz rozdających papierowe żonkile. W ten sposób Muzeum chce rozpowszechniać wiedzę o pierwszym miejskim powstaniu w okupowanej przez Niemców Europie. 

Francis FUKUYAMA: Awaria świata

#RozmowyNajważniejsze

🎧  39. numer “Wszystko co Najważniejsze”

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 kwietnia 2022